NBA – aklagatvyje, nuostolių – milijonai


2011-10-12
Parengė Marius Bagdonas
NBA – aklagatvyje, nuostolių – milijonai

Europoje naujų krepšinio klubų vis intensyviau besidairančios Šiaurės Amerikos Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žvaigždės grįžti į Jungtines Valstijas nesiruošia.

Žaidėjai nusileido

Po pirmadienį įvykusio dar vieno posėdžio paaiškėjo, kad stipriausios krepšinio lygos žaidėjus ir klubų vadovus skirianti praraja nesumažėjo nė trupučio.

NBA lokautas tęsiasi ir toliau. Be to, lygos vadovybė, neturėdama kitos išeities, yra priversta atšaukti pirmąsias dvi reguliaraus sezono savaites. Tai reiškia, kad sezonas lapkričio 1-ąją, kaip buvo planuota, tikrai neprasidės.

Prieš pirmadienio susitikimą abiejų šalių atstovai tryško optimizmu ir sakė, kad pagrindo susitarti yra daugiau nei bet kada anksčiau. Žaidėjų asociacija buvo linkusi sumažinti pajamų procentą nuo 57 iki 51, taip, atrodytų, žengdama didelį žingsnį lokauto pabaigos link.

Tačiau klubų savininkams to pasirodė maža. Dar prieš sąstingio pradžią jie norėjo, kad visos pajamos būtų dalijamos lygiomis dalimis – t.y. santykiu 50:50 proc. ir savo nuostatos nepakeitė.

Po sekmadienį septynias valandas ir pirmadienį penkias valandas trukusių posėdžių derybininkai skirstėsi niūriais veidais ir atsitvėrę tylos siena. Po susitikimo niekas nesutiko komentuoti įvykusių derybų.

Visgi NBA komisaro Davido Sterno pavaduotojas Adamas Silveris prasitarė, kad net ir nesusitarus dėl pajamų paskirstymo abi šalys turėtų ir toliau susitikinėti: „Turime tęsti derybas, nes yra dar daug kitų neišspręstų klausimų.“

Svaidėsi kaltinimais

„Manau, kad krepšininkams buvo pateiktas labai sąžiningas pasiūlymas, tačiau mūsų interesai vis dar labai skiriasi. Abi puses skiria didžiulė praraja, esame labai toli nuo susitarimo“, – po paskutinio susitikimo pripažino iki šiol optimistinėmis nuotaikomis gyvenęs D.Sternas.

Komisaras neslėpė, jog stengsis, kad sezonas būtų išgelbėtas.

NBA žaidėjų asociacijos generalinis direktorius Billy Hunteris tokius lygos vadovų veiksmus pavadino labai gudriu ir apgalvotu žingsniu. Jis yra įsitikinęs, kad atšaukdami pirmąsias dvi savaites lygos vadovai speičia žaidėjus į kampą, kurie vis dar tikisi, kad šiemet sugrįš į NBA arenas.

„Visi tik ir laukia, kol žaidėjai nusileis. Klubų vadovai galvoja, kad savaitės ar dviejų atlyginimų netekę krepšininkai pradės nerimauti ir nusileis. Tačiau pabrėžiu – taip neatsitiks ir nusileisti mes tikrai neketiname“, – karo kirvio užkasti nesiruošė B.Hunteris.

Toje pačioje barikadų pusėje esančio krepšininkų sąjungos prezidento Dereko Fischerio tonas buvo kiek švelnesnis, tačiau ir jis prasitarė, kad dvi atšauktos savaitės problemos neišspręs ir greičiausiai teks nukelti visas šio sezono rungtynes. „Prisipažinsiu, kad esame tokioje derybų stadijoje, kuri tikrai nedžiugina nei mūsų, nei klubų atstovų“, – beviltišką padėtį konstatavo jis.

Nuostoliai – milžiniški

Dabar jau aišku, kad iki lapkričio 14-osios jokių rungtynių nebus. Amerikiečiai suskaičiavo, kad NBA lyga dėl atšauktų 100 rungtynių, patirs apie 83 mln. JAV dolerių nuostolių.

Kiekvienas mėnuo, jei nevyks NBA rungtynės, lygai kainuos apie 350 mln. JAV dolerių. NBA lokautas bedarbiais pavertė ne tik krepšininkus, tačiau ir tūkstančius su lyga susijusių žmonių, įskaičiavus tvarkos prižiūrėtojus, apsaugos, automobilių stovėjimo aikštelių, restoranų ir arenų darbuotojus.

Anksčiau NBA komisaras D.Sternas buvo užsiminęs, kad jei nepavyks pirmenybių pradėti laiku, 2011–2012 m. sezoną bus galima išvis palaidoti.

Jei vis dėlto derybininkų tonas sušvelnėtų ir sezonas prasidėtų dviem savaitėmis vėliau, tai nebūtų pirmas toks kartas NBA istorijoje. Trumpesnis, nei įprasta, stipriausios pasaulio krepšinio lygos sezonas buvo ir 1998–1999 m. sezoną, kai klubų vadovų ir žaidėjų asociacijos susitarimas buvo pasiektas tik sausio mėnesį, o ekipos sužaidė po 50 rungtynių vietoj 82.