Džiūgauti neskubama


2002-11-14
Džiūgauti neskubama
Europos Sąjungos ir Rusijos susitarime dėl Kaliningrado tranzito - dar daug neatsakytų klausimų

Prezidentas Valdas Adamkus kol kas nesiima vertinti šią savaitę Briuselyje pasiekto Europos Sąjungos ir Rusijos susitarimo dėl Kaliningrado tranzito tvarkos, nes pasigedo joje aiškumo. Politikai šį dokumentą taip pat vertina santūriai.

Bandys išsiaiškinti telefonu

“Dar lieka daug neaiškumų, lieka daug neatsakytų klausimų”, - sakė Prezidento atstovė spaudai Violeta Gaižauskaitė po vakar įvykusio V.Adamkaus susitikimo su užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu ir Prezidento atstovu susisiekimo su Kaliningrado sritimi klausimams Gediminu Kirkilu, kurie pristatė ES ir Rusijos susitarimo esmę. Anot atstovės spaudai, Prezidentas artimiausiu metu apie susitarimą telefonu dar kalbėsis su ES atstovais.

“Tik tuomet, kai bus rasti atsakymai į kai kuriuos klausimus, bus galima pareikšti vieną ar kitą poziciją”, - sakė V.Gaižauskaitė. Ji nekonkretizavo, kokius klausimus Prezidentas ketina užduoti ES atstovams.

Liberalas siūlo patiems diktuoti sąlygas

Prezidentui dar aiškinantis susitarimo detales, Liberalų sąjungos vadovas Eugenijus Gentvilas jau ragina Lietuvos diplomatus suformuluoti aiškią poziciją, kad Europos Sąjungos ir Rusijos susitarimai dėl Kaliningrado tranzito tvarkos Lietuvai nėra priimtini ir turi būti koreguojami, atsižvelgiant į Lietuvos interesus.

E.Gentvilas pažymėjo, kad jei susitarime numatyta tranzito tvarka bus taikoma, Lietuvai užsidaro kelias į Šengeno sutarties erdvę. “Žinant, kad Lietuva taps ES nare, ji bus vienintelė ES valstybė, kuriai taikomos specifinės sąlygos, neklausiant pačios Lietuvos. Šitie dalykai iš tikrųjų yra pasikėsinimas į valstybės suverenitetą, ir Lietuvos diplomatija turi reaguoti pakankamai griežtai”, - kalbėjo liberalas. Anot jo, Lietuva “turi išlaikyti solidumą” ir “pradėti diktuoti savo sąlygas”.

Premjerui nebuvo netikėtumas

Tuo tarpu Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas teigiamai įvertino ES ir Rusijos susitarimą dėl Kaliningrado tranzito per Lietuvą tvarkos.

“Aš vertinu teigiamai, nes principiniai klausimai yra išspręsti, ir ta tvarka, kuri buvo aptarta Briuselyje, nebuvo naujiena Lietuvai”, - pareiškė A.Brazauskas antradienį interviu Lietuvos nacionaliniam radijui. URM susitarimą įvertino kaip “politinio kompromiso paiešką”, kuri sudaro “pakankamai prielaidų tolesnėse derybose pasiekti Lietuvai naudingiausią rezultatą”. ES ir Rusijos viršūnių susitikime pirmadienį sutarta, kad Rusijos piliečiai galės tranzitu per Lietuvą keliauti į Kaliningrado sritį ir iš jos su vadinamaisiais supaprastintais kelionės dokumentais, kuriuos gauti bus lengviau ir pigiau nei vizas.

Garantijų tikimasi anksčiau už kitus

Užsienio reikalų ministro A.Valionio teigimu, susitikime su Prezidentu buvo apsvarstyta strategija, kaip Lietuva turėtų dirbti, kad susitarimai būtų įgyvendinti ir kad tai nesutrukdytų Lietuvai prisijungti prie Šengeno sutarties kartu su pirmąja naujų narių grupe.

“Mes gausim garantijas anksčiau negu Latvija ir Estija. Aš nežinau, ar Latvija ir Estija apskritai gaus garantijas, kad jie įstos su pirmąja grupe, kadangi ten yra kitų problemų”, - po susitikimo sakė G.Kirkilas.

Pasak A.Valionio, su Prezidentu, be kita ko, kalbėta, kokį Rusijos tranzitinių traukinių į Kaliningradą judėjimo mechanizmą Lietuva galėtų nustatyti, kad, kaip nurodyta ES ir Rusijos susitarime, jis nesutrukdytų “tradicinių keleivių srautų”.

BNS ir KD inf.