Vos vienas gurkšnis žmogų gali numarinti


2011-11-10
Marijana Jasaitienė
Vos vienas gurkšnis žmogų gali numarinti

Acto esencija, sieros rūgštis, valikliai ir balikliai, perpilti į vaisvandenių ar alaus butelius, suklaidina ištroškusiuosius ir sužaloja sveikatą ar tampa netgi mirties priežastimi.

Išgėręs gali uždusti

Neseniai Kauno klinikose mirė pagyvenęs žmogus, netyčia išgėręs kažkokio skysčio. Dabar Nefrologijos klinikos palatoje merdėja kitas vyras, apsinuodijęs acto esencija.

Medikai padarė viską, kas įmanoma, tačiau žmogaus gyvybė kabo ant plauko, nes medicinos galimybės žmogui apsinuodijus kenksmingais skysčiais yra ribotos.

„Išgėrus nuodingo skysčio pirmiausia nudeginamos gerklos. Dėl šio pažeidimo jos paburksta ir susiaurėja kvėpavimo anga. Dėl to žmogui pasunkėja kvėpavimas. Jei gerklos užburksta labai smarkiai, žmogus uždūsta“, – cheminio nudegimo, sukelto išgėrus nuodingo skysčio, anatomiją aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Nefrologijos klinikos gydytojas klinikinis toksikologas Algirdas Stonys.

Jis priduria, kad tokių komplikacijų medikai labai bijo, stengiasi išsaugoti pacientui balso plyšį, skirdami hormoninius preparatus, nors ir jie ne visuomet padeda.

„Supratus, kad žmogus išgėrė nuodingo skysčio, šių vaistų patiems gerti negalima, būtina skubėti į gydymo įstaigą“, – priduria A.Stonio kolegė gydytoja Rūta Lekšienė.

Pražudo sunkios komplikacijos

Į Kauno klinikas kaskart patenka vis daugiau ligonių, apsinuodijusių nuodingais skysčiais. Kaip atsitinka, kad žmogus, kurį gali pražudyti vienas gurkšnis, išgeria nuodingo skysčio?

Beveik visos istorijos, dėl kurių žmonės vos nenumiršta, labai panašios ir gana banalios: norėjo gerti, pamatė mineralinio vandens, alaus, kokakolos butelį. Gurkštelėjo, nurijo ir tik tada suprato, kad ten buvo ne tai, kas parašyta etiketėje. Tada atsiminė, kad į vaisvandenių ar alaus butelį buvo supylę actą, sieros rūgštį, rūdžių išėmiklį ar valiklį.

„Moteris susirengė į kapines tvarkyti mirusio vyro kapo. Ketino nuvalyti akmeninį paminklą, todėl į mineralinio vandens butelį įsipylė acto esencijos. Pastatė jį ant stalo, nes prisiminė, kad prieš kelionę reikia išgerti vaistų nuo aukšto kraujospūdžio. Tabletę įsidėjo į burną ir apsižvalgė, kuo ją užgerti. Pamatė ant stalo mineralinio vandens butelį, tiesiai iš jo sriūbtelėjo ir tik tada suprato, ką“, – gydytojas A.Stonys pasakoja savo pacientės, kurią pavyko išgelbėti, istoriją.

Kita moteris dirbo gravere. Iš dirbtuvės namo parsinešė sidabrui valyti skirto skysčio, įsipylusi jo kokakolos buteliuką. Jo neišėmusi iš krepšio, kurį numetė virtuvėje ant palangės, puolė vyrui virti vakarienės. Beskubėdama supluko, užsinorėjo gerti. Iš krepšio kyšojo kokakolos butelis. Apsidžiaugė jį pamačiusi po ranka, atsigėrė. Tas skystis buvo rudas, kaip ir kokakola.

„Pas mus ta pacientė atvyko labai sunkios būklės: kraujavo vidaus organai, prasidėjo kitos komplikacijos. Perkėlėme tą moterį į reanimaciją, pas mus negrįžo. Kažin ar išgyveno“, – atsidūsta gydytojas A.Stonys.

Sumaišė su vaistais

Senukas, kuriam 91 metai, į Kauno klinikas pateko išgėręs „Kurmio“ – preparato, skirto vamzdžiams valyti. Tai koncentruotas natrio šarmas – labai nuodinga medžiaga. Senukui atrodė, kad tas baltas butelis, kuriame buvo valiklis, visai toks, kaip jo vaistų butelis.

„Žmonės labai dažnai supainioja acto esenciją su mineraliniu vandeniu “Fuldataler„, nes buteliukai panašaus dydžio, etiketė – mėlyna“, – savo pacientus supranta gydytoja R.Lekšienė.

Ji priduria, kad Jungtinėse Amerikos Valstijoje acto esenciją uždrausta pardavinėti, o pas mus nėra net jokio įspėjamojo ženklo apie produkto pavojingumą..

„Esenciją žmonės laiko šaldytuve. Pagalvoja, kad vanduo, ir išgeria“, – dar vieną aplinkybę įvardija gydytojas V.Stonys.

 

Jis prisiminė dar vieną pacientą, kuris buvo apsinuodijęs sieros rūgštimi. Ją buvo supylęs iš automobilio akumuliatoriaus į alaus butelį. Jį laikė garaže. Tai užmiršęs kartą sumanė išgerti alaus.

Apsinuodijo šešis kartus

„Tam, kad apsinuodytum, užtenka 1–2 gurkšnių. Nuryja, ir tik tada supranta ką. Būna, kad užsiverčia butelį ir geria nejausdami nei saiko, nei skonio“, – gydytoja R.Lekšienė stebisi ir tuo, kad vos atsukus acto esencijos butelį pasklinda aštrus kvapas, o žmonės to nejaučia.

Natrio šarmas – pats pavojingiausias nuodas. Gydytojas A.Stonys, norėdamas suprasti savo pacientus, kartą bandė paeksperimentuoti.

„Vos įkišau pirštą į penkių procentų šarmą – ėmė taip badyti, lyg būtų šimtas adatų sudurta. Bėgau po kriaukle plauti, o šarmas – glitus kaip muilas, ne taip greitai nusiplovė. Natrio šarmas naudojamas laboratorijose, jo yra “Kurmyje", – aiškino A.Stonys.

Nepaisant pavojų, vienas Klinikų toksikologų pacientas pas juos gydėsi jau šešis kartus. Visąlaik apsinuodijęs tuo pačiu – acto esencija. Ją moteris, su kuria vyras gyvena, būna supylusi tai į vienokį, tai į kitokį alkoholinio gėrimo butelį. Ne kartą – į degtinės, kurios vyras nevengia.

„Acto esencija – oficialus nuodas“, – pabrėžia gydytoja R.Lekšienė.

Vyras, šešis kartus apsinuodijęs, vis dar gyvas, nors, sakė medikai, po kiekvieno apsinuodijimo vidaus organuose atsiranda randų.

Vanduo nuodus atskiedžia

Apsinuodiję ligoniai labai ilgai negali valgyti. Jie negali net seilių nuryti. Tokiems ligoniams taikomas dirbtinis maitinimas. Acto esencija sukelia kraujo pakitimų.

„Ligoniai miršta ne tik nuo cheminio nudegimo, bet ir dėl eritrocitų hemolizės – jie sproginėja, iš jų išsilaisvina kraujo baltymas hemoglobinas, kuris gali užkimšti inkstų kanalėlius – tuomet išsivysto ūmus inkstų nepakankamumas. Ligoniui prireikia pakaitinės inkstų terapijos – hemodializės. Kitos labai sunkios komplikacijos – ūmus nesustabdomas kraujavimas, kai plyšta pažeistas skrandis ar stemplė. Šių komplikacijų gydymas – tik chirurginis, tačiau galimybės išgelbėti gyvybę labai ribotos“, – aiškina gydytoja R.Lekšienė.

Apsinuodijus korozinėmis medžiagomis specialaus gydymo nėra – reikia laukti, kol žaizdos užgis, kaip ir, pavyzdžiui, nudegus odą", – aiškina gydytojas A.Stonys.

Netyčia išgėrus nuodingo skysčio reikia skubėti gerti daug vandens, kol dar galima nuryti, kad sumažėtų nuodo koncentracija.


Medikai prašo

Neperpilti nuodingųjų skysčių iš jų taros.

Nepirkti acto esencijos, vartoti tik atskiestą actą.

Geriau iš viso nevartoti acto, nes jis nėra sveika.

Saugoti nuodingus skysčius nuo vaikų, senukų, sutrikusios psichikos ligonių.

Gamintojai nuodingus skysčius turėtų žymėti specialiu ryškiu ženklu, geriausia – kaukole.


Apsinuodijimų statistika

2010 m. apsinuodijo 14 žmonių, iš jų 1 mirė:

Acto esencija – 6.

Amoniaku – 3.

Šarmais – 3.

Indų plovikliu „Fairy“ – 1.

Nenustatyta korozine medžiaga – 1.

2011 m. per 10 mėnesių apsinuodijo 18 žmonių, iš jų 1 mirė:

Acto esencija – 7.

Amoniaku – 3.

Šarmais – 3.

Sieros rūgštimi – 1.

Balikliu ACE (su chloru) – 2.

Nenustatyta korozine medžiaga – 2.