”Misteris Europa” ketina vadovauti mūsų šaliai


2004-04-24
Stasys GUDAVIČIUS
”Misteris Europa” ketina vadovauti mūsų šaliai

Valdas Adamkus ir Algirdas Brazauskas įtikinėja vienas kitą siekti Prezidento posto  

Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Europos Sąjungos reikalams Petras Auštrevičius bandys siekti valstybės vadovo posto birželį įvyksiančiuose pirmalaikiuose rinkimuose. Tiesa, jis dar gali atsiimti savo kandidatūrą, jeigu į rinkimus eis Valdas Adamkus. Pastarojo galutinis atsakymas šiuo klausimu vis dar neaiškus.

Be to, P.Auštrevičius svarsto galimybę teismui apskųsti sprendimą dėl Rolando Pakso kandidatavimo.  

Lydėjo televizijos žvaigždė  

Buvusiam vyriausiajam euroderybininkui P.Auštrevičiui tik pernai sukako 40 metų. Būtent tokį amžiaus cenzą kandidatams į prezidentus nustato Konstitucija.

P.Auštrevičiaus kandidatūrą parėmė opozicinė Tėvynės sąjunga, taip pat Viktoro Uspaskicho vadovaujama Darbo partija. Vakar Kėdainiuose įvykusiame Darbo partijos tarybos posėdyje buvo pritarta tokiam lyderio siūlymui.

Nepaisant partijų paramos, P.Auštrevičius valstybės vadovo posto žada siekti kaip nepartinis kandidatas. “Buvau ir liksiu nepartiniu kandidatu. Manęs nesaisto jokie susitarimai ir įsipareigojimai”, - sakė jis, kartu padėkojęs paramą pareiškusioms partijoms.

Konservatoriai taip pat pažadėjo padėti P.Auštrevičiui surinkti 20 tūkst. rinkėjų parašų, reikalingų kandidatui įregistruoti.

Į VRK pretendentą atlydėjo bendrovės “Alna” valdybos pirmininkas, buvęs ūkio ministras ir Lietuvos radijo ir televizijos generalinis direktorius Valentinas Milaknis bei žinoma televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė. Pastaroji žurnalistams teigė remianti P.Auštrevičių “kaip pilietė”.

“Jaučiuosi atsakingas už šią valstybę. Noriu, kad jos piliečiai gyventų pasiturinčiai ir europietiškai. Sieksiu konsoliduoti demokratines jėgas”, - savo motyvus kandidatuoti į prezidentus aiškino pretendentas. P.Auštrevičius neketina atsistatydinti iš Vyriausybės kanclerio pavaduotojo posto, nepaisant kai kurių valdančiosios Socialdemokratų partijos atstovų raginimų tai padaryti. “Lietuvos įstatymai neprieštarauja, kad valstybės tarnautojai užsiimtų politine veikla”, - pažymėjo pretendentas.

P.Auštrevičius neatmetė galimybės, jog jis atsiimtų savo kandidatūrą, jeigu rinkimuose nuspręstų dalyvauti kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus.  

Spręs dėl kreipimosi į teismą  

P.Auštrevičius taip pat teigė rimtai svarstysiantis galimybę apskųsti Vyriausiajam administraciniam teismui VRK sprendimą įregistruoti R.Paksą pretendentu į prezidentus. Tokį komisijos sprendimą gali apskųsti kandidatą iškėlusi partija arba jo patikėtinis.

P.Auštrevičiaus patikėtinis yra teisininkas Petras Ragauskas. Spėjama, kad būtent jis imsis teisinio pagrindimo ir kreipimosi į teismą. Šis klausimas turėtų būti sprendžiamas šiandien arba rytoj.

Tėvynės sąjungos lyderio Andriaus Kubiliaus nuomone, registruodama R.Paksą, VRK nepaisė Konstitucijos. Tuo tarpu VRK pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, Konstitucijoje ir įstatymuose paliktos spragos neleido komisijai priimti kitokio sprendimo. Nei Konstitucija, nei Prezidento rinkimų įstatymas nedraudžia apkaltos būdu nušalintam Prezidentui vėl kandidatuoti.

Tuo tarpu R.Pakso atstovai skuba surinkti įregistravimui reikiamus piliečių parašus. Manoma, kad jau kitos savaitės pradžioje jie bus įteikti VRK. R.Pakso šalininkai paprašė VRK išduoti papildomus parašų rinkimo lapus. Kiekvienam kandidatui komisija išduoda lapų 40-iai tūkstančių parašų surinkti. Nušalintojo Prezidento atstovai prašo antra tiek lapų. Tai jiems kainuos 300 litų.

VRK vakar pretendentu į Prezidentus įregistravo ir Seimo narį Julių Veselką.  

Apklausa pranašauja pergalę  

Tėvynės sąjungos užsakytos apklausos pranašauja sėkmę šios partijos remiamiems kandidatams - V.Adamkui ir P.Auštrevičiui, jeigu jie dalyvautų Prezidento rinkimuose. Tėvynės sąjungos užsakymu agentūros “Transcom World Wide Vilnius” balandžio 20-22 dienomis atliktos apklausos rezultatai rodo, kad V.Adamkus turi didžiausias galimybes laimėti. Socialdemokratų iškeltas Česlovas Juršėnas, jei rinkimuose dalyvautų V.Adamkus, į antrąjį rinkimų turą nepatektų.

Apklausos duomenimis, pirmajame ture už V.Adamkų būtų linkę balsuoti 43,9 proc. respondentų. Savo ruožtu Č.Juršėną remtų tik 16,3 proc. apklaustųjų. Už nušalintąjį Prezidentą R.Paksą balsuotų 19,6 proc. apklausos dalyvių.

Jei V.Adamkus nedalyvautų rinkimuose, o dalyvautų P.Auštrevičius, tuomet į antrąjį rinkimų turą patektų P.Auštrevičius ir Č.Juršėnas, rodo konservatorių užsakymu atlikta apklausa. Anot jos, už P.Auštrevičių balsuotų 22,3 proc. rinkėjų, o už Č.Juršėną - 25,6 proc. R.Paksas savo ruožtu gautų tik 19,8 proc. rinkėjų balsų ir į antrąjį turą nepatektų. Jei antrajame ture vis dėlto varžytųsi P.Auštrevičius ir R.Paksas, už P.Auštrevičių balsuotų net 38,1 proc., o už R.Paksą - tik 24,2 proc. rinkėjų.  

Naktinis pokalbis  

Ketvirtadienį vakare Turniškėse net keturias valandas apie politinę padėtį šalyje kalbėjo socialdemokratų lyderis, premjeras Algirdas Brazauskas ir kadenciją baigęs Prezidentas V.Adamkus.

Komentuodamas įvykusį susitikimą, A.Brazauskas teigė supratęs, kad V.Adamkus kandidatuos pirmalaikiuose Prezidento rinkimuose. Bet pats V.Adamkus neskuba paskelbti savo galutinio sprendimo: “Aš dar turiu laiko. Kodėl aš turiu veržtis alkūnėmis į kandidatus? Aš žinau, kokie terminai, kiek laiko yra kandidatūrai pateikti. Savo laiku padarysiu sprendimą”.

Susitikime su premjeru V.Adamkus siūlė jam dalyvauti pirmalaikiuose Prezidento rinkimuose ir žadėjo savo paramą, jei jis kandidatuotų. Tačiau A.Brazauskas nesutiko priimti tokio V.Adamkaus siūlymo ir nekeičia savo sprendimo - nedalyvauti rinkimuose. “Aš supratau, nėra kitos išeities. Ponui V.Adamkui reikia kandidatuoti į prezidentus. Man reikia pasilikti šitoje pozicijoje, Vyriausybės fronte, ir tai bus daug efektyviau, negu dabar visiems konkuruoti Prezidento rinkimuose”, - sakė socialdemokratų vadovas. Pajuokavęs, kad per susitikimą su V.Adamkumi tekę vienam kitą įkalbinėti dalyvauti Prezidento rinkimuose, A.Brazauskas sakė nepasiekęs pergalės, bet supratęs, jog V.Adamkus greičiausiai kandidatuos. “Ponas V.Adamkus, kaip supratau, nusiteikęs, kad jam vis dėlto teks kandidatuoti. Paskutinės apklausos kalba apie tai, kad V.Adamkus turi labai daug šansų tapti Prezidentu”, - sakė A.Brazauskas.