Kaip išvengti nelauktų keturkojų palikuonių?

– Reikia žinoti, kad nėštumas ir gimdymas patelėms – didelis stresas tiek gyvūnui, tiek jo šeimininkui. Nėštumo metu itin pasikeičia gyvūno medžiagų apykaita, todėl gali paūmėti kai kurie lėtiniai susirgimai. Pats gimdymo procesas yra gana sudėtingas ir ne visuomet vyksta pakankamai sklandžiai. Kartais tenka atlikti cezario pjūvį, o tai gana rizikinga operacija tiek patelės, tiek ir jos palikuonių atžvilgiu.

Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Klinikinius šio susirgimo požymius gyvūno šeimininkui sunku pastebėti, todėl kalyčių savininkai į veterinarijos gydytoją kreipiasi dažniausiai tik tada, kai liga jau būna pažeidusi keturkojės augintinės inkstus, kepenis ir pan. Šios ligos atveju dažniausiai pašalinama gimda. Tiesa, reikia paminėti, kad piometrą galima gydyti ir medikamentais, tačiau ir išgydžius, po kitos rujos galimas ligos atsinaujinimas. Tik laiku sterilizuotos patelės išvengia minėtos problemos. Priminsiu, kad moksliškai įrodyta, jog ankstyva sterilizacija iki minimumo sumažina ir kalytės pieno liaukos vėžio tikimybę.

Na, o laiku kastruoto šuniuko senatvėje nekamuos prostatos ligos.

– Jūs vis pabrėžiate, kad šuniukai ir kalytės turi būti kastruojami / sterilizuojami laiku? Kada tas auksinis laikas minėtoms operacijoms?

– Įprasta operuoti 6–12 mėn. amžiaus gyvūnus, tačiau dabar daugelis veterinarijos gydytojų naudoja pažangiausias narkozės technologijas. Tad galima operuoti netgi aštuonių savaičių amžiaus katytes ar šuniukus. Nėra jokių įrodymų, kad ankstyva sterilizacija / kastracija turi kokios nors neigiamos įtakos tolesniam gyvūno augimui.

– Ar galima / verta kastruoti / sterilizuoti brandesnio amžiaus gyvūną?

– Šioms operacijoms nėra jokios amžiaus ribos. Galima sterilizuoti pateles, kurios jau turėjo palikuonių arba, atliekant joms cezario pjūvį, jei gyvūnų šeimininkai taip nusprendžia.

Galima kastruoti ir vyresnio amžiaus patinus. Reikia žinoti, kad senstant šuniui ar katinui silpsta ir jų lytiniai instinktai ir su tuo susijusi nepageidautina elgsena. Senesniems šunims dažnai atsiranda prostatos patologijos, ir tokio gyvūno kastracija rekomenduotina kaip gydymo būdas.

– Paplitusi nuomonė, kad kastruoti / sterilizuoti gyvūnai tampa tingūs, nutunka?

– Sterilizacija / kastracija neturi jokio didesnio poveikio nei augintinio išvaizdai, nei būdui, išskyrus tai, kad išnyksta lytinis potraukis bei su tuo susijusi elgsena. Be to, daugelis savininkų pastebi, kad jų augintiniai po operacijos tampa net meilesni ir žaismingesni. Žinoma, gyvūnui, turinčiam polinkį į antsvorį, sterilizacija / kastracija gali šį procesą paspartinti. Tokius atvejus reiktų iš anksto aptarti su savo veterinarijos gydytoju, kuris rekomenduos atitinkamą dietą.

– Kokios galimos neigiamos sterilizavimo / kastravimo pasekmės ir ar jos dažnos?

– Viena iš neigiamų procedūros pasekmių po kastracijos – šlapimo nelaikymas. Dažniausiai tai pasireiškia didelių veislių kalėms (niufaundlandams, senbernarams), turinčioms antsvorį, o ypač – kirptauodegėms (dobermanams, rotveileriams, bokseriams – ypatingai). Šių veislių šunims komplikacijos rizika siekia apie 20 proc. Anksčiau tai buvo didelė problema, tačiau dabar, atsiradus naujiems vaistiniams preparatams, šlapimo nelaikymą gana sėkmingai pavyksta gydyti medikamentais.

– Dėkojame už pokalbį.


Šiame straipsnyje: sterilizacijašunyskatės

NAUJAUSI KOMENTARAI

vartotojas

vartotojas portretas
patys issikastruokit pempiai :)
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių