Debiutantų ekipą palaužė pasaulio čempiono tritaškis

2005-12-03
Dovilė KAMARAUSKIENĖ

Įveikti ambicingą Vokietijos klubą Kauno “Žalgiriui” padėjo komandinis žaidimas

Kauno “Žalgirio” krepšininkai Eurolygos A grupės varžybose iškovojo ketvirtąją pergalę, bene pačią sunkiausią šį sezoną. Išvykoje stipriausia Lietuvos komanda 79:72 paskutinėmis sekundėmis palaužė Vokietijos čempionų klubą Bambergo GHP. “Žalgirio” legionieriai šįkart nebuvo rezultatyvūs, tačiau komandą į pergalę vedė lietuviai - Paulius Jankūnas, Jonas Mačiulis, Darjušas Lavrinovičius.

Kitas Eurolygos rungtynes “Žalgiris” žais gruodžio 8 dieną Sporto halėje su Strasbūro SIG (Prancūzija) ekipa.

J.Mačiulio ranka nesudrebėjo

Bambergo ekipa sėkmingiau pradėjo rungtynes ir išsiveržė į priekį 4:0, 6:3. Tačiau po to žalgiriečiai keturių minučių atkarpą laimėjo 11:0 ir atitrūko 14:6. Tai buvo didžiausias skirtumas rungtynėse. Bet vėl atsimušę į šeimininkų gynybos sieną, žalgiriečiai paskutiniąsias tris pirmojo kėlinio minutes pralaimėjo 3:15 (17:21).

Po permainingo antrojo kėlinio kauniečiai sumažino skirtumą iki minimumo - 39:40.

Trečiojo kėlinio pradžioje, pataikęs tritaškį, nesėkmingai ant žemės nusileido šių rungtynių naudingiausias žaidėjas P.Jankūnas. Atrodė, kad ir trečiasis “Žalgirio” kapitonas patyrė rimtą čiurnos traumą. Tačiau ketvirtajame kėlinyje jis sugrįžo į aikštę ir padėjo komandai iškovoti pergalę.

25-ąją minutę dar kartą persvėrę rezultatą savo naudai (52:51), žalgiriečiai nebeleido daugiau aikštės šeimininkams išsiveržti į priekį, nors rezultatas vėliau dar buvo lygus. Ketvirtajame kėlinyje “Žalgiris” atitrūko 66:60 ir turėjo galimybę dar labiau padidinti persvarą, tačiau laisvas iš toli nepataikė Laris Ajusas. Tuo pasinaudoję varžovai vėl sumažino skirtumą, o likus žaisti pusantros minutės išlygino rezultatą - 71:71.

Kai jau atrodė, kad pergalė slysta iš “Žalgirio” rankų, šaltakraujiškumą pademonstravo Jonas Mačiulis - likus žaisti 50 sekundžių, jis pataikė tritaškį - 74:71. Po to GHP krepšininkai bandė gelbėtis pražangomis, tačiau “Žalgiris” sėkmingai metė baudas ir išplėšė pergalę 79:72.

Pergalę lėmė komandinis žaidimas

“Rungtynės galėjo susiklostyti ir kitaip. Kauniečiai žaidė gudriau, pademonstravo geresnį komandinį žaidimą. Be to, jie pataikė kelis svarbius metimus bei sėkmingai realizavo baudų metimus, tai mums nepavyko, - rungtynes komentavo Bambergo klubo treneris Dirkas Bauermanas. - Bet mes galime didžiuotis rungtynėmis su “Žalgiriu” ir pamiršti skaudžią nesėkmę Bolonijoje”.

“Žinojome, jog mačas nebus lengvas. Varžovai jau buvo įrodę, kad žaisdami namuose jie yra pakankamai stiprūs. Tačiau mums pavyko komandinis žaidimas. Paulius Jankūnas ir Jonas Mačiulis įrodė, kodėl jie tapo pasaulio jaunimo krepšinio čempionais”,- spaudos konferencijoje po rungtynių kalbėjo “Žalgirio” vyriausiasis treneris Antanas Sireika.

Jo teigimu, išplėšti pergalę paskutinėmis sekundėmis padėjo protingesnis žaidimas.

“Gerai išlaviravome su turimais žaidėjais, atradome gerą penketą. Džiaugiuosi, kad mūsų pasitikėjimo neapvylė Jonas Mačiulis, - kalbėjo A.Sireika. Pasiteiravus apie legionierių indėlį, jis atsakė: - Mačo pabaigoje gerai sužaidė ir Edas Kota, nors prieš tai galėjo ir geriau kovoti. Ne visada viskas klostosi taip, kaip nori. Neturiu didelių priekaištų Redžiui Frymenui, nors jis nepelnė daug taškų, tačiau žaidė normaliai. Tik Lariui Ajusui buvo juoda diena”.

Kai trečiajame kėlinyje traumą patyrė P.Jankūnas, A.Sireika teigia neturėjęs laiko panikuoti: “Nebuvo kada galvoti apie pasekmes, iškart išleidau Mačiulį į aikštę. O netrukus priėjęs gydytojas Robertas Narkus pasakė, kad nieko rimta neatsitiko, Paulius galės grįžti į aikštę”.

Ką liudija statistika

GHP - “Žalgiris” 72:79 (21:17, 19:22, 18:22, 14:18).

GHP taškus pelnė: D.Maletas 20, R.Garetas (3/6 tritaškių) ir S.Nelsonas (10 atkovotų kamuolių) po 15, K.Ensmingeris 10, D.Felpsas 5, T.Beglėjus 4, U.Helmanis 3 (K.Arčibongas); “Žalgiriui”: P.Jankūnas 19 (3/3 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 7/8 baudų, 8 atkovoti kamuoliai, 7 išprovokuotos pražangos), J.Mačiulis 17 (žaidė 18 min., 2/2 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 7/8 baudų), D.Lavrinovičius 16 (12 atkovotų kamuolių, 5 klaidos, 4 blokai, 6 išprovokuotos pražangos), R.Frymenas 8, E.Kota 6 (4 rezultatyvūs perdavimai, 3 klaidos), V.Ginevičius 5, L.Ajusas 4 (1/7 dvitaškių, 0/4 tritaškių), D.Šilinskis ir S.Serapinas po 2. Taiklumas: dvitaškiai - 18/42 (42 proc.) ir 15/33 (45), tritaškiai - 9/22 (41) ir 8/18 (44), baudos - 9/15 (60) ir 25/31 (80). Atkovota kamuolių 31 ir 41, perimta 7 ir 5, klaidų 9 ir 13.

Mačas specialistų akimis

Modestas PAULAUSKAS, vienas geriausių visų laikų “Žalgirio” krepšininkų, olimpinis čempionas:

- Džiugina du dalykai - “Žalgirio” pergalė ir geras mūsų jaunimo žaidimas. Gerai žaidė P.Jankūnas, D.Lavrinovičius buvo nesustabdomas ne tik puolant, bet ir ginantis. Pagirtina, kad iniciatyvos drąsiai ėmėsi ir reikiamu metu pataikė J.Mačiulis. Tačiau, norint laimėti, trijų žaidėjų pastangų ateityje neužteks.

Apskritai žaidimas Vokietijoje nebuvo aukšto lygio. Krito į akis silpna Simono Serapino gynyba. Visi matėme, kad labai trūko legionierių indėlio. Nesisekė pataikyti L.Ajusui, iš žaidimo buvo “išjungtas” E.Kota, kurio žaidimas su GHP ir “Benetton” skyrėsi kaip diena ir naktis. Nesuprantu, kaip tokio lygio krepšininkų žaidimas gali šitaip svyruoti? Gal tai psichologinės problemos? Mano supratimu, taip žaisti yra negarbinga.

Pastaruoju metu visos komandos yra išstudijavusios viena kitą iki smulkmenų ir laimėtojus dažniausiai lemia individualus žaidėjų meistriškumas bei gynyba. “Žalgirio” legionieriai šįkart nedemonstravo savo sugebėjimų.

Visas Europos krepšinis paremtas gera gynyba. Ir jeigu komanda gerai pataiko iš toli, kaip, pavyzdžiui, “Lietuvos rytas”, jokios taktikos varžovams nepadės.

Mindaugas ARLAUSKAS, buvęs “Žalgirio” kapitonas:

- Svarbiausia, kad “Žalgiris” laimėjo, nes buvo iškilusi grėsmė grįžti tuščiomis. Pastangų į pergalę įdėjo visi žaidėjai, tačiau jų indėlis šįkart buvo nevienodas.

Kiek mačiau, silpnų komandų Eurolygoje nėra. GHP man pasirodė stipresnis už AEK, kuriam “Žalgiris” šį sezoną jau pralaimėjo.

Kuo toliau, tuo labiau man trūksta Tanokos Berdo, nes komanda stokoja jėgos po krepšiu. Gerai, kad pasiaukojamu žaidimu jo netektį kompensuoja P.Jankūnas, tapęs patikimu ir solidžiu žaidėju. Jeigu dėl traumos jis būtų negalėjęs tęsti rungtynių, kažin, kuo viskas būtų pasibaigę.

Nerado savojo žaidimo antrosios linijos krepšininkai. E.Kota retkarčiais blykstelėdavo, tačiau tai ne tas žaidėjas, kuris puikiai dirigavo komandai praėjusią savaitę. L.Ajusas atrodė išvis pasimetęs, netgi piktnaudžiavo per ilgai laikydamas kamuolį.

Maloniai nustebino Jonas Mačiulis. Pataikytas tritaškis lemiamu metu sako, kad tai - pasitikintis savimi žaidėjas. Labai svarbu, kad jis jaučia trenerių pasitikėjimą ir jį pateisina. Dar pridėjus Darių Šilinskį, galima sakyti, kad “Žalgirio” jaunimas šįmet bus labai naudingas.