Nepatenkinti jaunimo rinktinių rezultatais, Lietuvos futbolo federacijos (LFF) strategai tvirtina, kad dėl nesėkmių kalta šalyje tebeveikianti ydinga sovietinė futbolininkų rengimo sistema. Toks argumentas pribloškė kai kuriuos sporto mokyklų specialistus.
Neišvengė sutriuškinimų
Septyniolikmečių komanda (vyriausiasis treneris Antanas Vingilys) 8-ojoje atrankos grupėje Kaune nugalėjo Velso atstovus – 1:0, tačiau 2:5 pralaimėjo belgams ir 0:7 – danams.
Devyniolikmečiai (vyriausiasis treneris Deivis Kančelskis), taip pat žaidę namuose, Marijampolėje, 11-oje grupėje pripažino visų varžovų pranašumą: 0:6 nusileido ispanams, 0:1 – Izraeliui bei 0:1 – armėnams.
Iki 21 metų vaikinų nacionalinės ekipos (vyriausiasis treneris Vitalis Stankevičius), rungtyniavusios 9-oje grupėje, sąskaitoje – ne tik pergalė 1:0 Kaune prieš makedonus, reikšmingos lygiosios 0:0 Vilniuje su anglais, tačiau ir skausmingi smūgiai varžovų aikštėse: 1:4 – nuo portugalų, 0:3 – nuo bendraamžių iš Anglijos.
Dūriai sporto mokykloms
"Šiuo metu 6 tūkst. vaikų yra sporto mokyklose, apie 2 tūkst. – klubuose. Neturime įtakos sporto mokyklų, kurios pavaldžios savivaldybėms, darbui su vaikais. Jos ir toliau dirba pagal sovietinę sistemą. Nuo tų laikų pasikeitė tik vienas dalykas – šių mokyklų darbo niekas neprižiūri, nėra vertinama vaiko parengimo kokybė, jo meistriškumo lygis, – kalbėjo L.Varanavičius. – Manome, kad jaunųjų futbolininkų rengimas turi būti neatsiejamas nuo klubų, kurie turėtų ruošti sau pamainą. Tikimės, kad, įgyvendinus popamokinės veiklos krepšelio projektą, sporto mokykloms atsirastų konkurencija, o nuo to vaikų parengimo kokybė tik išaugtų."
"Esame parengę ir pateikę daug metodinės medžiagos, kaip dirbti su įvairių amžiaus grupių vaikais. Išnagrinėjome treniravimo ypatumus, išleidome leidinių, kaip futbolą integruoti futbolo lavinimo pamokose. Pasiūlėme tokią varžybų sistemą, kokia yra Europoje, tačiau valstybinės sporto mokyklos, jų treneriai nėra suinteresuoti dirbti pagal šią sistemą. Nacionalinė futbolo akademija gauna futbolininkus be elementarių futbolo pagrindų ir turi gaišti laiką pradmenims, užuot tobulinusi jų įgūdžius ir ruošdama juos suaugusiųjų futbolui", – aiškino LFF techninio skyriaus direktorius Stasys Stankus.
Akmenys – į savo daržą
Vilniaus FM įkurta 1959 m. ir yra seniausia Baltijos regione. Ją baigė žymūs Lietuvos rinktinės ir legendinio Vilniaus "Žalgirio" meistrų komandos futbolininkai – Kęstutis Latoža, Gediminas Paberžis, Edgaras Jankauskas, Viačeslavas Sukristovas.
"Keista, kad federacijos vadovai viešai mėto akmenis į savo daržą. Jei sporto mokyklos dirba ydingai, ar daugės tėvų, kurie patikės joms savo vaikus mokyti futbolo?" – retoriškai klausė Kauno FM "Tauras" direktorius Laimis Bičkauskas.
Kauno FM veiklą pradėjo 1973-iaisiais. Tarp buvusių jos auklėtinių – Sigitas Jakubauskas, Robertas Fridrikas, Igoris Pankratjevas, Robertas Tautkus, Vladimiras Buzmakovas, Vitalis Stankevičius. Šiuo metu į šalies rinktinę kviečiami Andrius Velička, Marius Žaliūkas, Mantas Fridrikas.
Vaikams trūksta aikščių
Patyręs Vilniaus FM specialistas pridūrė, kad jį nustebino LFF vadovų teiginiai apie sovietines tradicijas.
"Tokios etiketės – nieko vertos. Į Lietuvos rinktinę kviečiami trys mano auklėtiniai – Saulius Mikoliūnas, Mindaugas Kalonas ir Paulius Grybauskas. Ar tai – ne mūsų mokyklos ir visų jos trenerių darbo įvertinimas? Jei treniruotume atmestinai, pagal pasenusią metodiką, vargu ar nacionalinėje ekipoje turėtume savo auklėtinių", – teigė treneris.
Jis pabrėžė, kad futbolo bendruomenė turi būti susitelkusi ir geranoriška, o ne ieškanti atpirkimo ožių.
"Futbolą kuria ne valdininkai ar kabinetuose sukurptos strategijos. Reikia dėkoti tėvams, kurių atžalos renkasi futbolą, o ne kitą sporto šaką. Reikia gerbti trenerius, padedančius vaikams pamilti šį nuostabų žaidimą, nes jis auklėja jaunimą", – kalbėjo V.Osetrovas.
Akademijos – ne stebuklas
Kauno FM "Tauras" vadovas mano, kad ne vien futbolo mokyklos, bet ir akademijos turėtų tobulinti savo veiklą.
"Į anuometį Panevėžio sporto internatą atvykdavo jaunuoliai iš atokesnių šalies rajonų, kuriuose nebuvo tokių sporto mokyklų kaip didžiuosiuose miestuose. Dabar – atvirkščiai: į futbolo akademijas atrenkami geriausieji, tačiau jose jie nejaučia konkurencijos, juk visi – lyderiai! O kai geriausiųjų rinktinės pralaimi, priežasčių pirmiausia ieškoma sporto mokyklose. Išeitų, kad akademijos šiuo atveju – visiškai niekuo dėtos?" – svarstė L.Bičkauskas.
Specialistas pridūrė, kad visi Kauno FM "Tauras" treneriai – su aukštuoju išsilavinimu, todėl S.Stankaus, beje, sovietiniu laikotarpiu taip pat dirbusio šioje futbolo mokykloje, teiginys, jog "NFA gauna futbolininkus be elementarių futbolo pagrindų", yra neteisingas ir nekorektiškas.
Naujausi komentarai