Karti taikos pypkė


2003-05-24
Leonas ŽALYS
Karti taikos pypkė

Karo Irake priešininkės susitaikė su pralaimėjimu  

Pasaulio žiniasklaida, komentuodama balsavimo Jungtinių Tautų (JT) Saugumo taryboje dėl sankcijų Irakui panaikinimo rezultatus, konstatuoja, kad aršiausios JAV ir Didžiosios Britanijos oponentės - Prancūzija, Vokietija ir Rusija - patyrė skaudų pralaimėjimą.  

Konfrontacija baigta  

Tapo akivaizdu, kad antisadamiškosios koalicijos priešininkės buvo priverstos balsuoti taip, kaip norėjo Vašingtonas ir Londonas. Štai ką ta proga rašo laikraščio “The Financial Times” Vokietijoje leidžiama versija:

“Karo Irake priešininkės sugrįžo į realųjį pasaulį, o jų nusileidimas iš padangių buvo nemalonus. Po kelias savaites trukusių derybų Jungtinės Valstijos taip ir nesutiko padaryti reikšmingų pakeitimų jų pateiktame rezoliucijos projekte, už kurį Prancūzija, Vokietija ir Rusija buvo priverstos balsuoti. Taip jos davė aiškų signalą, jog nutraukia konfrontaciją su Amerika, nors ši taikos pypkė pasirodė besanti labai karti”.

Vokietijos laikraščio “Frankfurter Rundšau” požiūris į balsavimą JT Saugumo taryboje taip pat labai kritiškas:

“Tai buvo nuolankus nusilenkimas vienintelei supervalstybei, o ne kompromiso paieška, nors buvo teigiama, jog esą taip stiprinamos JT. Pirmą kartą savo istorijoje JT įteisino kitos šalies okupaciją, nors prieš tai kelios Saugumo tarybos nuolatinės narės tikino, jog intervencija - neteisėta. Šiuo požiūriu sprendimas, priimtas JT būstinėje Niujorke, yra visiškai nepateisinamas”.

Laikraštis “Die Ostsee Zeitung” po balsavimo Saugumo taryboje daro tokią išvadą:

“Tariamasis kompromisas, pasiektas Niujorke, įtvirtina vadinamosios senosios Europos pralaimėjimą jos kelis mėnesius trukusioje diplomatinėje kovoje JT ir atgaline data suteikia Jungtinėms Valstijoms leidimą kariauti Irake. Bet tas kompromisas prieštarauja tarptautinei teisei. Amerika galiausiai pasiekė tai, ko norėjo: ji iš esmės kariavo viena, o atsakomybę už Irako ateitį perkėlė ant daugelio valstybių pečių”.  

Diplomatinė JAV pergalė  

Rusijos laikraščiai be užuolankų pripažįsta, kad Kremlius buvo priverstas nusileisti amerikiečiams ir britams. Laikraštis “Izvestija” rašo:

“Jungtinės Valstijos Irako epopėjoje švenčia savo pagrindinę diplomatinę pergalę. Rusija Saugumo taryboje pardavė savo balsą už kontraktus su Bagdadu ir jo skolą Maskvai. Naujoji JT rezoliucija JAV ir Didžiajai Britanijai duoda visas teises į Irako valdymą ir jo naftos pramonės kontrolę”.

Liberalus laikraštis “Nezavisimaja gazeta”, visiškai sutikdamas su “Ivestijų” vertinimu, kartu konstatuoja, kad vadinamoji trijų ašis galutinai subyrėjo:

“Apsišaukėlė taikos stovykla - jėga, kuri priešinosi Amerikos karui Irake, jau tapo istorija. Kai dar prieš balsavimą Prancūzijos užsienio politikos žinybos vadovas pareiškė, jog JAV rezoliuciją paremti tiesiog būtina, tapo galutinai aišku, kad Paryžiaus, Berlyno ir Maskvos ašis priversta taikytis su Vašingtonu ir Londonu”.  

Sieks, kad sutartys būtų vykdomos  

Tuo tarpu Kremlius nesutinka, kad jis visiškai nusileido nugalėtojų malonei, ir žada ginti savo interesus Irake. Pavyzdžiui, užsienio reikalų ministras Igoris Ivanovas tuoj pat po balsavimo Niujorke pareiškė, jog Maskva sieks, kad būtų vykdomos visos sutartys, kurias Rusijos kompanijos yra sudariusios su žlugusiu Sadamo Huseino režimu.

Jis, kaip pranešė agentūra Interfax, tikino, jog ketvirtadienį priimta JT Saugumo tarybos rezoliucija dėl Irako “sudaro palankias sąlygas Rusijai dalyvauti atkuriant Iraką, taip pat per ilgalaikius investicijų projektus”.

Pasak I.Ivanovo, svarbus tas faktas, jog priimta rezoliucija numato, kaip būtų galima sureguliuoti Irako skolos problemas pagal tarptautines normas, taip pat ir per Paryžiaus klubą.

Rusijos URM vadovo teigimu, Irako skola “Rusijai bus sureguliuota pagal tuos pačius principus, taikomus bet kuriai kitai šaliai, kuriai skolingas Irakas”.

Pasak Rusijos ministro, “tos sutartys, kurios jau patvirtintos JT sankcijų komitete, ir kurios jau turi akredityvus, bus vykdomos”. “Kitų sutarčių likimas bus sprendžiamas atsižvelgiant į prioritetus ir padėtį Irake”, - Interfax korespondentui sakė jis.

Tačiau Rusijos žiniasklaida šiuos I.Ivanovo pareiškimus vertina skeptiškai. “Izvestija” pastebi, kad “norai nuo galimybių dažniausiai labai skiriasi”.