Kaunas paskęs korėjietiškų vėduoklių šnaresyje


2011-07-11
Šarūnė Kutinskaitė
Kaunas paskęs korėjietiškų vėduoklių šnaresyje

Savaitgalį vilioję vilniečius ir Druskininkų gyventojus, šiandien Korėjos dienų renginiai persikelia ir į Kauną.

"Manau, kad renginys bus įdomus ne tik besidomintiesiems Korėjos kultūra, bet ir kiekvienam tebeieškančiajam šios šalies", – renginį "Korėja ateina į Lietuvą" pristatinėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas. Praėjusiais metais, pasak jo, toks renginys vyko tik Kaune. Sulaukus priekaištų, jo geografija išsiplėtė – šiemet tolimosios Korėjos paslaptys atskleistos sostinės gyventojams ir druskininkiečiams.

"Aš ir pats labai nekantrauju dar kartą pasinerti į šį dinamišką spalvų ir garsų pasaulį", – likus kelioms dienoms iki renginio Kaune kalbėjo A.Zykas.

Jau šiandien vakare miestiečiai laukiami Rotušės aikštėje, kultūrų mugėje, kur bus pristatomi penki tradiciniai Korėjos menai. Visi norintieji galės išmokti gaminti popierinius rankdarbius, teatre naudojamas korėjietiškas kaukes, su medžio antspaudais kurti mažus suvenyrus, ant balto popieriaus lapo korėjietišku raidynu – hangeul – išraityti savo vardą, apsivilkti puošnų drabužį – hanbok – ir įsiamžinti nuotraukoje.

Korėjos dienas užbaigs dinamiškas ir spalvingas tradicinės korėjiečių muzikos ir šokių koncertas, kuriame ansamblis "Yeongnam Yesuldan" iš Pietų Korėjos linksmins šamaniškais ritualais, moteriškais vėduoklių šokiais, archajiško VII a. instrumento – gayageum – pučiamųjų, styginių ir mušamųjų muzika, atliks akrobatinius triukus su būgnais.

"Šiame kolektyve dalyvauja keturiolika profesionalių šokėjų ir dainininkų, geriausiai atstovaujančių Korėjos tradicijoms. Šie talentingi artistai kasmet pasirodo tarptautiniuose folkloro festivaliuose Kinijoje, Tailande, Japonijoje, JAV ir yra pelnę ne vieną apdovanojimą", – svečius pristatė A.Zykas.

Beje, šis kolektyvas Lietuvoje jau ne pirmą kartą. 2009 m. Kaune jis jau buvo surengęs koncertą. Smalsuoliai tąkart sunkiai tilpo centro salėje. "Tai rodo, kad Lietuvos visuomenė domisi kol kas mažai pažinta korėjiečių kultūra", – lietuvaičių imlumu džiaugėsi A.Zykas.

– Korėja šiandien. Kokia ji?

– Lietuviai apie Korėją, skirtingai nei apie jos kaimynę Japoniją, žino labai mažai. Išgirdus pastarosios vardą, kyla aibė asociacijų, o ką mes žinome apie Korėją? Kažkas galbūt girdėjo apie Korėjos karą, kažkas – apie Šiaurės Korėjos diktatorių. Viskas. O ar žinote, kad Pietų Korėja ekonomiškai nė per žingsnį neatsilieka nuo Japonijos? Tai liudija tokie garsūs vardai kaip "Samsung", "Hyundai" ar "Kia motors", kurie į Lietuvą ateina būtent iš ten. Ne mažiau turtinga šios šalies kultūra ir jos istorija.

– Kas labiausiai domisi Korėjos kultūra?

– Esame studijų centras, todėl orientuojamės į jaunimą. Įkūrėme "Hallyu" klubą, kuris vienija Korėjos kultūra besižavinčius jaunus žmones. VDU yra vienintelis universitetas Lietuvoje ir Baltijos šalyse, aktyviai plėtojantis studijų ir mokslo mainus su šia šalimi. Pirmiausiai rūpinamės kalbos pagrindais, supažindiname su šalies kultūra. Jaunimas savarankiškai parsisiunčia ir žiūri šiuo metu itin populiarius korėjiečių filmus, klauso korėjietišką muziką. Modernioji kultūra lietuvius žavi ne mažiau nei tradicinė.

– Korėjiečių kalba – lengvai įkandamas riešutėlis?

– Tikrai ne. Ji gerokai sudėtingesnė už japonų. Gramatika – taip pat. Galime džiaugtis turėdami ne vieną studentą, kuris lengvai valdo šią kalbą ir net studijuoja Korėjoje. Raštas? Paprastas – nuliukų ir brūkšniukų kombinacija. Tai pabrėžia visi korėjiečiai. Sakoma, kad jį galima išmokti per dvi valandas. Apie japonų hieroglifus to nepasakysi.

– Ar Lietuvoje yra profesionalių vertėjų iš korėjiečių į lietuvių kalbą ir atvirkščiai?

– Azijos studijos mūsų šalyje dar labai jaunos, todėl profesionalių vertėjų nėra. Vienintelis, kurį drąsiai galima vadinti profesionalu – mūsų centre dirbantis korėjietis Seo Jinseohas. Jis puikia kalba ir lietuviškai, ir korėjietiškai. Į lietuvių kalbą iš savo gimtosios kalbos jis jau išvertė dvi knygas. S.Jinseoho iniciatyva Lietuvoje ir vyksta Korėjos dienos. Lietuvoje nėra ir Korėjos ambasados. Artimiausia – Kopenhagoje ir Varšuvoje. Pastaroji į Lietuvą ir atvežė kultūros mugę.

– Kaip korėjiečiai vertina lietuvių pastangas pažinti jų kultūrą?

– Džiaugiamės, jei mūsų kultūra domisi tolimose šalyse, todėl natūralu, kad ir korėjiečiai yra patenkinti tuo kas čia vyksta. Ne veltui net už savo pinigus važiuoja į Lietuvą, kad galėtų pristatyti savo kultūrą.

– Šiemet Korėjos dienos keliauja po Lietuvą. Galima tikėtis, kad Lietuvos dienos keliaus ir į Korėją?

– Kodėl gi ne? Juolab kad viename Korėjos universitetų šiuo metu bandome steigti lietuvių kalbos studijas. Tokiu būdu vietinius supažindintumėme ir su mūsų kalba, ir su mūsų kultūra.

KAS: Korėjos dienos "Korėja ateina į Lietuvą".

KUR: Rotušės a. ir Ryšių istorijos muziejaus kiemelyje, Rotušės a. 19.

KADA: liepos 11 d. kultūrų mugė 17 val., koncertas 19 val.