Žmogus orkestras, gyvenantis pasakoje Pereiti į pagrindinį turinį

Žmogus orkestras, gyvenantis pasakoje

2010-01-29 17:51
Geriausiu praėjusių metų Lietuvos televizijos laidų vedėju pripažintas Audrius Rakauskas kuklinasi: "Įvyko, kaip įvyko. Dešimt metų kūrėme, kūrėme ir pagaliau sukūrėme."

Geriausiu praėjusių metų Lietuvos televizijos laidų vedėju pripažintas Audrius Rakauskas kuklinasi: "Įvyko, kaip įvyko. Dešimt metų kūrėme, kūrėme ir pagaliau sukūrėme."

Vandenyno gilybės, kur dainas linksmai plėšia skeletai, Žemė, kur šypsosi vilkai ir tortus kemša žmogėdros, kosmosas su šokančiomis žvaigždėmis – tokią kelionę vaikams siūlo Gustavas.

Jau dešimt metų LTV laidą "Gustavo enciklopedija" kuriantis A.Rakauskas dar susiduria su stereotipu, kad laidos vaikams – nerimtas užsiėmimas. Tačiau jis tik šypteli: "Aš bent turiu idealų darbą. Tai pavyksta ne visiems. Buvo nelengvų dienų ir metų, bet iš tikrųjų darau tai, ką noriu. Nesu įspraustas į jokius rėmus ir galiu išnaudoti visas savo kūrybines galimybes."

Erdvės talentams išnaudoti A.Rakauskas išties turi nemažai – jis yra ne tik laidos autorius ir vedėjas, bet ir legendų, pasakų kūrėjas, scenarijaus autorius bei piešėjas. Pastangos ir pasišventimas neliko nepastebėtas – žmogumi orkestru pramintam vyrui šiemet buvo įteiktas "Bitinukas" kaip geriausiam LTV laidų vedėjui.

– Esate sakęs, kad laidos vaikams laikomos neprestižinėmis ir nelygiavertėmis rimtoms laidoms. Tikriausiai dėl to pergalė "Bitinukų" rinkimuose prieš Editą Mildažytę ir Ritą Miliūtę buvo dar saldesnė?

– "Bitinuką" gavau, nes taip nusprendė žiūrovai ir kolegos. Ši pergalė – subjektyvi, nes laidų žanrai labai skirtingi, nesulyginami. Kad ji būtų saldi, rinkimuose laidos turėtų būti išskirtos į visuomenines, politines, pramogines, vaikų ir kt. Tik tai, aišku, sudėtinga, nes jas galima ant pirštų suskaičiuoti.

– Kaip jums pavyko vienoje televizijoje išsilaikyti net dešimt metų?

– Gal tik dešimt metų. Man – dar viskas prieš akis. "Tele bim-bam" buvo dingusi pusmečiui, bet ji jau švęs 20-metį. "Gustavo enciklopedija" gyvuoja perpus trumpiau. O ilgamečių laidų pavyzdžių yra. Kad ir Algimanto Čekuolio, o profesorius Ričardas Kazlauskas televizijoje dirbo 40 metų. O "Gustavo enciklopedija" išliko galbūt todėl, kad visada ieškojome naujų formų, naujų idėjų, keitėmės, tobulėjome.

– Tikite, kad ir "Gustavo enciklopedija" galėtų gyvuoti 40 metų?

– Nieko nesitikiu. Šiais laikais ko nors tikėtis nėra prasmės. Tiesiog dabar dirbame. Ir taip, kaip mums atrodo geriausia. Tikiuosi, kad mūsų pastangos nebus bevaisės. O kaip bus vėliau, nežinia. Gal kas nors pasikeis, ir "Gustavo enciklopedija" nebebus Gustavo. O gal jos visai nebeliks.

– Vis dar susiduriate su požiūriu, kad kurti vaikų laidas – nesolidu?

– Taip, tokia susiformavusi visuomenės nuomonė. Jei toliau gerai dirbsime, stengsimės, kad laida patrauktų dėmesį, gal požiūris pasikeis.

– Vaikams sunkiau įtikti nei suaugusiesiems?

– Neteigčiau taip. Jei duotų man R.Miliūtės darbą, jo niekaip neatlikčiau. Tai – visai kitas žanras. Vienas geba viena daryti geriau, kitas – kita. O geriausia, jei pataikei į savo roges.

– Kuris personažas jums mieliausias?

– Labiausiai pavykęs yra profesorius Kalėdauskas.

– Ar antrą laidos gyvavimo dešimtmetį personažų daugės?

– Jie gali keistis, bet ne jų daugėti, nes visų į vieną laidą nesutalpinsi. Jų jau yra užtektinai – vieni pasirodo epizodiškai, kiti – nuolat, vieni tikri, kiti – piešti.

– Kiek laiko sugaištate vienai laidai?

– Apie darbotvarkę galėčiau papasakoti paprastai: kiekvieną savaitę reikia sukurti ir nupiešti maždaug pusantros minutės animacinį siužetėlį, surinkti informaciją ir medžiagą pažintiniams siužetams. Vėliau – du įrašai studijoje: visos laidos ir virtuvėlės, paskui – dvi pamainos, t. y. visos darbo dienos, skirtos montažui.

– Kokią laidą kurtumėte, jei "Gustavo enciklopedijos" nebeliktų?

– Gal jokios. O gal kulinarijos. Sunku atsakyti, kaip būtų, jeigu būtų.

– Niekada nekilo minčių įsteigti "Gustavo mokyklėlę" vaikams ar rengti mažųjų stovyklas, kaip tai daro "Tele bim-bam"?

– Neturiu tokių idėjų. Todėl, kad tai nėra mano sritis. Manau, kad pirmiausia reikia gerai padaryti tą darbą, kurį dabar darau. Į laidą stengiuosi sudėti visas savo jėgas, energiją, o kitiems dalykams nelieka laiko.

– "Gustavo enciklopedijos" DVD jau išleistas. Gal ir garsiųjų virtuvėlės receptų knyga pasirodys?

– Turiu minčių išleisti dvi knygas – kulinarijos ir pažintinę "Gustavo enciklopedijos" knygą su savo iliustracijomis. Ji būtų panaši į Jules'io Verne'o keliones. Bet tam reikia skirti daug laiko. Nesu žmogus, galintis dirbti 25 valandas per parą, – man reikia laiko apgalvoti, ką ir kaip daryti. O galų gale laiko reikia skirti ir sau pačiam.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų