Ar tiesa, kad tuomet, kai linguoja žemė po kojomis, reikia sėsti į lėktuvą tolimam skrydžiui arba dalyvauti karjerą lemiančiame posėdyje, galima išblaivėti per pusvalandį?
Per prievartą neišblaivys
Galva svaigsta, kojos linksta, mąstymas ir kalbėjimas – neadekvatus. Tai – girtumo požymiai. Ar įmanoma išblaivėti per pusvalandį, jei žmogus kad ir netyčia padaugino alkoholio, o turi neatidėliotinų reikalų?
Žiniasklaidoje apstu skelbimų apie išblaivinimo paslaugas. Atsitiktinai pasirinkau vieną tokių: siūlomas ne tik išblaivinimas bet kuriuo paros metu, bet ir priklausomybės ligų gydymas. Telefonu atsiliepusiai moteriai prisistačiau girto vaikino drauge.
Moteris pasidomėjo, kiek laiko vaikinas gėrė, ar pats suvokia, kad jam reikia būti blaiviam. Paaiškino, kad jei vaikinas pats nesutiks blaivytis, su juo niekas neužsiims, jam neatliks jokių procedūrų. Kokios jos?
Į namus atvykęs medikas taiko medicinos procedūras, priklausomai nuo paciento būklės, paskiria vaistų. Išblaivinimas trunka apie dvi valandas ir kainuoja įvairiai – nuo beveik 200 iki 300 litų.
„Juk jūs taip pat nenorėtumėte, kad jums per prievartą darytų kokią nors procedūrą. Tiesiog sakykite draugui, kad tai būtina, argumentuokite kodėl“, – patarė klinikos atstovė.
Pacientų laukia klinikoje
Kitoje toksikologų paslaugas teikiančioje klinikoje dirbantis gydytojas psichiatras Mindaugas Jasulaitis pažymėjo, kad per šventes piko nėra.
„Paprastai pacientai atvyksta pas mus į kliniką, o į namus vykstame tik išskirtiniais atvejais. Tiek čia, klinikoje, tiek ir vykdami į namus dirbame dviese. Aš ir medicinos sesuo“, – aiškino M.Jasulaitis.
Jis atkreipė dėmesį, kad privačiose gydymo įstaigose pacientų kontingentas yra kitoks nei viešosiose medicinos įstaigose. Dažniausiai šios paslaugos prašo trisdešimtmečiai–penkiasdešimtmečiai pacientai.
„Pacientai dažniausiai renkasi tuos pačius medikus. Pagirios yra ganėtinai palankus laikas motyvuoti žmogų keisti gyvenimo būdą, atsisakyti alkoholio. Pagiringas žmogus jaučiasi prastai, jaučia kaltę, gėdą prieš artimuosius. Visada paaiškiname žmogui, kad išblaivinimo procedūra yra laikina ir reikia ryžtis tolesniam gydymui“, – pastebi medikas.
Amžius, laikas, promilės
Kauno apskrities priklausomybės ligų centro direktorius Tautvydas Zikaras atskiria išblaivinimą ir abstinencijos sindromą.
„Girtas žmogus prisigėrė ir jaučiasi blogai, nori išsiblaivyti, o abstinencijos sindromas trunka iki keturiolikos dienų. Atvežus iš gatvės girtą žmogų, išblaivinimas trunka nuo paros iki trijų. Viskas yra nemokama, išskyrus sveikatos apsaugos ministro nustatytas mokamas paslaugas, o išblaivinimas – viena tokių paslaugų ir kainuoja 187 litus“, – konstatavo T.Zikaras.
Jis pabrėžė, kad išblaivinimo procedūros laikas priklauso ne tik nuo paciento amžiaus, bet ir nuo to, ką jis gėrė, kiek laiko.
„Turėjome pacientą, kurio kraujyje buvo net septynios promilės. Medicininiu požiūriu jau penkios promilės reiškia mirtį. Pavyko jį išblaivinti“, – patirtimi dalijosi medikas.
Atlydėjo visa komanda
T.Zikaras paminėjo, kad Kauno priklausomybės ligų centro pacientu buvo ir vienas krepšininkas.
„Jis nebuvo visiškai girtas, bet išgėrusį jį sustabdė policijos pareigūnai ir pristatė mums. Jį atlydėjo visa komanda“, – pasakojo centro direktorius.
Ar tiesa, kad Lietuvoje daugiau geria ir išblaivinimo prašo vyrai?
„Statistikos nežinau, bet pasitaiko ir moterų. Tiesa, policininkai dabar atveža visas moteris be išimties. Net ir labai gražias“, – su šypsena kalbėjo T.Zikaras.
Alkoholikės moterys ir alkoholikai vyrai labai skiriasi dėl vienos paprastos priežasties – moterys neturi vieno svarbaus hormono, padedančio apdoroti alkoholį. Svoris ir amžius nėra lemiamas veiksnys vartojant alkoholį.
Geria ir paaugliai
„Kai vieno keturiolikamečio paklausiau, kaip jis geria, atšovė, kad paprastai: atsidaro butelį ir geria degtinę iš kakliuko“, – paciento receptą perteikė gydytojas T.Zikaras.
Anot jo, svarbu išsiaiškinti priežastį, kodėl žmogus daug geria. Jaunuoliai kankinasi dėl nelaimingos meilės, bet dažniausiai priežastis slypi šeimoje.
„Baisu, kai tėvai duoda vaikams pinigų ir neklausia, kur jų atžalos juos išleidžia“, – kalbėjo T.Zikaras.
Alkoholis organizmui padaro daug žalos.
Padauginus alkoholio
Būtina atkurti skysčių balansą organizme.
Gerti skysčius, tačiau ne sintetinius gazuotus gėrimus. Geriausia – natūralus geriamasis vanduo.
Išgerti šiek tiek stiprios kavos ar arbatos.
Rekomenduojama išgerti stiklinę vandens, jame ištirpinus 3–5 g geriamosios sodos.
Valgyti visavertį maistą.
Kelias valandas pamiegoti.
Vartoti B, B1, C grupės vitaminus, nes alkoholis sukelia jų trūkumą.
Vartojus alkoholį, bent vienai dienai cukrų pakeisti medumi.
Mitai apie pagirias
Manoma, kad padauginus alkoholio padeda virtas kopūstas ar duonos gira. Šie produktai nepadeda išblaivėti, bet padeda atkurti kalio, natrio ir kitų reikalingų medžiagų atsargas organizme.
Teiginys, kad kitą rytą išgertas nedidelis alkoholio, dažnai alaus, kiekis – geriausias vaistas nuo pagirių, nėra teisingas. Tai greičiau jau alkoholizmo ženklas.
Jūreiviai kaip vaistą nuo pagirių naudojo jūros vandenį
Manoma, kad sotus maistas prieš pradedant vartoti alkoholį gali apsaugoti nuo apsvaigimo, bet tai tiesa tik iš dalies.
Ir vis dėlto geriausias vaistas nuo pagirių – saikingas alkoholio vartojimas.
Naujausi komentarai