Klaipėdą purto korupcijos skandalai


2008-09-03
Daiva Janauskaitė, Eglė Petkutė
Klaipėdą purto korupcijos skandalai

Teisėsaugos voratinklis apraizgė aukščiausius Klaipėdos vadovus. Jiems teko aiškintis dėl galimo kyšininkavimo ir nešvarių sandėrių.

Visą dieną - kratos

Klaipėdos savivaldybė antrą kartą užlipo ant to paties grėblio. Prieš kelerius metus už kyšininkavimą nuteistos valdininkės vietą užėmęs įpėdinis vakar taip pat buvo apklausiamas dėl galimo kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo tarnyba.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai krėtė Miesto ūkio departamento direktoriaus Alfonso Šimkaus kabinetą ir namus Palangoje.
Paimta nemažai dokumentų, kurie gali patvirtinti A.Šimkui pateiktus įtarimus. Valdininkas sulaikytas 48 valandoms.

Vakar neramu buvo ir keliems A.Šimkaus pavaldiniams, nes STT darbuotojai turėjo klausimų ne tik viršininkui.

A.Šimkus įtariamas piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, kurstymu iššvaistyti svetimą turtą stambiu mastu, dokumentų klastojimu, galimu kyšininkavimu. Įtarimai susiję su viešuoju pirkimu.

Kratos atliktos ir maždaug dešimtyje bendrovių, su kuriomis, kaip įtariama, valdininkas susijęs nusikalstamais ryšiais. Vakar STT apklaustas būrys verslininkų.

Klaipėdos merą - į teismą

Į teisėsaugos akiratį pateko ir miesto meras Rimantas Taraškevičius. Jam priminta trejų metų istorija, kurią narplioti po mėnesio pradės Klaipėdos apygardos teismas.
Generalinę prokuratūrą pasiekė tarybos konservatorių frakcijos pirmininko Naglio Puteikio pareiškimas.

Jame teigiama, jog 2005 m. R.Taraškevičius negavęs tarybos pritarimo pasirašė sutartį, kuria didžiąją dalį dabar rekonstruojamų Danės krantinių perdavė valdyti ir jomis naudotis bendrovei "Klaipėdos laivų remontas".

Prokuratūra kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą prašydama panaikinti taikos sutartį, kurią tų metų vasarį su bendrove pasirašė meras ir tuometė Klaipėdos apskrities viršininkė Virginija Lukošienė.

Sutartimi dalis 30 mln. litų vertės savivaldybei priklausančių krantinių esą buvo perduota neatlygintinai naudotis įmonei 25 metams. Prokurorai nustatė, jog toks sandoris neteisėtas.

Meras R.Taraškevičius jam mestus kaltinimus pavadino politikavimu.
"Sutartis yra, bet ji nebuvo įvykdyta. Jeigu būčiau pasirašęs krantinių perdavimo aktą, dabar būčiau kaltas. Tačiau to nepadariau žinodamas, kad be tarybos pritarimo nusižengčiau įstatymams", - aiškino jis.

"Krantinės iki šiol priklauso savivaldybei, o mes su kitomis įmonėmis dalyvausime viešame konkurse, per kurį ir paaiškės, kas taps valdytoju", - tikino bendrovės "Klaipėdos laivų remontas" direktorius Alvydas Butkus.

Svaidosi kaltinimais

Krantinių rekonstrukcija, kainuosianti apie 55 mln. litų, turi būti baigta iki pavasario.
"Nežinau, ko siekia kita šalis, bet bandoma sustabdyti patį gražiausią projektą Klaipėdoje", - piktinosi meras.

Po mėnesio vyksiančiame teismo posėdyje jis tikisi sudėlioti visus taškus.
Jį apskundęs N.Puteikis įsitikinęs, jog nepasirašytas slaptas R.Taraškevičiaus ir bendrovės "Klaipėdos laivų remontas" susitarimas egzistuoja.

"Galiu užtikrinti, jog nuo sutarties pasirašymo dienos už naudojimąsi dalimi krantinių į miesto biudžetą neįplaukė nė vienas litas. Visą pelną už laivelių laikymą pasiėmė bendrovė. Tai galima nesunkiai įrodyti", - tvirtino N.Puteikis.
2004 m. bendrovei pradėjęs vadovauti A.Butkus buvusiam direktoriui N.Puteikiui priminė paliktas skolas.

"Jam vadovaujant buvo išnuomota dalis krantinių, už kurias mokesčiai nebuvo mokami. Atėjęs turėjau aiškintis dėl 10 tūkst. litų skolos", - prisiminė A.Butkus.