Priešnuodis kreiviems dantims – plokštelė Pereiti į pagrindinį turinį

Priešnuodis kreiviems dantims – plokštelė

2011-12-26 17:03
Šypseną puošiantys breketai tėra pavėluotos profilaktikos ženklas. Tai konstatuojantys gydytojai ortodontai tikina, kad kuo anksčiau susirūpinama kreivais dantimis, tuo greičiau džiaugiamasi gerais rezultatais.

Šypseną puošiantys breketai tėra pavėluotos profilaktikos ženklas. Tai konstatuojantys gydytojai ortodontai tikina, kad kuo anksčiau susirūpinama kreivais dantimis, tuo greičiau džiaugiamasi gerais rezultatais.

Kreipiasi pavėluotai

Kaip pasakojo Klaipėdos stomatologijos poliklinikos gydytoja ortodontė Algimanta Tumėnienė, ortodontinių problemų esama labai daug, paprasčiausias jų pastebi patys tėvai. Bet nemažą jų dalį gali nustatyti tik specialistas.

Tad apsilankyti pas gydytoją ortodontą siūloma kiekvienam 8–13 metų vaikui, nes tuo metu veidas auga intensyviausiai.

Tuo labiau kad laiku pastebėjus kreivai dygstančius dantis, netaisyklingą sąkandį ar veido bei žandikaulių vystymosi sutrikimus ir, pritaikius ortodontinį gydymą, gana greitai pasiekiama gerų rezultatų.

Tačiau, kaip pastebi odontologai, gražia šypsena neretai susirūpinama pavėluotai, dažniausiai paauglystėje, kai reikalingas rimtesnis specialistų įsikišimas. Tuomet gydymas būna kur kas ilgesnis, brangesnis ir ne visada toks efektyvus, kaip tikimasi.

Neramina dygstantys dantys

Pasak A.Tumėnienės, vyresniems nei 10 metų vaikams ortodontinės plokštelės dar gali padėti, tik jas gali prireikti ilgiau nešioti. Ji pridūrė, kad korekcija ortodontinėmis plokštelėmis galima iki tol, kol nėra susiformavusios dantų šaknų viršūnės.

Breketai skiriami tuomet, kai jau būna susiformavęs kaulas.

Kartais, vos pradėjus kaltis nuolatiniams dantims, tėvai sunerimsta dėl išsiklaipiusių dantų. Kai kurie jų net teiraujasi apie galimybę nešioti ortodontinę plokštelę. Tačiau specialistai pataria palaukti bent pusmetį.

Pasirūpinti taisyklinga vaiko šypsena patariama, kai išdygsta keturi nuolatiniai apatiniai ir nors du viršutiniai dantys. Tuomet specialistai jau gali įvertinti, ar dantys bus tiesūs, o sąkandis taisyklingas.

Efektyvesnė ankstyva korekcija

Odontologų žiniomis, 50–70 proc. žmonių sukandimas arba dantų padėtis nėra gera. Tai lemia paveldėjimas arba tam tikri vaikų įpročiai: piršto, liežuvio ar skruosto čiulpimas, netaisyklingas miegojimas.

Per trumpi lūpų ar liežuvio pasaitėliai taip pat kartais sukelia ortodontinių bėdų.

Pastebėjus defektus, vaikas siunčiamas gydytojo ortodonto konsultacijai.

"Kuo anksčiau pradedama korekcija, tuo efektyvesnė ir paprastesnė ji būna", – akcentavo A.Tumėnienė.

Tokiais atvejais užsidėti ortodontinę plokštelę gali prireikti tik naktį arba kelioms valandoms per parą. Per konsultaciją ortodontas parodo, kaip masažuoti dantenas – kartais šito užtenka, kad vaikas galėtų džiaugtis gražia šypsena.

Kartais pacientui patariama naudoti vadinamuosius treinerius, kurie gali padėti išvengti ortodontinės plokštelės.

Nuimamos ortodontinės plokštelės būtent ir skiriamos profilaktikai. Jos nešiojamos trumpiau nei breketai, mažiau kainuoja.

Laukia savo eilės

Ortodontui nusprendus, kad vaikui reikalinga plokštelė, jis įrašomas į eilę. Joje tenka laukti apie 1,5 metų.

Kai kurie tėvai nerimauja, kad toks ilgas laukimas gali pabloginti situaciją. Specialistė patikino, kad po konsultacijos pacientas nepaliekamas likimo valiai.

Jei reikalingas greitesnis ortodonto įsikišimas, ieškoma išeičių. Nekantrieji užsisakyti ortodontinę plokštelę gali ir už savo pinigus.

Kai kurie tėvai, nesulaukę eilės, kreipiasi į privačias odontologijos klinikas. Arba kol vaikas sulaukia savo eilės, situacija būna pagerėjusi ir ortodontinė plokštelė tampa nereikalinga.

Renkasi mėlynas ir rausvas

Plokštelė gaminama kiekvienam vaikui individualiai. Jaunieji pacientai gali pasirinkti net norimą jos spalvą. Pastebima, kad berniukai pirmenybę teikia mėlynoms plokštelėms, o mergaitės – rausvoms.

Vidutiniškai ortodontinę plokštelę reikia nešioti apie metus, kartais ir ilgiau. Kol ji nešiojama, vaikas turi lankytis pas specialistą kas keli mėnesiai. Pasitaiko, kad kol pakoreguojamas sukandimas, prireikia kelių ortodontinių plokštelių.

Klaipėdos stomatologijos poliklinikoje ortodontinių plokštelių gamybą kompensuoja Ligonių kasos, tad tėvams už šią paslaugą mokėti nereikia. Įprastai jos kainuoja apie 350–400 litų ir brangiau.

Per metus Stomatologijos poliklinikoje padaroma apie tūkstantis ortodontinių plokštelių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų