Kas pažadins Laisvės alėją? Pereiti į pagrindinį turinį

Kas pažadins Laisvės alėją?

2008-09-06 18:47
Pagrindinė Kauno pėsčiųjų gatvė po darbo dienos ištuštėja, vakarinio ar naktinio gyvenimo čia - nė kvapo. Į "Akropolį" išsikėlusių parduotuvių ir kavinių vietos užimamos palengva, akis bado užrašai "Išnuomojama", "Parduodama".

Pagrindinė Kauno pėsčiųjų gatvė po darbo dienos ištuštėja, vakarinio ar naktinio gyvenimo čia - nė kvapo. Į "Akropolį" išsikėlusių parduotuvių ir kavinių vietos užimamos palengva, akis bado užrašai "Išnuomojama", "Parduodama".

Nuomotis patalpų neskuba

Perėję Laisvės alėją nesunkiai suskaičiuosime iki dvidešimties tuščių vitrinų su užrašais "Išnuomojama" ar "Parduodama" - tai dar daugiau negu prieš gerą pusmetį. Kodėl parduotuvės ar kavinės neskuba keltis į pagrindinę miesto gatvę?

"Laisvės alėja - apleista, šiuo metu ji tikrai nekaip atrodo. Palyginkite, kaip Laisvės alėja atrodė prieš 15 metų ir kaip prieš tiek pat metų atrodė Gedimino prospektas Vilniuje. Palyginkite, kaip šios gatvės atrodo šiandien - milžiniškas skirtumas", - vieną priežasčių nurodė nekilnojamojo turto bendrovės "Latmas" direktorius Vygintas Leonavičius.
Be to, nemenką dalį potencialių Laisvės alėjos nuomininkų nugvelbė miesto centre duris atvėręs laisvalaikio, prekybos ir pramogų centras "Akropolis".

"Į "Akropolį" išėjo daug kas, o jų vietos užimti neskuba niekas. Alėjoje išsilaikyti nėra lengva, čia gyvuoja tik parduotuvių tinklus turintys prekės ženklai, tokie kaip "Apranga", "Hugo Boss", "Sarma", - pastebėjo V.Leonavičius.
Eksperto teigimu, išsinuomoti patalpas Laisvės alėjoje šiuo metu kainuoja apie 100 litų už kv. m.

Išlieka geriausia investicija

Nekilnojamasis turtas geroje vietoje visais laikais buvo vertinga investicija, o Laisvės alėja - viena geriausių vietų Kaune. Tačiau šiuo metu parduodamų patalpų kainos nėra adekvačios rinkos situacijai.

"Tie, kurie planavo parduoti patalpas, dabar to daryti neskuba: išlauks, kol praeis ekonominė krizė, nes dabar atsisakyti tokio turto būtų neprotinga. Nėra kur geriau investuoti didelių pinigų", - įsitikinęs bendrovės "Baltic Realty Adviser" valdybos pirmininkas Arvydas Žilevičius. Po krizės, jo nuomone, pirmiausia atgyja miestų centrai, senamiesčiai, todėl vos tik šalies ekonomika pradės vėl klestėti, pirmiausia tai pastebės Laisvės alėjos praeiviai.

A.Žilevičiaus nuomone, iš tuščių vitrinų nedingsta užrašai "Parduodama" ir "Išnuomojama" todėl, kad patalpų savininkai įsikibę pernelyg aukštų kainų. Potencialūs paslaugų teikėjai Laisvės alėjoje šiuo metu neišgali mokėti daug už patalpų nuomą, todėl jos stovi tuščios.

Kai kurie pastatų Laisvės alėjoje šeimininkai neskuba jų restauruoti, nes nežino, kaip alėja atrodys ateityje, ar ji bus renovuota, kokią strategiją puoselėja miesto valdžia.

Vakarienės kultūros - tik užuomazgos

Europos didmiesčių senamiesčiuose turistai ir vietos gyventojai masinami įvairių šalių virtuvėmis, prestižinių restoranų prekės ženklais. Kauno Laisvės alėjoje vakarieniavimo kultūros - tik užuomazgos.

"Kokybišką maistą siūlančių restoranų reikia tokiems kaip aš, bet juose kasdien nepavakarieniausi - už kokybišką maistą atitinkamai reikės mokėti. Užsieniečių, tarptautinio verslo mūsų mieste nėra tiek, kad tokie restoranai būtų užpildyti, išsilaikytų", - kalbėjo A.Žilevičius.

Jis mano, kad ateityje Laisvės alėjoje turėtų atsirasti jaukių ispaniškų, itališkų restoranų - nedidelių, turinčių 10-15 staliukų. Juos atidaryti ir klientus aptarnauti galėtų šeimos.
Naujus restoranus, kitas parduotuves į alėją priviliotų, verslininko nuomone, mažesni mokesčiai - tuo turėtų pasirūpinti miesto savivaldybė. Be to, būtinas geras susisiekimas, didesnės viešojo transporto pajėgos vakarais.

Pasigenda valdžios dėmesio

Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidento Mečislovo Rondomansko nuomone, alėją atgaivinti galima, tačiau tam reikia valdžios indėlio kaip Šiauliuose ar Vilniuje. Kauno valdžia turėtų paskubėti atnaujinti infrastruktūrą - įrengti automobilių stovėjimo aikšteles, pakeisti grindinį, suoliukus, pasirūpinti tinkamu apšvietimu.

"Jeigu visi šie darbai būtų atlikti, tai paskatintų verslininkus imtis naujų projektų Laisvės alėjoje", - pabrėžė M.Rondomanskas. Jo nuomone, alėjoje būtų mažiau tuščių vitrinų, jeigu miesto valdžia investuotojams taikytų daugiau lengvatų, ypač plėtojantiems stambius objektus. Efektyvi priemonė, anot jo, yra ir Turto mokesčio mažinimas alėjoje veikiančioms ir fasadus tvarkančioms parduotuvėms.

"Miestui reikia, kad valdžia judėtų. Dabartinė Kauno valdžia juda daugiausiai, palyginti su pirmtakais, bet verslui reikia, kad alėjos rekonstrukcijos procesai vyktų dar greičiau", - mano M.Rondomanskas.

A.Žilevičius primena, kad sunkiausiu šaliai metu gyventojai renkasi centrinėse miestų gatvėse, prie svarbiausių objektų. Todėl tokioms vietoms kaip Laisvės alėja reikia skirti ypatingą dėmesį.

"Jeigu atsitiktų kas nors panašaus, kas įvyko Gruzijoje, žmonės rinktųsi prie Muzikinio teatro ar kitų objektų Laisvės alėjoje. Šios vietos kiekvienam kauniečiui yra ypatingos. Kad ir kokius akropolius pastatytų, jie niekada neatstos Laisvės alėjos", - pabrėžė A.Žilevičius.

Trūksta žmonių sąmoningumo

Laisvės alėjoje gimęs ir augęs A.Žilevičius sako, kad šios pėsčiųjų gatvės, kaip ir senamiesčio gyventojus, sieja ypatingas ryšys - dažnas neapsieitų be rytinės kavos pamėgtoje kavinėje ar popiečio pasivaikščiojimo.

"Laisvės alėją pažadinti galima be milijoninių investicijų. Viskas prasideda nuo žmonių požiūrio, elgesio. Jeigu savivaldybė uždraudė alėjoje elgetauti, to turi būti paisoma. Jei neleidžiama transportui važiuoti grindiniu - šios taisyklės taip pat reikia laikytis", - A.Žilevičius įsitikinęs, kad šiuo metu viešoji tvarka alėjoje užtikrinama nepakankamai. Jis siūlo iš alėjos iškelti dviračių taką, drausti po ją važinėti motociklams. Alėjos gyventoją erzina ir tarpusavyje nederančios parduotuvių virtinos - miesto architektai turėtų nustatyti tam tikrus reikalavimus, kurių turėtų paisyti parduotuvių šeimininkai.
Specialistai prognozuoja, kad Laisvės alėja atgims, kai bus rekonstruotas "Merkurijus", atsiras daugiau biurų pastatų.

"Kai Laisvės alėjoje bus daugiau baltų apykaklių, atsiras poreikis kurti įvairesnių restoranų. Kai yra poreikis, netrukus atsiranda ir pasiūla", - sakė A.Žilevičius.

Prabanga ateina palengva

Ekspertai prognozuoja, kad ateityje Laisvės alėjoje susitelks prabangos prekių parduotuvės. Tokie prekės ženklai į alėją žengia palengva ir ne visiems pavyksta įsitvirtinti.

Naujausias prekės ženklas, atsiradęs Laisvės alėjoje, - "Marc O'Polo". Frančizės būdu į Kauną pasaulyje pripažintą drabužių kūrėją atvedę verslininkai įsitikinę, kad čia aukštos klasės prekės ženklų poreikis kol kas nepatenkinamas.

Bendrovės "Burda Moden Salonas" rinkodaros direktorius Edgaras Presas tikina, kad savininkai sprendimą atidaryti "Marc O'Polo" parduotuvę Kaune priėmė nedvejodami.
"Tikime Laisvės alėjos ateitimi - čia atsiras ir daugiau prestižinių parduotuvių. Jau yra "Hugo Boss", kitų prestižinių prekės ženklų. Pamažu ši gatvė taps garsių prekės ženklų santalka", - kalbėjo E.Presas. Jis pabrėžė, kad nemenką dalį Vilniuje esančios parduotuvės klientų iki šiol sudarydavo kauniečiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų