Sportą sukrėtė tetrahidrogestrinonas
Sankcijos už naujo dopingo preparato vartojimą gali pakenkti 2004 metų Atėnų vasaros olimpinių žaidynių prestižui
Sporto pasaulį sukrėtusi žinia, kad amerikiečiai atskleidė iki pastarojo meto neaptinkamu laikytą dopingo preparatą tetrahidrogestrinoną (THG) ir paskelbė apie tai viešai, antidopingo specialistų vertinama kaip ilgai lauktas JAV prisijungimas prie kovos su dopingu.
Tuo tarpu Rusijos specialistai stebisi amerikiečių sukeltu triukšmu. Pasak šios šalies Valstybinio antidopingo centro (VAC) direktoriaus Vitalijaus Semionovo, apie THG buvusioje Sovietų Sąjungoje žinota net 1963 metais, nes šis preparatas buvo skiriamas moterims kaip kontraceptinė priemonė.
Apie THG žinojo medikai ir moterys
Mes seniai turime metodiką, kaip aptikti THG, todėl keista, kai kalbama, jog tai - naujas, specialiai susintetintas dopingas. Nesąmonė! - pareiškė V.Semionovas.
Jo teigimu, ažiotažas kilo tikriausiai dėl to, kad dauguma specialistų lig šiol neįsivaizdavo, jog moterims skiriama kontraceptinė priemonė gali veikti kaip dopingas. Vis dėlto pagal savo struktūrą THG - steroidas, artimas trenbolonui, kuris priskiriamas anabolikams.
Manau, jog kalbėti apie masinį THG vartojimą galima tik JAV atžvilgiu. Mums Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) tyrimams atsiunčia daug mėginių iš Europos šalių, tačiau THG nė karto neaptikome. Kaip ir modafinilo, kurį neseniai rado amerikiečių sprinterės Keli Vait organizme, - sakė Rusijos VAC vadovas.
Skandalas dėl THG kilo po to, kai Los Andželo (JAV) laboratorijoje nauja metodika atliktuose pakartotiniuose testuose buvo aptiktas šis preparatas, anksčiau laikytas nesugaunamu. Pradėjus specialų tyrimą, pėdsakai nuvedė į San Francisko apylinkėse esančią maisto papildų gamybos firmą BALCO.
Šiomis dienomis paaiškėjo, jog THG rasta net 450-yje JAV pakartotinai ištirtų lengvaatlečių mėginių.
Įtariamųjų sąrašas ilgėja
Įtariamųjų sąrašą papildė 40-metė JAV bėgikė, uždarų patalpų 1500 m bėgimo pasaulio rekordininkė Redžina Džekobs, apie kurios teigiamą testą paskelbė JAV spauda.
R.Džekobs vasario pradžioje pirmoji pasaulyje 1500 m bėgime uždarose patalpose peržengė 4 minučių ribą, distanciją įveikusi per 3 min. 59,98 sek. Kovo mėnesį ji laimėjo pasaulio uždarų patalpų čempionatą Birmingeme, tačiau rugpjūčio mėnesį Paryžiuje iškrito iš kovos dėl medalių pusfinalyje.
Prieš tai Washington Post paskelbė, kad THG aptiktas JAV rutulio stūmiko Kevino Toto organizme, o britų Guardian atskleidė, jog šį preparatą vartojo ir 100 m bėgimo Europos čempionas bei rekordininkas Dueinas Čambersas.
Beje, pagal skubiai rengiamas JAV lengvosios atletikos federacijos įstatų pataisas dopingą vartojusiems atletams bus numatyta diskvalifikacija iki gyvos galvos ir 100 tūkst. dolerių bauda.
Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) svarsto galimybę iš naujo patikrinti visus mėginius, paimtus šiemet birželį Barselonoje (Ispanija) vykusiame pasaulio čempionate. Tokios pat iniciatyvos ėmėsi ir pasaulio regbio taurės varžybų, vykstančių Australijoje, organizatoriai.
JAV dangstė sporto žvaigždes
Ekspertų nuomone, svarbiausia tai, kad po du dešimtmečius trukusių spėlionių ir gandų apie sisteminį dopingo preparatų vartojimą, iškilusių skandalų maskavimo ir oficialaus neigimo galingiausioje pasaulio sporto valstybėje - JAV - pagaliau atvirai kalbama apie iškilusią problemą.
1980-aisiais metais negalėjome paliesti rusų, rytų vokiečių ir amerikiečių, - sakė WADA vadovas kanadietis Ričardas Paundas. - JAV olimpinis komitetas per visus šiuos metus beveik sistemiškai užmerkdavo akis. Sporte taip pat vyko šaltasis karas.
Jo nuomone, SSRS griūtis sugriovė valstybiniu lygiu kurtas šios šalies bei VDR dopingo programas, o ryškiausiu skandalu pasaulyje tapo 1988 metais Seulo olimpinėse žaidynėse įkliuvęs Kanados sprinteris Benas Džonsonas.
Iš jo atimta pasaulio sprinto karaliaus karūna atiteko amerikiečiui Karlui Liujisui, kuris buvo pasaulio lengvosios atletikos simboliu visą dešimtmetį, tačiau tada niekas viešai nežinojo, kad tas pats K.Liujisas buvo sugautas vartojęs dopingą prieš 1988 metų olimpines žaidynes.
Nepaisant to, JAV olimpinis komitetas leido jam dalyvauti žaidynėse, teigdamas, kad rasti preparatai pakliuvo su maisto papildais, o jų lygis nesiekė ribos, kuri daro įtaką sportininko ištvermei. Informacija apie K.Liujisą ir kitus amerikiečius iškilo į viešumą tik šiais metais, kai apie tai prabilo buvęs JAV antidopingo pareigūnas Veidas Eksemas.
Olimpiada gali tapti nevisavertė
Dviprasmiškoje padėtyje atsidūrė Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC).
Iš vienos pusės jis džiaugiasi suaktyvėjusia kovą su dopingo vartojimu, bet iš kitos pusės iškilo grėsmė, kad dėl daugybės diskvalifikacijų prieš 2004 metų olimpines žaidynes jos taps nevisavertės, kris jų prestižas, ir ypač lengvojoje atletikoje, kuri neatsitiktinai vadinama sporto karaliene.
Kol kas Atėnų žaidynių organizatoriai ir IOC pareigūnai stengiasi susilaikyti nuo platesnių komentarų ir laukia naujų žinių iš dopingo laboratorijų. Tačiau visi sutaria, jog Atėnų žaidynės turi būti švarios nuo dopingo.
KD, ELTA inf.