Politologai ir politikos apžvalgininkai linkę suteikti pasitikėjimo kreditą naujosios prezidentės Dalios Grybauskaitės komandai, nors dabar beveik nieko negali pasakyti apie daugumą jos patarėjų.
Struktūra nesikeis
"Prezidentė pasirinko naujus, nelabai politikos kuluaruose žinomus žmones", – konstatavo politologas Algis Krupavičius.
Vakar paskelbta, kas taps D.Grybauskaitės patarėjų komandos nariais. Išrinktosios prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys išplatino trumpą pranešimą, kuriame išvardyta, kas vadovaus būsimosios valstybės vadovės patarėjų grupėms ir taps vyriausiais patarėjais įvairiais klausimais.
Iš šio pranešimo aišku, kad iš esmės nesikeis dabar galiojanti Prezidento Valdo Adamkaus patarėjų grupių struktūra. Iš viso bus septynios patarėjų grupės. Pasikeis tik kai kurių jų pavadinimai.
Paaukojo 1500 litų
Bene labiausiai sudomino būsimosios prezidentės pasirinkimas, kas bus jos patarėjai vidaus politikos, nacionalinio saugumo, teisės ir diplomatijos klausimais.
Vidaus politikos ir analizės grupė bus pervadinta į Politikos analizės ir institucinių ryšių grupę. Už šią sritį bus atsakinga žurnalistė, socialinių mokslų daktarė Audronė Nugaraitė. Nuo 1978-ųjų Vilniaus universitete ji dėsto žurnalistikos teorijos disciplinas, pastaruoju metu – pilietinės žurnalistikos kursą, tyrinėja ir dėsto viešųjų ryšių teoriją. 1997–2006 m. A.Nugaraitė vadovavo Žurnalistikos institutui.
Beje, oficialiose ataskaitose nurodyta, kad A.Nugaraitė finansiškai prisidėjo prie D.Grybauskaitės rinkimų kampanijos, paaukodama 1500 litų.
Nacionalinio saugumo grupės vadovu turėtų tapti Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Markevičius. Apie jį bent kol kas nėra jokios patikimesnės informacijos.
Prezidentūros Teisės departamento vadovė bus teisininkė Solveiga Cirtautienė. Šiuo metu ji yra Mykolo Romerio universiteto Civilinės ir komercinės teisės katedros docentė. Nuo 2001 m. S.Cirtautienė dirbo Aukščiausiajame Teisme – teisėjo padėjėja, Civilinių bylų skyriaus pirmininko patarėja. Nuo praėjusių metų iki šių metų balandžio ji vertėsi advokato praktika.
Patarėju užsienio politikos klausimais ir Užsienio politikos grupės vadovu ketinama skirti buvusį Lietuvos ambasadorių Vengrijoje Darių Semašką. Šiuo metu jis yra ambasadorius ypatingiems pavedimams Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES.
Išėjo po "Leo LT" istorijos
Kaip jau skelbta, prezidentės atstovu spaudai taps ir Spaudos tarnybai vadovaus per rinkimų kampaniją šį darbą dirbęs žurnalistas L.Balsys. Prieš tai jis keletą metų buvo Lietuvos televizijos korespondentu Briuselyje.
Prezidentūros Ekonominės ir socialinės politikos grupei vadovaus buvęs Prezidento Valdo Adamkaus patarėjas ekonomistas Nerijus Udrėnas. Iš prezidentūros jis pasitraukė praėjusių metų balandį. Šiuo metu jis dirba SEB banko analitiku.
N.Udrėnas atstovavo valstybės vadovui derybų grupėje kuriant nacionalinį investuotoją "Leo LT", kurį išrinktoji prezidentė D.Grybauskaitė smarkiai kritikuoja ir ragina naikinti. Netrukus, kai V.Adamkus pasirašė įstatymą, numatantį įkurti "Leo LT", N.Udrėnas pasitraukė iš prezidentūros.
Švietimo ir mokslo klausimais D.Grybauskaitei patarinės Virginija Būdienė. Matematikės išsilavinimą turinti V.Būdienė 2006–2008 m. ėjo švietimo ir mokslo viceministro pareigas. Jų neteko praėjusių metų pabaigoje po Seimo rinkimų, pasikeitus ministrui.
Išrinktoji prezidentė pabrėžė, kad jos komandos laukia sunkus darbas, bet ne privilegijos. "Vienintelė mano patarėjų privilegija – daug įtempto darbo. Nei tarnybinių automobilių vežioti į darbą, nei nebūtinų lėšų reprezentacijai ar pokalbiams telefonu nebus", – pranešime spaudai cituojama D.Grybauskaitė.
Ministrė didina įtaką?
A.Krupavičius teigia, kad politikoje bent kiek plačiau žinomi tik keli būsimosios prezidentės komandos nariai, o didesnė dauguma – tikri nežinomieji. "Tik V.Būdienė ir N.Udrėnas gali būti pavadinti tais, kurie jau sukosi aukštojoje politikoje. Kita vertus, likę komandos nariai yra tam tikrų sričių specialistai, todėl negalima sakyti, kad atitinkamų sričių patarėjų postus užima nekompetentingi žmonės", – sakė politologas.
Jam daugiausia klausimų kelia A.Nugaraitės skyrimas vadovauti grupei, atsakingai už vidaus politiką ir santykius su Seimu bei Vyriausybe. Nežinomas ir J.Markevičius. "Bet tai turbūt normalu. Vis dėlto žmogus ateina iš labai specifinės srities, iš menkai žinomos specialiosios tarnybos", – teigė A.Krupavičius.
Politologas atkreipė dėmesį, kad iki šiol valstybės vadovui nacionalinio saugumo klausimais patarinėjo Valstybės saugumo departamento deleguotas pareigūnas, bet naujoji prezidentė pasirinko Antrojo departamento žmogų.
"Tai akivaizdus krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės bandymas didinti savo įtaką", – įsitikinęs politologas Raimundas Lopata.
Gerai atsiliepia
S.Cirtautienės paskyrimą politologai ir teisės specialistai vertina gana palankiai, nors ir reiškiama atsargi abejonė, ar į prezidentūros Teisės departamento vadovo pareigas neturėtų verčiau būti skiriamas ne civilinės, bet konstitucinės teisės specialistas.
"S.Cirtautienė turi daugiau patirties akademinėje veikloje, nors yra dirbusi ir advokate. Tai svari ir svarbi praktika", – sakė A.Krupavičius. Vis dėlto jis suabejojo, ar prezidento institucija ir jos santykiai su kitomis valdžios šakomis nereikalautų toje vietoje gero konstitucinės teisės specialisto.
Pasak buvusio Konstitucinio Teismo teisėjo Egidijaus Jarašiūno, prezidentės pasirinktoji S.Cirtautienė "yra labai gera civilinės teisės žinovė, galima tik gerai apie ją atsiliepti". Paklaustas, ar ne geriau, jeigu valstybės vadovo patarėjas teisės klausimais būtų konstitucinės teisės specialistas, E.Jarašiūnas atsakė: "Ta pozicija reikalauja tam tikro universalumo. Galų gale, tai prezidentės pasirinkimas."
Žino jau seniai
Apie D.Semašką politologai ne kažin ką gali pasakyti. "Visi diplomatai savo sluoksniuose gana gerai žinomi", – diplomatiškai atsakė R.Lopata, paklaustas, ką galėtų pasakyti apie D.Semašką.
Šaltiniai Užsienio reikalų ministerijoje šį diplomatą sieja su krikščionimis demokratais, bet vadina gana geru diplomatinės tarnybos specialistu.
R.Lopata mano, kad būsimą patarėją užsienio politikos klausimais D.Grybauskaitė pažįsta jau daugelį metų, nuo tada, kai juodu praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio vidury dirbo Lietuvos ambasadoje Vašingtone.
Buvęs švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius gerai įvertino V.Būdienės kandidatūrą. "Tai aukštos kvalifikacijos švietimo reikalų specialistė, todėl prezidentės pasirinkimas yra labai geras", – tvirtino A.Monkevičius. – Ji buvo mano dešinioji ranka."
Įžvelgia problemų
Politikos mokslų specialistas Alvidas Lukošaitis išsakė pastabą, kad prezidentės komandoje surinkti puikūs savo sričių specialistai, tačiau, jo nuomone, D.Grybauskaitės užnugariui trūks bendros politinės mąstysenos, kurią politologas vadina tiesiog politiškumu.
Nepolitinė komanda, anot A.Lukošaičio, gali susilpninti D.Grybauskaitės ryžtą įnirtingai įsitraukti į vidaus politiką.
Dar viena problema, kurią įvardijo politologas, – komandos ištikimybė prezidentui. Jo nuomone, kai patarėjais skiriami individualūs savo srities specialistai, neišvengiama dažnos patarėjų kaitos. "Pamatysime tai, ką jau matėme – tai yra tam tikras patarėjų ištikimybės valstybės vadovui problemas, kai jie kaitaliojasi dažniau, nei reikia, dėl pačių įvairiausių priežasčių – jos būna asmeninės, susijusios su karjera ir kitais panašiais dalykais", – portalui delfi.lt aiškino A.Lukošaitis.
Linkę palaukti
Politologai linkę palaukti pirmųjų prezidentės ir jos komandos veiksmų. "Komandos pasirinkimas yra prezidentės asmeninis reikalas. Palaukime, kol bus imtasi konkrečių veiksmų ir priimti konkretūs sprendimai. Tada bus galima konkrečiau kalbėti apie komandos pliusus ir minusus", – sakė politologas Tomas Janeliūnas, atsisakęs komentuoti D.Grybauskaitės komandos sudėtā.
Panašiai kalba ir R.Lopata. "Aišku viena, kad komandai bus sunku dėl kelių priežasčių – sudėtingos ekonominės ir politinės padėties šalies viduje, iššūkių užsienio politikoje ir nacionalinio saugumo srityje, galų gale gana ambicingos ir tvirto charakterio prezidentės", – sakė jis. Tačiau šis politologas sutinka, kad derėtų palaukti komandos darbo pradžios, tada spręsti, ar jis veiksmingas.
"Mano principinė nuostata – suteikti komandai pasitikėjimo kreditą, tai yra paprasčiausiai palaukti bent pirmų kelių mėnesių darbo rezultatų. Tuomet bus kur kas aiškiau, ar komanda tinkama, ar ji atskleidžia kokius nors savo dabar nelabai matomus talentus, taip pat – kokie pačios prezidentės veiksmai", – sakė A.Krupavičius.
D.Grybauskaitė prisieks ir Lietuvos prezidento pareigas pradės eiti liepos 12 d. Tądien pradės dirbti ir jos patarėjų komanda.
Prezidentės komanda
Buvęs Lietuvos radijo ir televizijos korespondentas Briuselyje Linas Balsys vadovaus Spaudos tarnybai ir kartu eis prezidentės spaudos atstovo pareigas.
Vilniaus universiteto Švietimo politikos centro vadovė Virginija Būdienė bus atsakinga už švietimo, mokslo, kultūros, nevyriausybinių organizacijų klausimus.
Mykolo Romerio universiteto Civilinės ir komercinės teisės katedros docentė Solveiga Cirtautienė kuruos teisės klausimus.
Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Markevičius patars nacionalinio saugumo klausimais.
Už politikos analizės ir institucinių ryšių sritį bus atsakinga Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto docentė Audronė Nugaraitė.
Užsienio politikos patarėju skiriamas ambasadoriaus rangą turintis diplomatas Darius Semaška.
Buvęs SEB banko vyriausiasis analitikas Nerijus Udrėnas atsakys už ekonominės ir socialinės politikos sritį.
Naujausi komentarai