Keturių širšių sugeltos Biržų rajono gyventojos gyvybė užgeso pakeliui į ligoninę. Medikai įsitikinę, kad moterį būtų pavykę išgelbėti, jeigu jai laiku būtų buvę suleista adrenalino.
Todėl jautrius žmones specialistai įspėja nedelsti ir pasirūpinti reikalingų preparatų.
Kartais įgelti bitės ar širšės žmonės suglumsta: ar visada reikia kviesti greitąją pagalbą. Jei įgelta vieta tinsta, darosi silpna, delsti negalima - reikia kreiptis į medikus.
Apsilankyti pas specialistą pravartu, jei tokie simptomai nepraeina ir kitą dieną. Bičių nuodams jautresnės moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės. Pavojingiausia, jei vabzdys įgėlė į kaklą ar viršutinį akies voką.
Tinsta liežuvis ir gerklos
Vabzdžio įgėlimas ne visada pavojingas. Tai priklauso nuo žmogaus organizmo reakcijos į nuodus. Vienam įgelta vieta gali tik parausti, kitam - išsivystyti anafilaksinis šokas, galintis baigtis mirtimi.
Įgėltam bitės ar širšės sveikam žmogui kyla vietinė reakcija - niežti, peršti ar degina odą. Sugelta vieta gali ištinti. Po paros tinimas paprastai atslūgsta ir skausmas praeina.
Kur kas pavojingesnė sisteminė alerginė reakcija. Lengvais atvejais ji pasireiškia drebuliu, susijaudinimu, dilgėline.
O sunkiausiais atvejais patinsta liežuvis, gerklos: žmogus dūsta, atsiranda dusulys, švilpiantis kvėpavimas, pykinama, vemiama, viduriuojama, prasideda spazminiai pilvo skausmai, sumažėja kraujospūdis, sutrinka širdies ritmas, prasideda traukuliai, paralyžius, netenkama sąmonės.
Organizmas įsiaudrina pamažu
Pavojingas gyvybei anafilaksinis šokas dažniausiai ištinka netikėtai, po kelių minučių įgėlus bitei. Laiku nesuteikus pagalbos žmogus gali mirti.
„Tačiau mirtis nuo vieno įgėlimo neištinka. Organizmas vabzdžių nuodais įjautrinamas per ilgą laiką. Pirmąkart įgėlus gali nebūti jokios reakcijos, kitąkart - smarkiau niežėti, po kurio laiko - ir sutinti", - tikino Klaipėdos apskrities ligoninės Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vedėjas Marius Zolubas.
Kasmet nuo širšių ar bičių įgėlimo miršta maždaug penki žmonės. Dažniausiai jie būna alergiški. Kad nealergišką žmogų ištiktų mirtis, jį turėtų sugelti keli šimtai bičių ar širšių.
Alergiški asmenys turėtų nešiotis švirkštą su adrenalino ampulėmis, kad šiems vabzdžiams įgėlus galėtų nedelsdami jo susileisti.
Geluonį patariama nupjauti
Žmonės kartais painioja širšes su bitėmis. Pastarosioms įkandus lieka geluonis. Ką tuomet daryti? Bitininkai siūlo geluonies netraukti, o atsargiai nupjauti. Tačiau kai kurie medikai tam prieštarauja.
M.Zolubas palaiko bitininkų poziciją. Bandant ištraukti geluonį neišvengiamai suspaudžiamas nuodų maišelis. Tad bitės nuodai patenka į organizmą. Geriau geluonies viršūnėlę nupjauti su nuodų maišeliu, o likučius pašalinti paskui.
Kai kurie medikai prieštarauja, kad būtų nupjauta geluonis, nes galima infekcija. M.Zolubas ramina, jog bitei ar širšei įkandus nereikėtų bijoti, kad pateks infekcija. Tik šios vietos nereikėtų trinti ar kasyti.
Gydytojas skeptiškai vertina patarimus, padedančius apsisaugoti nuo įgėlimo. Medikas įsitikinęs, jog perskaitęs žmogus juos tuoj pamiršta.
Tačiau atsargiems ir turintiems gerą atmintį pataria gamtoje nesikvėpinti, nedėvėti gėlėtų drabužių, vengti saldžių gaiviųjų ir alkoholinių gėrimų, vaisių. Jei aplinkui skraido bitė ar širšė, rankomis geriau nemosikuoti.
Nepritarė jis ir tam, kad būtų naudojamos neva širšes ir bites atbaidančios priemonės. „Jei vaikščiosiu basas po pievą ar nežiūrėsiu, ką geriu, jokie purškalai man nepadės", - ironizavo M.Zolubas.
Ką daryti įgėlus bitei ar širšei?

Nupjauti geluonį ir pašalinti jo likučius.
Įgeltą vietą patepti dezinfekuojamosiomis priemonėmis.
Uždėti ledo.
Niežėjimą sumažinti padeda skiesto acto pavilgas arba geriamosios sodos tirpalo kompresas.
Kaip išvengti bičių ar širšių atakos?
Nevaikščioti basomis po žolę.
Nenaudoti kvepalų ar stipriai kvepiančių higienos priemonių.
Negerti saldžių gaiviųjų ar alkoholinių gėrimų.
Nedėvėti gėlėtų, ryškių drabužių.
Per karščius alergiškiems žmonėms vengti sunkaus fizinio darbo.
Naujausi komentarai