Į paskutinę pamoką – limuzinais ir karietomis


2009-05-16
Šarūnė Kutinskaitė
Į paskutinę pamoką – limuzinais ir karietomis

Vieniems abiturientų paskutinio skambučio dieną primins ašaromis sulaistytos nosinaitės švarkelio kišenėje, kitiems – iš lovos pakėlęs durų skambutis ir netikėta kelionė į mokyklą policijos automobiliu.

Baikere virsti nenorėjo

Įprasta, kad abiturientai į paskutinę pamoką savo klasės auklėtoją iš namų į mokyklą atveža kuo originaliau: kas arkliu pakinkyta karieta, kas – lenktyniniu automobiliu, troleibusu arba gaisrininkų automobiliu.

Ir nors jaunuolių išdaigos tokią dieną priimtinos ne visiems pedagogams, dauguma jų nekantriai laukia, kuo šiemet nustebins išradingieji moksleiviai. Pastarieji pripažįsta, kad ankstesnės dvyliktokų kartos išbandė dešimtis rytinių auklėtojų vežimo į darbą būdų, todėl rasti naujų idėjų – labai sunku.

"Iš nuogirdų sprendžiu, kad auklėtiniai sugalvojo kažką įdomaus, tačiau ką tiksliai – nežinau", – likus kelioms dienoms iki paskutinio skambučio iškilmių kalbėjo Vaižganto vidurinės mokyklos mokytoja Giedrė Druskienė.

Ne kartą smalsiai klausiusi kolegių pasakojimų apie keliones iš namų į mokyklą sportiniais motociklais ir kaimiškais vežimais, mokytoja vylėsi, kad tądien jai neteks mautis odinių kelnių ir apžergti burzgiančio plieninio žirgo. "Auklėtiniai įspėjo, kad aprangos kodas neįpareigojantis. Galiu net vakarinę šukuoseną pasidaryti", – nusijuokė muzikos mokytoja G.Druskienė, dar nenutuokdama, kokia staigmena jos laukė penktadienio rytą.

Į darbą – su policija

"Maždaug 6 valandą skambučiu į duris pažadinsime savo auklėtoją. Manote, kad per anksti? Nieko tokio, tegul prisimena, kokie išradingi buvo jos pirmieji auklėtiniai", – šventinių linksmybių scenarijų iš vakaro atskleidė G.Druskienės auklėtinė Ingrida Stirbaitė.

Pagal moksleivių planą balionais puoštu lengvuoju automobiliu pedagogė turėjo būti gabenama į Aleksoto apžvalgos aikštelę. Čia jos laukė padėkos žodžiai ir prisiminimo dovanėlės. Vėliau ta pačia transporto priemone G.Druskienė parvežta namo, kad rytinę aprangą pakeistų šventine. Tuomet jos laukė didysis siurprizas – antrą kartą pedagogę iš namų išvežė policijos pareigūnų automobilis. "Ar dar buvo staigmenų? Mokykloje auklėtojai padovanojome smuiko formos puokštę, mat ji – muzikos mokytoja, ir pakvietėme trumpai pasisėdėti vakare kartu su visa klase", – pasakojo Ingrida.

"Aušros" gimnazijos abiturientai savo auklėtojai nusprendė leisti ilgiau pamiegoti – į jos namų duris klasės atstovai pasibeldė prieš 10 valandą. Tą rytą į mokyklą pedagogė vyko prabangiai – senoviniu juodu mersedesu. "Kad kojų auklėtojai netektų varginti", – šypsojosi gimnazistė Erika.

Abiturientė skaičiavo, kad paskutinio skambučio šventė kiekvienam moksleiviui atsieis po 100 litų. "Vaišės pedagogams, atminimo dovana mokyklai ir šiek tiek linksmybėms", – išlaidas skaičiavo aštuoniolikmetė.

Šventė virto šou

Kauno valstybinio dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas Tauragės 1–osios vidurinės mokyklos duris užvėrė 1984-aisiais.

"Niekada nepamiršiu akimirkos, kai pirmokėliai, užėję į mūsų klasę, ėmė skambinti varpeliu. Supratau, kad iš rankų sprūsta nerūpestinga jaunystė ir ateina atsakomybė, kurios dar nesuvoki", – mintimis į klasės suolą grįžo E.Stancikas.

Paskutinė pamoka ir popieriaus lapai su didžiausiomis jaunuolių svajonėmis – atsisveikinimo šventės prisiminimai Dramos teatro direktoriui, net ir praėjus kelioms dešimtims metų, kelia ypatingus sentimentus. "Mano lapelyje parašyta svajonė, kuriai nebuvo lemta išsipildyti. Troškau būti kunigu", – dramatiškai atsiduso teatralas.

Po jaudinamų paskutinių pokalbių su klasės auklėtoju ir paslapčiomis nubrauktų ašarų, abiturientai skubėjo į mokyklos aktų salę. Jokių svečių ir moksleivių tėvų čia nebuvo – tik mokyklos bendruomenė. Trumpa programa, per kurią moksleiviai šoko kepurinę ir kitus smagius lietuvių liaudies šokius. "Nebuvo tuščių liaupsių ir pompastikos. Šiais laikais paskutinio skambučio šventės virto šou: naktiniai klubai, prabangūs limuzinai", – stebėjosi teatralas. Jo manymu, šią šventę galima paminėti ir kitais būdais. "Tarkime, apsilankyti teatre", – pritrūkusiems išradingumo patarė E.Stancikas.

Būtent taip, pasak jo, pasielgė vienos Šakių vidurinės mokyklos abiturientai. Vakar paskutinio skambučio linksmybes jie iškeitė į spektaklį "Liūdnas Dievas". "Tai rimtas spektaklis. Naują gyvenimo etapą pradedantiems jaunuoliams jis labai tinka", – įsitikinęs teatro direktorius.

Vietoje ąžuolų – rožės

Trečius metus paskutinio skambučio iškilmes Petro Vileišio mokykla pradeda Mišiomis. Tad ir šiemet 10 val. ryto moksleiviai kartu su mokytojais rinkosi vienoje Kauno šventovių. Iš čia abiturientai skubėjo pas mokytojus, išmokiusius rašyti pirmąją raidę. Vėliau – tradicinė paskutinė pamoka su klasės auklėtojais ir jauniausių mokyklos bendruomenės narių – pirmokėlių – apsilankymas. "Kartu su jais abiturientai keliavo į vidinį mokyklos kiemelį, kur mažieji jiems buvo parengę įvairiausių užduočių", – dar šviežiais įspūdžiais dalijosi direktoriaus pavaduotoja Daiva Micienė.

Tame pačiame kiemelyje po oficialiosios šventės dalies abiturientai pasodino rožių krūmą. "Kažkas sodina ąžuoliukus, o mes savo teritoriją norime išpuošti kvepiančiais gėlių žiedais", – aiškino D.Micienė.

Nauja tradicija mokytojus į mokyklą vežti kuo originalesnėmis transporto priemonėmis šioje mokykloje neprigijo. "Mūsų mokytojai, kaip ir kasdien, atvyko nuosavu arba viešuoju transportu", – nusišypsojo pedagogė.

D.Micienė įsitikinusi, kad prabangių limuzinų arba karietų nuoma – beprasmis pinigų švaistymas, tačiau nesmerkia moksleivių, kurie tokiu būdu nusprendžia pagerbti klasių auklėtojus. "Jei leidžia finansinės galimybės ir yra noras – prašau. Aš į tai žiūriu labai demokratiškai. Tačiau mūsų mokyklos bendruomenė yra už prasmingesnes tradicijas", – pabrėžė D.Micienė.

Koridoriuose skambėjo valsai

Šiemet VDU "Rasos" gimnazijai sudie ištars 230 abiturientų.

Tądien tradiciškai jų laukė vienuoliktokų parengtos staigmenos ir mokytojų linkėjimai. "Niekas nesikeičia. Moksleivius ir jų mokytojus 9–11 klasių moksleiviai pasitiko pirmojo aukšto fojė ir uniformų švarkų atlapus papuošė paskutiniojo skambučio šventės atributika", – pasakojo direktoriaus pavaduotoja Violeta Juškienė.

Tačiau tądien mokyklos skambutis aidėjo kitaip – koridoriais sklido Johanno Strausso valsų garsai ir kitų klasikų kūrinių melodijos.

Vienuoliktokų užduotis – paskutinio skambučio šventei suteikti ypatingą nuotaiką, todėl abiturientų klasėse nuo ankstyvo ryto ant klasių lentų pražydo gėlės ir suskambo kreida piešti varpeliai. Tądien mokyklą paliekančių abiturientų laukė ne viena, o net kelios paskutinės pamokos: su mylimiausiais mokytojais ir su klasės auklėtoja. "Pastaroji – pati ilgiausia. Ji trunka akademinę valandą", – paaiškino V.Juškienė.

Po sentimentalių pašnekesių abiturientai gyvuoju koridoriumi keliavo į aktų salę, kur vienuoliktokams perdavė tradicinį testamentą ir mokyklos raktą. "Šiais metais atsisakėme mokytojų vežiojimo į mokyklą. Mokytojai paprašė, kad moksleiviai to nedarytų. Manau, ir abiturientai apsidžiaugė – sutaupys pinigėlių", – sprendimu džiaugėsi mokyklos pavaduotoja.


Šiemet paskutinis skambutis Kaune skamba:

Vidurinėse mokyklose ir gimnazijose – 4016 abiturientų.

Profesinėse ir kt. – 1486 abiturientų.

Suaugusiųjų centre – 1096 abiturientų.

Iš viso: 6598 abiturientams.


Kauno abiturientai – geriausi Lietuvoje

Viešoji įstaiga "Drąsinkime ateitį" trečius metus mokiniams dovanoja paskutinio skambučio šventę. Šiandien "Siemens" arenoje Vilniuje vyksiančioje šventėje tikimasi sulaukti apie 10 tūkst. projektuose "Drąsinkime ateitį" dalyvaujančių moksleivių iš visos Lietuvos. Per renginį bus apdovanotos aktyviausiai projekte dalyvavusios mokyklos, kurių laukia dešimt nominacijų.

Pasak projekto koordinatorių, šiemet net dvi Kauno vidurinės mokyklos pelnė apdovanojimus.

Pagrindinė nominacija "Už indėlį į Lietuvos jaunimo drąsinimą" skirta Kauno Petro Vileišio vidurinei mokyklai.

Kūrybiškiausia mokykla išrinkta Kauno Vaižganto vidurinė mokykla.

Kitos projekte "Drąsinkime ateitį" dalyvaujančios Kauno miesto mokyklos:

Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras.

Kauno Vinco Kudirkos vidurinė mokykla.

Kauno Stasio Lozoraičio vidurinė mokykla.

Kauno Petrašiūnų vidurinė mokykla.

Kauno Veršvų vidurinė mokykla.

Kauno "Purienų" vidurinė mokykla.

Kauno Dainavos vidurinė mokykla.

Kauno Martyno Mažvydo vidurinė mokykla.

Kauno Sargėnų vidurinė mokykla.

Kauno Juozo Grušo vidurinė mokykla.

Kauno "Saulės" gimnazija.


Ar brangu moksleiviams vežioti mokytojus?

Senovinio, 1929 m. "Mersedes Benz SSK" valanda be vairuotojo – apie 150 litų.

Limuzinas – apie 100 litų.

Retro stiliaus motociklas – apie 100 litų.

Arkliu kinkyta karieta – apie 250 litų.

Troleibuso nuoma – apie 200 litų.

Policijos pareigūnų, gaisrininkų, medicinos pagalbos darbuotojų automobiliai – kaina nenurodoma.