Seniai praėjo tie laikai, kai animacinius filmus kūrė tik Walto Disney studija. Tačiau tik jos meistrai pastaruoju metu energingai priešinasi tokio kino kompiuterizavimui.
Amžinai populiarūs
Pernai filmų platintojai pilnametražių animacinių juostų rodymo planus ne tik įvykdė, bet ir su kaupu viršijo. Paaiškėjo, kad tarp dešimties pelningiausių pernykščių filmų Lietuvoje net trys buvo animaciniai ("Ledynmetis 3", "Aukštyn" ir "Boltas"). Per plauką nuo dešimtuko liko smagi animacinė juosta "Debesuota, numatoma mėsos kukulių kruša". Ji atsidūrė vienuoliktoje vietoje.
Akivaizdu, kad tokia tendencija turėtų dominuoti ir šiemet. Ir kodėl turėtų būti kitaip, jei animaciniai filmai surenka daug pinigų ir pademonstruoja kitokiam kinui neįsivaizduojamą auditorijos amžiaus spektrą?
Tik jaunesnei šios auditorijos daliai mielesni moderniomis kompiuterinėmis technologijomis kepami filmai ir 3D formatas, o vyresnei – nostalgijos aromatą skleidžianti senamadiška rankų darbo tradicija.
W.Disney studija žino: lotyniškas žodis "anima" reiškia "sielą". O ji gali atgyti tik dvasios virpesius jaučiančio piešėjo rankose.
Modernizuota klasika
Žinoma, net ir W.Disney meistrai negali sau leisti visiškai atitrūkti nuo modernių technologijų. Bet fantazijos stygiaus jiems niekas negalėtų prikišti. O pasimokyti poteksčių kūrimo meno iš jų reikėtų visiems.
Išlaikydami vizualinę savo produkcijos kokybę šios studijos stebukladariai sugeba išvengti archajiškumo. Visuotinio susižavėjimo postmodernizmu laikais jie lengvai prisitaiko prie mados reikalavimų. Pavyzdžiui, visiems žinomoje animacinėje pasakoje "Liūtas karalius" (1994 m.) užkodavo... "Hamleto" siužetą.
Panašiu keliu eina "Princesės ir Varliaus" autoriai. Tik jie vadovaujasi ne chrestomatine Wilhelmo Grimmo pasaka "Varlių karalius", o amerikiečio Edo Bakerio istorija "Varlė princesė". Veiksmą jie perkelia į praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio Naująjį Orleaną, kai Amerikos žmonės dar nieko neįtarė apie artėjančią Didžiąją depresiją. Užtat iki valios mėgavosi džiazo amžiaus teikiamais malonumais.
Prancūziškame Naujojo Orleano rajone dėl madingos džiazo muzikos pakvaišę visi. Džiazuoja ne tik žmonės, bet ir pro šalį tekančioje Misisipėje besimurkdantis krokodilas – tikras pučiamųjų virtuozas. Savo manieromis ir net išvaizda jis įtartinai panašus į... legendinį Louisą Armstrongą.
Muzikalus yra ir Varlius – užkerėtas princas, laukiantis stebuklingojo bučinio, kad būtų panaikinti piktojo burtininko kerai.
Juodaodė princesė
Nuo vaikystės žinomas siužetas filme įgyja visiškai kitą pavidalą. Čia kiekviename žingsnyje tyko ne tik originalūs atradimai, bet ir reveransai humanizmui, tolerancijai ir politiniam korektiškumui.
Pastarąjį iliustruoja viena reikšminga detalė. Pagrindinė herojė Tiana W.Disney praktikoje yra pirmoji juodaodė princesė (pagal politinio korektiškumo reikalavimus teisingiau būtų ją vadinti afroamerikiete).
Tiesą sakant, Tiana dirba padavėja savo tėvo kavinukėje, o princese persirengia tik karnavalui. Užtat Varliumi paverstas Navinas yra tikrų tikriausias princas, tėvų ištremtas iš gimtosios karalystės už meilę džiazui.
Bučinys viską komplikuoja
Kaip matome, klasikinės stebuklinės pasakos istorija išversta į kitą pusę tarsi seni kailiniai. Todėl ir visas magiškas problemas privalantis išspręsti bučinys sukelia dar daugiau komplikacijų.
Kokių – neturime teisės sakyti. Bet garantuoti gerą nuotaiką tikrai galime. Nes kitaip W.Disney kine ir negali būti. Ypač tada, kai fontanu trykštančios fantazijos purslai neužgožia senos geros pasakos dvasios.
Kaip įprasta, filme daug gražių dainų, iš kurių bent viena pagal seną gerą tradiciją tikrai turėtų būti nominuota "Oskarui".
Jeigu šį prizą galėtų skirti šių eilučių autorius, "Oskaras" atitektų Jonvabalio Reimondo atliekamam bliuzui. Bet, kaip sakoma, redakcijos nuomonė nebūtinai turi sutapti su Amerikos meno ir mokslo akademijos narių požiūriu. Galų gale, ne prizai esmė...
Lietuviški balsai
Filmo platintojai pasistengė, kad mažiesiems Lietuvos kino žiūrovams stebėti "Princesę ir Varlių" būtų kuo paprasčiau. Juostą lietuviškai įgarsino būrys žinomų šalies žmonių: princesę Tianą ir princą Naviną – sutuoktiniai Jurga Šeduikytė-Bareikienė ir Vidas Bareikis (nuotr.), mamą Odi – Birutė Dambrauskaitė, Luisą – Irmantas Jankaitis, Rėjų – Giedrius Savickas, Fasiljė – Andrius Kaniava, Šarlotę – Viktorija Kuodytė.
"Princesė ir Varlius" ("The Princess and the Frog") *****
Animacinė pasaka. JAV, 2009 m. Rež. Ronas Clementsas, Johnas Muskeris.
veiksmas 2
humoras 1
įtampa 2
siaubas 1
Naujausi komentarai