Partijos negaili milijonų balsams pirkti


2003-01-24
Stasys GUDAVIČIUS
Partijos negaili milijonų balsams pirkti

Savivaldybių tarybų rinkimuose pelnyto mandato vidutinė kaina - daugiau kaip 3 tūkstančiai litų  

Sprendžiant iš finansinių ataskaitų, efektyviausią savivaldybių tarybų rinkimų kampaniją surengė Tautininkų sąjunga. Ji per rinkimų kampaniją išleido vos 5 tūkstančius litų, tačiau sugebėjo iškovoti net vienuolika mandatų. Nesėkmingiausi šia prasme rinkimai buvo Respublikonų ir Teisingumo partijoms, kurios išleido atitinkamai 12 tūkst. litų ir 46,5 tūkst. litų, tačiau nepelnė nė vieno mandato.

“Kauno dienos” apskaičiavimais, 25 savivaldybių rinkimuose dalyvavusios partijos kampanijai oficialiai išleido beveik 4,876 milijono litų. Padalijus šią sumą iš 1560 savivaldybių tarybų mandatų, išeitų, kad vieno mandato vidutinė kaina būtų šiek tiek didesnė nei 3 tūkst. litų.  

Sekėsi įvairiai  

Vakar buvo paskutinė diena, kai politinės partijos turėjo pateikti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) savo ataskaitas apie savivaldybių tarybų rinkimams gautas ir kampanijos metu išleistas lėšas. Ataskaitas pateikė visos 25 rinkimuose dalyvavusios partijos, dauguma jų - paskutinę dieną, netgi paskutinėmis valandomis.

Efektyvumu nepasižymėjo Naujosios sąjungos (socialliberalų) kampanija. Ji rinkimams išleido daugiausiai - beveik 1,169 mln. litų ir, gavusi 138 mandatus, užėmė rinkimuose šeštą vietą. Jos pelnyto mandato kaina - beveik 8,5 tūkst. litų.

Rinkimus laimėjusių socialdemokratų išlaidos siekė 1,012 mln. litų. Socialdemokratai pelnė 332 mandatus, kurių kiekvieno kaina - apie 3 tūkst. litų. Liberalų sąjunga rinkimams išleido 506 tūkst. litų. Kiekvieno iš liberalų mandato kaina - 3164 litai. Tai beveik atitinka mandato kainos vidurkį.

Neefektyvios rinkimų kampanijos buvo Nuosaikiųjų konservatorių sąjungos, kuri išleido beveik 142 tūkst. litų, o pelnė vos 16 mandatų, Rusų sąjungos - išleista 71 tūkst. litų ir gauta tik 11 mandatų, Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos - išleista 57 tūkst. litų, o gauti tik 9 mandatai, taip pat Rusų aljanso, kuris išleido per 23 tūkst. litų, bet gavo vos 3 mandatus. Partijos “Socialdemokratija 2000” rinkimų kampanijos išlaidos siekė beveik 20 tūkst. litų, tačiau ji tegavo vieną mandatą.

Krikščionių demokratų, Laisvės sąjungos, Nacionaldemokratų partijos ir Lenkų rinkimų akcijos visų pelnytų mandatų kaina - apie 1000 litų arba gerokai mažiau. Tiesa, šios partijos dalyvavo rinkimuose į vos kelias savivaldybių tarybas.  

Dosniausias - B.Lubys  

Lėšų partijų rinkimų kampanijai skyrė nemažai įvairių firmų, tačiau aukos retokai viršija 15 tūkst. litų. Pasižymėjo kompanija “Geonafta”, įvairioms partijoms (socialliberalams, liberalams, centristams, konservatoriams) skyrusi beveik 110 tūkst. litų.

Jau tampa savotiška tradicija, kad vienas pagrindinių rinkimų kampanijos finansuotojų yra Pramonininkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys, kurio firmos “Achema” ir “Klasco” atseikėjo įvairioms partijos ir atskiriems kandidatams daugiau kaip 900 tūkst. litų. Tikimasi, kad po to, kai bus galutinai paskelbtos visos finansinės ataskaitos, jo parama partijoms ir kandidatams į prezidentus sieks gerokai per 1 mln. litų.

Moderniesiems krikdemams ir liberalams demokratams iš B.Lubio kišenės teko po 30 tūkst. litų, konservatoriams ir centristams - po 70 tūkst. litų, socialdemokratams - 80 tūkst. litų, socialliberalams - 115 tūkst. litų. Vieno turtingiausių Lietuvos verslininkų pinigų gavo ir kai kurios kitos partijos.

Dėl dosniausio rinkimų kampanijos finansuotojo vardo B.Lubys, matyt, varžysis su “Avia Baltika”, kuri kandidatui į prezidentus Rolandui Paksui pervedė milijoną litų.

Kelios partijos po rinkimų turi skolų. Didžiausia skolininkių sąraše - Socialdemokratų partija, kuri turi įsiskolinimų net už 300 tūkst. litų. Liberaldemokratai liko su beveik 12 tūkst. litų įsiskolinimu, “Jaunoji Lietuva” - su 10 tūkst. litų, tautininkų skola siekia 1,5 tūkst. litų.  

Kandidatų į prezidentus ataskaitų dar laukiama  

Savo finansines ataskaitas pateikė ir dauguma kandidatų į prezidentus. Valstybės vadovo rinkimai vyko tą pačią dieną, kaip ir savivaldybių tarybų rinkimai, - gruodžio 22-ąją.

Įdomiausios finansinės ataskaitos turėtų būti į antrąjį rinkimų turą patekusių Valdo Adamkaus ir Rolando Pakso, tačiau jų atstovai tokius dokumentus turi teisę pateikti iki vasario 5-osios. Manoma, kad V.Adamkus kampanijai bus išleidęs apie 1,8 mln. litų, o R.Paksas - ne mažiau kaip 3 mln. litų.

Iš pirmame rinkimų ture dalyvavusiųjų ataskaitas pateikė 13 kandidatų. Vytautas Bernatonis ir Algirdas Pilvelis to laiku nepadarė.

Iš pateikusių ataskaitas Prezidento rinkimų kampanijai daugiausiai skyrė Kazimiera Prunskienė. Ji į savo rinkimų fondą surinko ir išleido 1,072 mln. litų. Daugiausiai pinigų vienintelei moteriai kandidatei skyrė bendrovė “Astos dizainas” - 200 tūkst. litų ir bendrovė “Autoverslas” (buvęs “Autoservisas) - 100 tūkst. litų.

Artūro Paulausko išlaidos rinkimams - 542 tūkst. litų. Naujoji sąjunga, kuriai A.Paulauskas vadovauja, skyrė savo lyderio rinkimų kampanijai 75,8 tūkst. litų, o B.Lubio “Achema” - 100 tūkst. litų. Vytenis Andriukaitis rinkimams išleido 446 tūkst. litų. Iš jų 100 tūkst. litų skyrė taip pat B.Lubio “Klasco”, o Socialdemokratų partija savo kandidatui pervedė 320 tūkst. litų. Juozo Petraičio “rinkimų kraitis” - 427 tūkst. litų. Visus juos skyrė pats politikuoti bandantis verslininkas, beje, deklaravęs, kad jo turtas siekia net 145 mln. litų.

Eugenijaus Gentvilo išlaidos rinkimams siekė 272 tūkst. litų, Kazio Bobelio - 258 tūkst. litų, Algimanto Matulevičiaus - 189 tūkst. litų, Kęstučio Glavecko - 49 tūkst. litų, Vytauto Matulevičiaus - 12,3 tūkst. litų, Vytauto Šerėno - 11,4 tūkst. litų, Rimanto Dagio - 10 tūkst. litų, Juliaus Veselkos - 5,8 tūkst. litų, Vytauto Šustausko - 5,5 tūkst. litų. Visiems jiems pinigus aukojo įvairūs fiziniai ir juridiniai asmenys. B.Lubys 150 tūkst. litų parėmė A.Matulevičių ir 100 tūkst. litų - E.Gentvilą.