Įgriuva vidury Kauno centro: nelaimės laukė 10 metų
Kauno savivaldybė nežino, kam dabar priklauso pirmadienį Kęstučio ir Maironio gatvių sankryžoje esančių namų kieme atsivėręs požeminis statinys. Prieš dešimtmetį valdininkai buvo įspėti apie šiame kieme tiksiančią "požeminę bombą".
Neatlaikė svorio
"Kauno diena" rašė, kad didžiulė duobė šiame kieme atsivėrė, kai čia įvažiavo beveik 19 tonų su kroviniu sveriantis sunkvežimis. Ant duobės krašto pakibo ir šalia stovėjęs automobilis "Renault Laguna". Aplinkinių namų gyventojai tuomet spėliojo, kad mašinų svorio neatlaikė buvusi civilinės saugos slėptuvė, kiti aiškino, kad sovietmečiu čia buvo pradėtas statyti požeminis garažas.
"Jokia ten slėptuvė ar garažai, – kategoriškai rėžė sovietmečiu vykdomajame komitete dirbęs Kazys Algirdas Marchertas. – Sovietmečiu šioje vietoje buvo pastatyti sandėliukai gyventojams. Kadangi aplinkiniuose namuose žmonės šildėsi kūrendami krosnis, todėl jiems reikėjo vietos laikyti malkoms ir anglims."
Tai patvirtino ir daugiau nei 40 metų Kęstučio g. 73-iajame name gyvenantis Aleksas Begonis. Pagal jo turimus dokumentus prieš maždaug 30 metų keli aplinkinių namų gyventojai sumanė nenaudojamus sandėliukus perstatyti ir įrengti požeminį garažą, tačiau ši idėja liko neįgyvendinta.
Statybą sustabdė skundai
A.Begonis pasakojo, kad toje vietoje, kur atsivėrė duobė, kažkada stovėjo medinis pastatas. Vėliau jis buvo nugriautas ir liko tik požeminiai sandėliukai.
"Su kitais namo gyventojais siekėme, kad būtų leista čia įrengti požeminius garažus", – pasakojo A.Begonis. Vyras atvertė segtuvą, kuriame nuo 1981 m. surinkti visi požeminio garažo projektavimo dokumentai ir brėžiniai.
Buvo numatytos vietos aštuoniems automobiliams, o juos į požeminį garažą turėjo nuleisti keltuvas. Virš požeminio garažo statybų iniciatoriai įsipareigojo įrengti sporto aikštelę, suolelius, numatytose ribose aptverti tvorelę, apželdinti. Šis reikalavimas buvo numatytas dėl saugumo, kad virš požeminio garažo nevažinėtų sunkiasvoriai automobiliai.
Gyventojai gavo visus leidimus ir ėmėsi darbo. Savo lėšomis keli vyrai įsigijo plytų, sumūrijo pertvaras, parengė ortakius ventiliacijai. Tačiau priešais esančio namo gyventojai ėmė protestuoti prieš šį sumanymą, todėl visi darbai buvo sustabdyti. Pasak A.Begonio, investavę apie 10 tūkst. rublių, kaimynai liko be nieko.
Apie pavojų įspėjo
A.Begonis yra išsaugojęs 1999 m. Kauno savivaldybės administracijai adresuotą laišką. Jame gyventojai prašo miesto vadovų atkreipti dėmesį į "tiksinčią bombą" po žeme. Apie 1994-uosius šiuos požeminius garažus buvo pamėgę benamiai. Ne vieną kartą juose buvo kilęs gaisras.
Neapsikentę aplinkinių namų gyventojai lyg susitarę ėmė pilti šiukšles į požeminį statinį per landą, kuria benamiai patekdavo į vidų. Taip pamažu pavyko atsikratyti nemalonios benamių kaimynystės. Pavojų kėlė ne tik benamiai. Laikas nenumaldomai ardė senojo statinio sutvirtinimus. "Perdengimas, kuris dabar įlūžo, ir sulinkusi sija, mano skaičiavimu, yra pastatyta maždaug 1965 m.", – skaičiavo A.Begonis.
Buvęs civilinės saugos specialistas tikina, kad ir kitos perdangos labai silpnos. "Kai atvažiuoja šiukšles vežančios sunkiasvorės mašinos, sakyčiau, kad jos lipa ant Damoklo kardo – važiuoja tiesiai virš kadaise rengto keltuvo į požeminį garažą", – liūdnų padarinių baiminosi A.Begonis.
Vyras neabejoja, kad jei kadaise būtų įgyvendintas jų sumanymas įrengti garažą keliems lengviesiems automobiliams, o virš jo sutvarkyta aikštelė, tokia nelaimė tikrai nebūtų įvykusi.
Kam dabar priklauso?
Savivaldybės administracijos atstovai vakar ryte surengė išvažiuojamąjį posėdį. Susirūpinta, kad atsivėręs pavojingas požemis būtų aptvertas.
"Pagal mano turimus brėžinius požeminiai sandėliukai priklauso Kęstučio g. 73-iajam namui. Nežinau priežasčių, kodėl tas statinys buvo nebaigtas ir užasfaltuotas", – teigė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Stankevičius.
Pasak A.Stankevičiaus, gali būti, kad buvę sandėliukai ar nebaigti garažai neinventorizuoti. "Laukia ilga procedūra, kol viską išsiaiškinsime. Reikės likučius kaip nors konservuoti – taip juk nepaliksime. Nestandartinė situacija susiklostė, nes atrodo, kad kalbama apie 1960-ųjų statybą", – sakė jis.