Taivane – formaliai Kinijai priklausančioje saloje – lietuvis išvydo šventyklų blizgesį ir galybę šiukšlių. Nors Taivano gyventojai sparčiai europietiškėja, jų gyvenime dar daug tradicijų.
Nusiperka dangoraižio aukštą
Pagal Rotary klubo mainų programą su trimis lietuviais bei trimis danais mėnesį Taivane viešėjęs kopijavimo paslaugų tinklo "Copy1" vadovas Egidijus Buika gyveno devyniose šeimose: "Mus nuolat prižiūrėjo 15, o iš viso rūpinosi apie 300 žmonių. Parsivežiau net 400 verslo kontaktų!"
Prieš išvykdamas į Taivaną E.Buika tris mėnesius mokėsi kinų kalbos. Mažai angliškai kalbantys vietos gyventojai buvo nustebę ir pamaloninti. Tačiau kartais, nenorėdami, kad lietuvis juos suprastų, tarpusavyje kalbėdavosi savo dialektu.
"Buvo juokinga, nes aš prastai mokėjau kinų kalbą", – šypsojosi Egidijus. Nepaisant slapukavimų, Taivano gyventojai jam pasirodė labai draugiški ir svetingi žmonės.
E.Buika su mainų programos kolegomis gyveno pasiturinčiose šeimose. Dauguma juos priglaudusių Taivano gyventojų dangoraižyje nusipirkę po visą namo aukštą, o buto interjerą įsirengę europietiškai, baldus atsivežę iš Italijos. Ir visur įrengti karaokė skirti kambariai.
Auksinės šventyklų grindys
Per 30 dienų buvo surengta 12 prezentacijų, svečiai aplankė 50 Rotary klubų, 5 universitetus, dviejų miestų savivaldybes, 22 gamyklas, 5 socialinės rūpybos institucijas, 4 ligonines, 15 muziejų, 8 šventyklas, 2 bankus ir kalėjimą.
"Programa buvo labai intensyvi, todėl pavargome", – E.Buika neslėpė, kad vakare norėdavosi tik ilsėtis, tačiau svetimšalius priėmusių šeimų nariai dar veždavo svečius pas savo gimines.
Prabangiausia, gražiausia, didžiausia, aukščiausia! Vietos gyventojai mėgsta didžiuotis ir puikuotis savo šventyklomis ir Budos statulomis. Net 10 proc. pajamų įmonės ir pavieniai asmenys aukoja tarp savęs grožiu ir auksu besirungiančioms šventykloms. "Kai kuriose, – pasakojo E.Buika, – net grindys padengtos auksu. Per ilgą laiką joms paaukota ne milijonai, bet milijardai."
Iš gausybės įspūdingų šventyklų E.Buikai didžiausią įspūdį paliko 36 metrų aukščio pastatas.
Kruvinos ceremonijos
Apimtas transo vyras šventykloje kardu kapojo sau kaktą. Iš galvos lašėjo kraujas, kuriuo ritualo dalyvis piešė ant dievų statulėlių, antspaudavo netikrus pinigus. Taivane vyksta daug neįprastų ceremonijų.
Už vieną piniginį banknotą šventyklose galima nusipirkti krūvas netikrų, hieroglifais išmargintų pinigų. "Juos tikintieji degina. Šie aukoti skirti banknotai vilkikais vežami iš Kinijos", – paaiškino E.Buika.
Taivane – daug netvarkos. Žmonės meta šiukšles ant žemės, o jas surenka tik anksti ryte. Egidijus nepatikėjo argumentu, esą šiukšliadėžių čia nėra todėl, kad saugomasi teroristinių aktų.
Vietiniai labai gerbia europiečius. Po vieno susitikimo universitete, kai svečius iš kitos šalies pasitiko apie 500 studentų ir buvo surengtas įspūdingas teatralizuotas šou, danai prasitarė: "Pas mus taip nesutinkama net karalienė."
Narkotiką parduoda merginos
12 val. – pietūs, 18 val. – vakarienė. Griežtai numatytu laiku. Po vakarienės Taivane įprasta pusvalandį pamiegoti: biuruose, kavinėse, prie kompiuterių ar net greitojo maitinimo restorane "McDonald".
"Aš noriu numigti", – nesivaržydamas kolegai ištarė europiečius vežęs vairuotojas ir po akimirkos, užleidęs vietą prie vairo, užmigo kaip kūdikis.
Prie pietų stalo Taivano gyventojai nekalba apie politiką, religiją ir verslą. Jie mėgaujasi maistu, bendravimu. Apie verslą, neslepia vietiniai, reikia kalbėti per atskirą susitikimą.
Maistas net ir gatvės užeigose lietuviams nekėlė jokių problemų: Taivano gyventojai sugebėjo pasiimti geriausia, ką turi japonų, kinų, Indonezijos virtuvė. Norėdami būti energingesni, vietos gyventojai kramto nedidelį, riešutą primenantį vaisių, kuris kitose šalyse yra uždraustas.
"Jį parduoda stikliniuose kioskuose itin seksualiai apsirengusios merginos, – E.Buika prisipažino, kad paragavo nelegaliai JAV kinų kvartaluose parduodamo vaisiaus. – Labai greitai pakyla kraujospūdis, tačiau poveikis trunka tik 10–15 minučių. Šį tonizuojamąjį augalą dažnai vartoja naktimis dirbantys vairuotojai, taksistai."
Kalėjimas kaip viešbutis
Sodas, parkas, įspūdingas pastatas. Panašu į viešbutį Egipte. Tačiau "Changhua" – ne viešbučio, bet kalėjimo pavadinimas. Pirmą kartą nubausti nusikaltėliai ten saugomi ne itin griežtai: kalėjimo darbuotojai neturi nei peilių, nei guminių lazdų. Bet bėglių nebūna.
"Tiesa, viduje ankšta, – pastebėjo E.Buika. – Vienam nuteistajam kameroje skirta apie pusantro kvadratinio metro."
Apie 25 mln. gyventojų turinčioje nuo Kinijos nepriklausomybės neskelbiančioje valstybėje visus be išimties domino, kaip tokia maža valstybė – Lietuva sugebėjo išsikovoti nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.
Lietuviams buvo neįprasta, kad taivaniečiai prisistato "vakarietišku" vardu, bet puikuojasi tarnais iš Filipinų ar Malaizijos. Motoroleriu neretai važiuoja ir po 4 žmones. "O naktimis, – pastebėjo E.Buika, – visi važiuoja degant raudonam šviesoforo signalui. Taivane tik neseniai pradėta reikalauti, kad motociklininkai dėvėtų šalmus."
Seka japonų mada
Ištikimi šeimos verslui jaunieji Taivano gyventojai perima senelių, tėvų tradicijas ir verslą. O sulaukę senyvo amžiaus tėvai gyvena su savo vaikais.
Turtingi žmonės savo atžalas leidžia mokytis į prestižinius Europos, JAV universitetus, tačiau jie beveik visada grįžta į tėvynę. "Taivanas kopijuoja japonų muziką, aprangą, stilių, – pastebėjo verslininkas. – O Taivano gyventojų madas atidžiai seka ir kopijuoja kinai."
Nors Taivane – aukščiausio lygio technologijos ir išrasta daug garsių informacinių technologijų prekės ženklų, čia, kitaip nei Kinijoje, nesimato parduodamų kopijų. Ir televizoriai, ir kompiuteriai, ir mobilieji telefonai – tik originalūs.
Beje, apie mobiliuosius telefonus. Taivano gyventojai telefonu atsiliepia visur ir visada. "Alio" galima išgirsti ir per reikšmingą susitikimą, ir tualete.
Išlaidos turistų negąsdina
E.Buikos mainų kelionė buvo nemokama. Lėktuvo bilietas Vilnius–Taivanas, skrendant per Helsinkį ir Honkongą, per specialias akcijas kainuoja apie 2000 Lt.
Taivane sutikti lietuviai, besimokantys vietos universitetuose, kas mėnesį gauna apie 2500 Lt stipendiją: 1200 Lt moka už mokslą, likusios sumos jiems užteka sumokėti komunalinius mokesčius ir pragyventi.
Litras benzino – apie 1,9 Lt.
Alaus butelis – 2,5 Lt.
Sotūs pietūs prabangioje kavinėje – apie 20–30 Lt, "McDonald'e" – apie 10–15 Lt, gatvės restoranėlyje – apie 8 Lt.
Negazuoto vandens buteliukas (Taivane įprasta juos pirkti dėžėmis) kainuoja 1 litą.
Naujausi komentarai