Japonijai nesėkmingai mėginant ataušinti perkaitusius avarijos ištiktos atominės elektrinės kompleksus, radiacijos debesis pajudėjo link Šiaurės Amerikos.
Pasieks Kaliforniją?
Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacija prognozuoja, kad radiacinis šleifas pereis Ramųjį vandenyną ir šiandien vakare pasieks Pietų Kaliforniją bei JAV pietvakarius, įskaitant Nevados, Jutos ir Arizonos valstijas.
Kita vertus, ekspertai ramina, kad Jungtines Valstijas pasieksiančios radiacijos lygis bus nedidelis ir gyventojų sveikatai didelės žalos nepadarys.
JAV prezidentas Barackas Obama telefonu susisiekė su Japonijos premjeru Naoto Kanu ir pažadėjo visokeriopą pagalbą likviduojant avarijos padarinius.
Radiacijos lygis nuolat stebimas ir Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, tačiau jokio pavojaus kol kas neužfiksuota.
Pila vandenį iš oro
Japonija pasiuntė karo sraigtasparnius, didelio slėgio vandens patrankas ir ugniagesių automobilius, nesėkmingai mėginant ataušinti perkaitusius avarijos ištiktos atominės elektrinės kompleksus.
Du sraigtasparniai "CH-47 Chinook" vienas po kito skrido tarsi į mūšį ir iš didžiulių kaušų pylė vandenį ant reaktorių blokų. Per pirmąsias dešimt šios operacijos minučių orlaiviai išliejo bent keturis kaušus vandens, nors televizijos reportažuose buvo matyti, kad didelė jo dalis išsisklaidė vėjyje.
Sraigtasparnių įgulos dėl intensyvios radiacijos virš elektrinės gali būti tik apie 40 minučių, o kiekvieną sykį iš kaušo išliejama apie 7500 litrų vandens.
Šia operacija siekiama ataušinti 3-iojo bloko reaktorių, taip pat pripildyti vandens jo panaudoto kuro strypų saugyklos baseiną. Elektrinę eksploatuojanti bendrovė "Tokyo Electric Power Co." anksčiau pranešė, kad šio bloko saugyklos baseinas beveik ištuštėjo, todėl panaudoti kuro strypai smarkiau kaista, o jų skleidžiama radiacija stiprėja.
Gynybos ministras Toshifumi Kitazawa žurnalistams sakė, kad inžinieriams nelieka kitos išeities, tik lieti vandenį iš oro, kol dar ne per vėlu.
Japonijos inžinieriai paskelbė baigiantys tiesti naują elektros liniją, kuri gali padėti iš naujo įjungti aušinimo sistemas ir sušvelninti krizę Fukušimos 1-ojoje atominėje elektrinėje.
Vandens visiškai nebeliko?
JAV branduolinės energetikos priežiūros pareigūnai šią krizę vertina daug niūriau negu Japonijos specialistai, o JAV ambasada paragino amerikiečius, esančius arčiau nei už 80 km nuo Fukušimos elektrinės, palikti pavojingą zoną arba bent jau neiti į lauką.
JAV branduolinio reguliavimo komisijos (NRC) pirmininkas Gregory Jaczko Vašingtone vykusiame Kongreso komiteto posėdyje sakė, kad Fukušimos elektrinės 4-ojo bloko saugyklos baseine vandens visiškai nebeliko. Pareigūnas pridūrė, kad arti elektrinės esantiems žmonėms gresia mirtinos apšvitos dozės.
"Manome, kad radiacijos lygis yra nepaprastai didelis", – pabrėžė jis.
Didžiosios Britanijos ekspertai teigė, kad Japonija turi dvi paras, kad užkirstų kelią katastrofai, kuri savo padariniais gali prilygti Černobylio atominės elektrinės avarijai.
Aukų daugėja
Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) ketvirtadienį pateikė pirmuosius duomenis apie nukentėjusius avarijos likvidatorius. Agentūros skaičiavimais, nukentėjo 40 žmonių – beveik ketvirtadalis dalyvaujančių likvidavimo darbuose. Du žmonės dingo be žinios.
Elektrinėje dirbančią pagrindinę krizės brigadą šiuo metu sudaro 180 žmonių, dirbančių pamainomis, kad jų patiriama apšvitos dozė būtų kuo mažesnė.
17 žmonių nukentėjo nuo radioaktyviųjų medžiagų, kurios pateko jiems ant veido. Bet, anot TATENA, jie nebuvo išvežti į ligoninę. Vienas darbininkas, gavęs didelę radiacijos dozę, buvo evakuotas iš pavojingos zonos.
O Taivano pareigūnai aptiko radioaktyviųjų dalelių ant 25 keleivių, atvykusių iš Japonijos.
TATENA vadovas japonas Yukiya Amano padėtį Fukušimos 1-ojoje elektrinėje pavadino labai rimta. Jis patvirtino, kad 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo reaktorių branduoliuose yra pažeidimų, bet reaktorių korpusai esą kol kas sveiki.
Radiacijos poveikis
2 milisivertai (mSv) per metus: tipinė foninė radiacija, kurią patiria kiekvienas žmogus.
9 mSv per metus: tokią radiacijos dozę gauna iš Niujorko į Tokiją per Arktį skrendančio lėktuvo įgula.
20 mSv per metus: vidutinė maksimali leistina dozė branduolinės pramonės darbuotojams.
50 mSv per metus: anksčiau galiojusi maksimali leistina dozė branduolinės pramonės darbuotojams.
100 mSv per metus: riba, nuo kurios akivaizdžiai padidėja vėžio pavojus.
350 mSv per visą gyvenimą: kriterijus evakuoti gyventojus po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje.
400 mSv per valandą: radiacijos lygis, užfiksuotas Japonijos Fukušimos 1-ojoje atominėje elektrinėje kovo 15 d.
1000 mSv vienkartinė dozė: sukelia negalavimus, tokius kaip pykinimas ir sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių lygis, bet nepriveda prie mirties. Radiacijai didėjant, simptomai stiprėja.
5000 mSv vienkartinė dozė: pusė žmonių, gavusių tokią radiacijos dozę, mirtų per vieną mėnesį.
Blogiausias scenarijus
Pavojinga padėtis susiklostė keturiuose iš šešių šios elektrinės blokų: juose kilo gaisrų ir sprogimų, buvo pažeisti blokų pastatai, pradėjo lydytis kai kurių reaktorių šerdys, taip pat didėja temperatūra saugyklose, kuriose laikomi panaudoti kuro strypai. Pareigūnai neseniai paskelbė, kad kaista ir kitų dviejų blokų panaudoto kuro saugyklos.
Branduoliniame reaktoriuje yra kuro strypai, pagaminti iš cirkonio lydinio, kurio viduje yra radioaktyvaus kuro – urano – tabletės. Šie strypai nardinami į vandenį, o kelių šimtų laipsnių Celsijaus karštis, kuris susidaro vykstant branduolinei reakcijai, vandenį paverčia garais, sukančiais elektrą gaminančias turbinas.
Stabdant reaktorių tarp kuro strypų nuleidžiami kontroliniai strypai, absorbuojantys neutronus ir stabdantys branduolinę reakciją. Japonijos atominės elektrinės sukonstruotos taip, kad automatiškai išsijungtų prasidėjus žemės drebėjimui. Fukušimos 1-ojoje elektrinėje apsaugos sistema suveikė taip, kaip ir turėjo.
Panaudoto branduolinio kuro saugyklos turi būti nuolat aušinamos vandeniu. Urano strypai netgi ištraukti iš reaktoriaus išskiria labai daug šilumos ir turi būti aušinami ištisus mėnesius, kad nesuirtų ir nepaskleistų radioaktyviųjų teršalų.
Bet Japonijoje po žemės drebėjimo nutrūko elektros tiekimas, todėl nustojo veikti automatinė aušinimo sistema. Darbininkams tenka patiems keisti strypus aušinantį vandenį, bet jis garuoja greičiau, nei žmonės spėja jį pilti.
Kaisdami kuro strypai pradeda lydytis ir skleisti radioaktyvius garus. Blogiausiu atveju, jeigu kuro strypai visiškai išsilydytų, kuro tabletės nukristų į reaktoriaus dugną ir galėtų jį pradeginti. Tuomet milžiniškas kiekis radioaktyviųjų medžiagų patektų į aplinką.
Japonijos ekspertai tikina, kad blogiausio scenarijaus pavyks išvengti.
Žuvusiųjų skaičius auga
Žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų per galingą drebėjimą ir jo sukeltą niokojantį cunamį Japonijoje skaičius vakar priartėjo prie 15 tūkst. Remiantis oficialiais tarpiniais duomenimis, patvirtinta 5321 žmogaus žūtis, 9329 žmonės laikomi dingę be žinios.
Maždaug 550 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus, jie apgyvendinti 2,7 tūkst. specialių stovyklų. Maždaug 80,5 tūkst. namų gerokai apgadinti, dar 4,5 tūkst. visiškai sugriauti. Japonijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 1,6 mln. namų išjungtas vandens tiekimas, dar 600 tūkst. namų – elektra.
Gaivalinės nelaimės padarinius likviduoja 80 tūkst. Japonijos savigynos pajėgų tarnautojų, policininkų ir gelbėtojų. Valdžia įtraukia į darbus ir atsargos karius.
Naujausi komentarai