Žvilgsnis


2008-09-03
Redakcijos skiltis
Žvilgsnis

Europa įšaldė derybas dėl strateginės partnerystės su Rusija. Tokiu būdu reaguota į Kremliaus veiksmus prieš Gruziją. Lietuvos Prezidentas lengviau atsikvėpė: ES egzaminą išlaikė - lyderiai susirinko, sprendimą priėmė vieningai, parašams sudėlioti neprireikė naktinio posėdžio ar ilgos pertraukos.

Sprendimas įšaldyti derybas dėl strateginės partnerystės su Rusija nėra toks jau nepiktybiškas, kaip jį traktuoja Kremlius. Iš tikrųjų partnerystė su ES reikalinga ne tik nuolatinį energetikos badą jaučiančiai Europai. ES yra ne tik didelė dujų vartotojų rinka, bet ir Rusijos oligarchus, jų remiamus politikus viliojanti vertingo nekilnojamojo turto ir pelningai dirbančių įmonių akcijų rinka. Čia - daug saugių bankų, kuriuose galima saugiai laikyti pinigus, daug kurortų sočiam poilsiui, daug prestižinių aukštųjų mokyklų vaikams.

Ir vis dėlto, ar ES Rusijai skirta bausmė už kitos valstybės suvereniteto pažeidimą, karinių dalinių įvedimą, visapusį separatistų rėmimą - pakankama? Valdas Adamkus teisus: pirmadienio susitikime ES lyderiai parodė dar galį kalbėtis ir susitarti. Tačiau tai - viskas. Energetinis badas Europos taikdariams pasirodė esąs baisesnis nei atvira Rusijos agresija.

Premjeras Gediminas Kirkilas užtikrino nežinąs nė vienos šalies ar vadovo, norinčio atkurti šaltojo karo laikus. Tačiau, premjere, viena tokia šalis Europoje jau yra - ji ką tik aneksavo dalį suverenios Gruzijos, joje geometrine progresija auga žmogaus teisių pažeidimų sąrašas.

Tuo metu, kai į Briuselį rinkosi ES lyderiai, Ingušijoje vyko gedulo renginiai, skirti pagerbti dar vieno kitaip kalbėjusio žurnalisto atminimą. Opozicinio tinklalapio savininkas Mahometas Jevlojevas buvo nušautas įžūliau nei kiti kitaip rašę ir kalbėję Rusijos žurnalistai bei opozicijos lyderiai: vidury dienos, oro uoste, po ginčo su Maskvos palaikomu Ingušijos prezidentu.

Dieną, kai ES laikė vienybės egzaminą, sukako ketveri metai nuo kruvinos Rugsėjo 1-osios Beslane. Ar daug mes, demokratiją ginanti Europa, padarėme, kad paaiškėtų Rusijos slaptųjų tarnybų akiplėšiškai nutylėta tiesa apie 330 žmonių, daugiausia vaikų, žūtį? Kiek Europos žmogaus teisių gynėjų palaiko ryšius su "Beslano motinų" komitetu - vaikų netekusiomis moterimis, pasiryžusiomis bylinėtis su federaline valdžia Europos Žmogaus Teisių Teisme? Kiek tarptautinių organizacijų atstovų pastaruoju metu buvo Čečėnijoje, kad patikrintų, ar ten laikomasi žmogaus teisių?

Visai neseniai Rusijos prezidentas paskelbė penkis užsienio politikos prioritetus ir pirmąkart labai aiškiai pareiškė: yra regionų, kuriuose Maskva turi "privilegijuotų interesų" ir kuriuose ji "labai atidžiai dirbs". Galbūt tai reiškia, jog Gruzija Rusijos kelyje - tik viena ypatingą dėmesį keliančių šalių?