Žvilgsnis


2002-10-04
Violeta VILKAUSKAITĖ
Žvilgsnis

Mūsų valstybė jau trečią kartą bando daryti reveransą teisėjams. Šį kartą Finansų ministerija teikia Vyriausybei Žalos atlyginimo tvarkos projektą, pagal kurį už teisėjui ar jo šeimos nariams padarytą žalą - jei jiems priklausantis turtas buvo pavogtas, sunaikintas ar sugadintas dėl su teisėjų pareigų atlikimu susijusių priežasčių - atlygintų valstybė. Kitaip sakant, mes, mokesčius mokantys piliečiai.

Pirmasis gestas buvo padarytas prieš kelerius metus (po to buvo atšauktas, o po kiek laiko Konstitucinio Teismo atstatytas). Antrasis - visai neseniai, kai buvo priimtas Teisėjų valstybinių pensijų įstatymas, pagal kurį, nors ir su kai kuriomis išlygomis, teisėjai nuo ateinančių metų sausio 1-osios prie senatvės pensijos galėtų prisidurti dar ir valstybinę.

Jau minėtas trečiasis reveransas teisėjams pranoko visus. Apskritai kodėl teisėjams padaryta tokia išlyga? Ir ar ji tikrai reikalinga? Ar šiandien Lietuvoje buvo sumuštas, apvogtas ar neteko turto nors vienas teisėjas dėl jo atliekamo darbo? Neteko girdėti, nebent mušamas būtų neblaivus vidurnaktį namo grįžtantis Temidės tarnas. Ar būtent šiandien reikalingas toks Žalos atlyginimo tvarkos nustatymas? Tarsi valstybė neturėtų aktualesnių reikalų. Šių dienų kontekste, kai pensininkams pensijos padidinamos per metus penkiais litais, kai policija verkia neturėdama kuo apauti savo pareigūnų, toks Finansų ministerijos siūlymas gali tik erzinti kitų ne mažiau svarbių kategorijų darbuotojus.

Žinoma, taip atrodo tik eiliniams piliečiams, vargiai suduriantiems galą su galu. Šitaip jokiu būdu neatrodo teisėjams ir politikams, kurie vieninteliu savo gyvenimo tikslu mato ėjimą į Europos Sąjungą ir NATO. O jeigu jau einame, tai ir turime atrodyti europietiškai. Ir nieko čia keisto, kad tas europinis įvaizdis pirmiausia pradedamas kurti nuo teisėjų. “Nuo kažkurios srities darbuotojų gi reikėjo pradėti”, - sako patys teisėjai. Jie mano, kad netrukus valstybė turėtų imtis ir kitų profesijų “europinimo”.

Sako, visame pasaulyje teisėjai yra labiausiai socialiai aprūpinta darbuotojų kategorija. Anksčiau, kaip teigia teisėjai, būdavo gėda prisipažinti, kiek uždirbi, atlikdamas tokį atsakingą ir svarbų darbą. Ir kad dabar valstybė bando ištaisyti tokias klaidas yra visiškai normalu ir suprantama.

Iš tiesų, suprantama. Tik tokiu būdu patiems teisėjams nereikėtų stebėtis, gavus prokuratūros ir policijos, tardymo prastai parengtas teisminiam nagrinėjimui bylas ir jas dažnokai grąžinti tardymui papildyti. Arba išteisinti nusikaltėlius vien todėl, kad, kaip dažnai mėgsta sakyti teisėjai, tardymas nesugebėjo parengti bylos taip, kad būtų galima nuteisti. Bylas rengiančios institucijos taip ir liko neeuropinės, tad joms labai toli iki teismų lygio. Visais atžvilgiais, mat jų darbuotojai uždirba tiek, kad čia dirbti neina labai geri specialistai dėl mažų algų, o jeigu dirba iš idėjos, tai viso labo vienas kitas. Tačiau valstybė į Europą kitų institucijų dar nesiveda. Kažkodėl kol kas aktualu tik teisėjai. Visa bėda, kad teisėjai savo darbu patys nenori būti europiniai, kitaip jie bent teismų posėdžių metu išmoktų elgtis kaip tikri kultūringi europiečiai. Dabar gi nagrinėjant bylas kai kada gali išgirsti tokių žodelių, kokių ir iš vežėjų neišgirsi. O ir kvalifikacija taip pat dažnokai neblizganti - tuo gali įsitikinti pastudijavęs kai kurias jau Aukščiausiojo Teismo įvertintas bylas. Na, o jeigu dar pridėtume teisėjus, kurie nesidrovi neblaivūs pasirodyti viešose vietose, daryti eismo taisyklių pažeidimus, už kuriuos jie yra nebaudžiami (nes Kelių policija neturi teisės nubausti teisėjų), tai galėtume drąsiai teigti, kad visos privilegijos, kurias valstybė šiandien plačiu mostu dalija teisėjams, dalijamos ne visai pelnytai. Be to, tai yra tikras masalas net ir prastesniems teisininkams bandyti tapti teisėjais, nes tai apsimoka. Tada tampi privilegijuotas. Ir tada gali drąsiai elgtis kaip nori: neteisėtai gauti sklypą, per kitų galvas į naujai statomą namą be jokių sutikimų ar atsiklausimų tiesti vamzdynus, o tavo šeimos nariai (nes jie pagal minėtą tvarką irgi tampa privilegijuoti) gali išdarinėti įvairiausius fokusus, dėl kurių joks policininkėlis nedrįs pareikšti pretenzijų.