Šermukšnių karoliai – ir gražūs, ir naudingi

Eidami pro privačius namus tikriausiai pastebite, kad prie daugelio jų pasodinta po šermukšnį. Žymioji žolininkė Eugenija Šimkūnaitė jį vadino gerųjų laumių medžiu. Ir dabar tikima, kad jis turi magiškų galių, apsaugančių namus ir jo gyventojus nuo negandų.

Nereiklūs augalai

Lietuviams šermukšnis nuo seno – labai svarbus medis, antrasis pagal svarbą po ąžuolo. Jis būdavo sodinamas kone visose sodybose – ir dėl apsaugos, ir dėl grožio, ir dėl naudos sveikatai bei stalui.

Tad, jei prie jūsų namo dar neauga šermukšnis, verta pasidairyti sodinuko. Jų įvairovė didelė, galima pasirinkti norimą formą ir veislę. Jei norite įsigyti šermukšnį dėl uogų, prieš pirkdami paskanaukite jų. Skirtingų veislių šermukšnių uogos iš išorės panašios, bet jų skonis skiriasi.

Šermukšniui reikėtų parinkti atvirą, saulėtą vietą, tik nedaugelis veislių gali augti pavėsyje. Sodinti geriau rudenį, spalio mėnesį. Šermukšnio šaknys šakojasi platyn, todėl reikia iškasti platesnę duobę: 60 cm gylio, 1 m pločio. Medelis sodinamas negiliai, nes giliai pasodintas prasčiau augs, leis daug šakninių atžalų.

Geriau sodinti kelis skirtingų veislių augalus, tuomet jie gausiau derės. Sodinti reikia 3–5 m atstumu vieną nuo kito. Šermukšniai nereiklūs dirvai, atsparūs šalčiams.

Vitaminų bombos

Lotyniškas šermukšnio pavadinimas aucuparia reiškia vilioti paukščius. Tačiau sunokusių jų uogų neverta palikti paukščiams, jos puikiausiai tinka ir mums. Šermukšnių uogos – tikros vitaminų bombos. Gydymui naudojamos ne tik uogos, bet ir lapai, žievė, žiedai.

Šermukšnių vaisiai tinka ir mūsų stalui. Ne kliūtis – ir uogų kartumas. Prisirinkus šermukšnio vaisių, juos reiktų išdžiovinti. gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 50–60 °C temperatūroje. Sudžiovintos šermukšnių uogos neteks kartumo. Dar vienas būdas atsikratyti kartumo – užšaldyti jas.

Prasidėjus peršalimo ligų sezonui, pravers toks sveikatinantis gėrimas. Reikės 50 g džiovintų paprastojo šermukšnio uogų, 30 g liepos žiedų, 20 g aviečių lapų. Gautą mišinį naudokite dalimis. Šaukštą jo užpilkite dviem stiklinėmis užvirinto vandens, palaikykite pusvalandį, perkoškite ir gerkite po pusę stiklinės keturis kartus per dieną.

Skonių įvairovė

Šermukšnių vaisiai vartojami ir kulinarijoje: iš jų galima virti džemą, uogienę, girą, pagaminti desertus, padažus.

Jei norite skanios šermukšnių uogienės, virkite ją daugkartiniu būdu. Nurinkite uogas nuo šakelių, kruopščiai jas nuplaukite, suberkite į puodą ir užpilkite šaltu vandeniu. Kaitinkite, kol užvirs. Karštą vandenį nupilkite, uogas vėl užpilkite šaltu vandeniu ir kaitinkite, kol užvirs. Procedūrą pakartokite ir trečią kartą. Tada uogas išgriebkite į kiaurasamtį ir palikite nuvarvėti. 1 kg uogų iš 1 kg cukraus ir 3 stiklinių vandens išvirkite sirupą. Jį atšaldykite ir apipilkite uogas. Palikite parą pastovėti. Kitą dieną lengvai kaitinant užvirkite ir dar apie 15 min. virkite, vis pamaišydami ir nugriebdami putas. Išvirusią uogienę supilstykite į iškaitintus stiklainius.

Pravers ir šermukšnių sirupas, kurį reikia paruošti taip. 2 kg šermukšnių užpilkite dviem stiklinėmis vandens ir virkite, kol suminkštės. Pertrinkite per sietą, kad liktų sultys. Iš stiklinės vandens ir 200 g cukraus išvirkite sirupą, sumaišykite su šermukšnių sultimis ir užvirinkite. Laikykite sandariai vėsioje vietoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių