Ant reformų aukuro - vienas ministras


2003-03-01
Stasys GUDAVIČIUS
Ant reformų aukuro - vienas ministras

Atnaujintoje Vyriausybėje sveikatos apsaugos sistemą prižiūrės kitas pareigūnas  

Po Prezidento rinkimų atnaujintoje Vyriausybėje tikrai nebeliks Konstantino Romualdo Dobrovolskio, iki šiol beveik dvejus metus ėjusio sveikatos apsaugos ministro pareigas. Kas jį pakeis - kol kas neaišku, tačiau manoma, kad tai bus socialdemokratas Juozas Olekas, jau buvęs Sveikatos apsaugos ministerijos vadovu pirmojoje Vyriausybėje.

Likusieji ministrai nepasikeis, tačiau bus pasikeitimų kai kurių ministerijų aukščiausiuose ešelonuose.  

Dekretas dėl premjero jau pasirašytas  

Prezidentas Rolandas Paksas vakar popiet pasirašė dekretą, kuriuo teikia Seimui svarstyti prieš kelias dienas įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo Algirdo Brazausko kandidatūrą. Vadovaujantis Konstitucija ir veikiančiais įstatymais jis vėl siūlomas skirti Ministru Pirmininku.

Kartu Prezidentūra nurodė, kad po pakartotinio premjero paskyrimo atnaujintoje Vyriausybėje turėtų būti vienas pasikeitimas. Posto neteks K.R.Dobrovolskis.

Nors jokie tokio sprendimo oficialūs motyvai nenurodyti, neabejojama, kad jau prieš metus kilęs ir nuolat didėjęs nepasitenkinimas K.R.Dobrovolskiu sąlygotas pernelyg lėta ir chaotiškai vykdoma sveikatos apsaugos sistemos reforma, vaistų kvotų politika bei kitais, visuomenėje gana prieštaringai įvertintais ministerijos sprendimais.

Jokių kitų ministrų pokyčių atnaujintoje Vyriausybėje, atrodo, nebus. R.Paksas sutarė su A.Brazausku, kad likusieji ministerijų vadovai ir toliau eis savo pareigas.  

Žada keisti kai kuriuos pareigūnus  

Vakar Prezidentas susitiko su dviem ministrais, kurių veikla, pasak R.Pakso atstovo spaudai Rosvaldo Gorbačiovo, valstybės vadovui “kėlė abejonių ir daugiausiai klausimų”.

Po susitikimo su Prezidentu susisiekimo ministras Zigmantas Balčytis tvirtino kalbėjęs apie “Via Baltica”, “Rail Baltica” ir “2K” projektų įgyvendinimą, žvyrkelių programą, Vilniaus aplinkkelio statybą, “Lietuvos avialinijų” privatizavimą, tranzito ir vežėjų problemas. “Mes detaliai pasikalbėjome dėl visų šių sričių”, - po daugiau kaip pusvalandį trukusio susitikimo žurnalistams sakė Z.Balčytis.

Jis tvirtino nesulaukęs Prezidento siūlymo pagalvoti apie pasitraukimą iš ministro pareigų. “Pokalbio metu neišgirdau tokio siūlymo”, - tvirtino ministras.

R.Gorbačiovas patvirtino, kad susitikimas su ministru išsklaidė valstybės vadovui bet kokias abejones dėl šio pareigūno kompetencijos.

Susitikimas su žemės ūkio ministru Jeronimu Kraujeliu užtruko gerokai ilgiau - beveik pusantros valandos. Nors daugiausiai kalbėta apie einamuosius žemės ūkio reikalus, taip pat apie artėjantį referendumą dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje, kurio kampanijos metu daug dėmesio teks skirti žemdirbių informavimui, pagrindiniu pokalbio akcentu tapo R.Pakso reikalavimas, kad J.Kraujelis pakeistų kai kuriuos aukščiausius ministerijos pareigūnus.

Pats J.Kraujelis turėtų išsaugoti žemės ūkio ministro portfelį atnaujintoje Vyriausybėje.

Kuriuos pareigūnus keis, ministras neminėjo, tačiau leido suprasti, kad tai bus ministerijos valstybės sekretorius Alfonsas Tamošiūnas ir kuris nors iš trijų sekretorių - Vytautas Poliūnas, Vytautas Grušauskas ir Jonas Panamariovas.  

Užtruks iki kovo vidurio  

Vyriausybė savo įgaliojimus naujajam Prezidentui grąžino trečiadienį, kai R.Paksas prisiekė ir pradėjo eiti valstybės vadovo pareigas. Tą pačią dieną premjerui A.Brazauskui ir visiems Vyriausybės nariams pavesta eiti savo pareigas iki bus užbaigtas kabineto pertvarkymas.

Kitą savaitę Prezidentas turėtų pristatyti Seimui savo dekretą dėl A.Brazausko skyrimo premjeru, o parlamentarai turėtų balsuoti dėl šio siūlymo. Neabejojama, kad A.Brazauskas bus pakartotinai patvirtintas Ministru Pirmininku. Tuomet R.Paksas savo pasirašytu dekretu turėtų paskirti premjerą ir pavesti jam suformuoti Vyriausybę bei pateikti ją Prezidentui tvirtinti.

Visas Vyriausybės atnaujinimo procesas turėtų užtrukti maždaug iki kovo vidurio.

A.Brazausko vadovaujama Vyriausybė yra dvyliktoji per trylika nepriklausomos Lietuvos gyvavimo metų.