Deimantai: blizgesys ir kopijos Pereiti į pagrindinį turinį

Deimantai: blizgesys ir kopijos

2008-05-17 16:29

Tikrinkite, tikrinkite ir dar kartą – tikrinkite, pataria profesionalas prabangių akmenėlių pirkėjams

Tikrinkite, tikrinkite ir dar kartą – tikrinkite, pataria profesionalas prabangių akmenėlių pirkėjams

Mergaitės myli deimantus. Taip dainavo Merlin Monroe. Ji tikino, kad kaip tik šie akmenėliai yra geriausi moterų draugai.

„Bet pasaulinėje prekyboje mažėja grynų, kokybiškų deimantų“, – įsitikinęs mokslų daktaras, gemologas, brangakmenių ekspertas Arūnas Kleišmantas.

Kaip atskirti, koks deimantas žaižaruoja prieš jūsų akis – originalas ar kopija? A.Kleišmantas perspėja: dabar labai daug natūralių deimantų yra prastos kokybės, netinkami juvelyrikoje, tačiau jie paveikiami išorės veiksniais arba perkristalizuojami ir parduodami kaip natūralūs kokybiški brangakmeniai. Tokie deimantai sertifikatuose žymimi raidėmis HPHT (aukštas slėgis, aukšta temperatūra). Bet ne visi prekeiviai turi kompetentingų laboratorijų kokybės sertifikatus.

Brangakmenių ekspertas A.Kleišmantas rekomenduoja:

Perkristalizuotas–pagerintas deimantas vadinamas paveiktuoju deimantu. Tokį bespalvį deimantą gali identifikuoti tik patyręs specialistas.

Paveiktųjų deimantų vertė yra gerokai mažesnė. Europos, JAV, Rusijos kompanijų mokslininkai ieško galimybių, kaip perkristalizuoti prastos kokybės deimantus. Kartu stengiasi nustatyti, ar jie nebuvo perkristalizuoti.

Įtarimas, kad deimantas buvo paveiktas, turėtų kilti, jei akmuo ne bespalvis, o elektrinės spalvos ar nenatūralaus gelsvo, rusvo, žalsvo atspalvio. Jei deimantas bespalvis, atskirti, natūralus jis ar paveiktas HPHT, – neįmanoma.

Moisonitas – dirbtinis mineralas suklaidina daugybę pirkėjų. Kartais – ir juvelyrų. Jis gražiai atrodo, yra kietas, ir net deimantų tyrimo prietaisai rodo, kad tai – deimantas.

Reali moisonito kaina už deimanto yra gerokai mažesnė: 300–400 JAV dolerių už karatą, bet apsukrūs prekybininkai jį parduoda gerokai brangiau – apie 2000 dolerių už karatą.

Būtinai pasiimkite didinamąjį stiklą ir apžiūrėkite briaunas! Jei jos aptrupėjusios – tai ne deimantas. Jei akmens viduje pastebėsi įtrūkimą, angliuką ar kitą defektą – tai gali būti deimantas, tačiau jis turėtų kainuoti pigiau.

Sintetinis korundas, kubinis cirkonio oksidas (prekyboje vadinamas cirkonu), kalnų krištolas, topazas, kiti mineralai ar stiklas, jau nekalbant apie kietumą, neturės tokių aštrių briaunų ir ne taip blizgės, kaip deimantas. Sintetinių akmenų briaunos aptrupėjusios arba suapvalintos. Patyrusi akis pastebi deimanto blizgesį ir idealiai aštrias briaunas.

Geros kokybės deimantai niekada nebus pigūs. Pigūs gali būti tik prasti deimantai – su intarpais, atspalviais.

Geros kokybės deimantai neparduodami turguose!

Jei pabraižysite nuskeltu dirbtiniu rubinu (sintetiniu korundu) ir liks įbrėžimas – tai tikrai ne deimantas. Tačiau nesubraižysite ir moisonito.

Kelis kartus trinktelėjęs plaktuku ir nesuskaldęs akmens gali įtarti, kad tai – deimantas. Tačiau atsitiktinai pataikę į vienintelę pažeidžiamą vietą (tokią turi visi deimantai) jį suskaldysite.

Netikėkite, kad tik deimantas braižo stiklą. Stiklą braižo labai daug skaidrių mineralų.

Akvariume su vandeniu nepamatysite ne tik bespalvio deimanto, bet ir kitų mineralų. Tačiau vandens stiklinėje pamatysite ir bespalvį deimantą.

Pardavėją nusiųskite pas ekspertą, kuris išrašytų dokumentą.

Būtinai pats nueikite pas ekspertą!

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų