Žvilgsnis


2004-03-31
Violeta VILKAUSKAITĖ
Žvilgsnis

Vakar, kai Lietuva tik ką tapo NATO nare, Rusija iš šalies išsiuntė tris Lietuvos diplomatus. Tai buvo tarsi atsakas į veiksmus, kai prieš kurį laiką iš mūsų šalies išsiųsti trys Rusijos diplomatai, įtarti informacijos apie Lietuvą, Europos Sąjungą ir NATO rinkimu. Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, mūsų šalies atstovus išsiųsdinti namo nebuvo jokio pagrindo, tačiau Rusija pademonstravo, kad tai gali padaryti kada tik panorėjusi.

Keisčiausia, kad lietuviai išsiųsti tuomet, kai Lietuva švenčia įsijungimą į Aljansą. Tuomet, kai viso pasaulio spauda cituoja Lietuvos atstovo Vašingtono iškilmėse žodžius apie nedėkingą Baltijos valstybių geografinę padėtį. Rusija bando įrodyti, kad jai nė motais, ar Lietuva jau NATO, ar ne. Ji savo užmačias vykdo.

Maskvai nesuprantamas ir NATO sprendimas patruliuoti Baltijos šalių oro erdvę. Tai oficialiai pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas, tvirtindamas, kad saugumo požiūriu šis regionas yra faktiškai demilitarizuotas. Be to, jis primena, kad naikintuvų dislokavimas - dvidešimties trisdešimties metų senumo požiūris. Iš tų laikų, kai NATO ir Rusija buvo priešiškose blokadose. Dabar tarp Maskvos ir Aljanso vedamas tarpusavio dialogas, tad tokia papildoma priemonė Baltijos valstybėse, rusų teigimu, yra perteklinė.

Tiesą sakant, stebėtis Rusija neturėtų dėl ko. Tai NATO reikalas ir sprendimai. Kiek jie pagrįsti, turėtų spręsti pačios Aljanso valstybės. Be to, keli naikintuvai, kontroliuojantys erdvę - tai joks iššūkis kaimyninei šaliai. Tai greičiau psichologinė pagalba Baltijos šalių žmonėms, turintiems gilią istorinę patirtį. Pačiai Rusijai nereikėtų pastarųjų įvykių sureikšminti. Vakar Rusijos parlamento atstovė pranešė, kad Valstybės Dūma anksčiau laiko svarstys pareiškimo dėl NATO plėtimo į Rytus projektą. Skubama, nes penktadienį Briuselyje vyks NATO ir Rusijos Tarybos posėdis, kur prokomunistinė šalis savo pareiškimu išsakys Valstybės Dūmos poziciją. Oficialių šaltinių teigimu, rengiamas projektas pakankamai griežtas. Jame žada būti išdėstyta nuomonė dėl Rusijos nacionalinio saugumo užtikrinimo į NATO priėmus septynias naujas valstybes. Rusija, kaip neretai pasitaiko, perlenkia. Tuo tarpu JAV prezidentas įtikinėja, kad Aljanso plėtimas nėra priešiškas Rusijai, o tiesiog siekiama kovoti su terorizmu.

Na, JAV prezidento žodžiai irgi kiek prasilenkia su tikrove. Nuo terorizmo nepavyko apsisaugoti ir pačioms valstijoms. Vargu ar ir Lietuvoje dislokuoti naikintuvai sužvalgytų būsimus teroristų išpuolius. Nuo terorizmo gi saugomės savo jėgomis. Štai praėjusią savaitę Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas svarstė kovos su terorizmu programą, kalbėjo apie galimybę ją papildyti naujomis, svaresnėmis nuostatomis, o policijos generalinis komisaras nurodė sustiprinti žmonių ir eismo saugumą, teisės pažeidimų bei galimų teroro aktų prevenciją. Krašto apsaugos ministras kalbėjo apie strateginių objektų apsaugą. Taigi saugosimės patys. Keista tik, kad šalia visų šių priemonių niekaip nesugebame priimti Kovos su terorizmu įstatymo. Kai kas netgi diskutuoja dėl jo reikalingumo, o NATO tuo tarpu deklaruoja kovos su terorizmu prioritetus.

Tačiau kol kuriami kovos su tarptautiniu terorizmu planai, Lietuvos kariuomenė turi visai kitokio pobūdžio - žemiškų - rūpesčių. Vakar buvo išplatintas pranešimas, kad Šiauliuose, vos tik atvykę, buvo užpulti ir sumušti du NATO kariai iš Belgijos. Jie į Lietuvą atvyko aptarnauti keturių NATO naikintuvų, dislokuotų Zoknių oro uoste. Dabar Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Kronkaitis susirūpino, kaip apsaugoti karius nuo vietinių nusikaltėlių. Atrodo, vietoj šalies gyventojų apsaugos nuo galimų teroristinių išpuolių policija pirmiausia turės saugoti NATO karius. Be to, NATO kariai, pirminiais duomenimis, buvo neblaivūs. Tad kariuomenės vado nuogąstavimai, kad jiems Šiauliuose gali būti gyventi nesaugu, yra visai pagrįsti. Tik saugoti karius reikėtų pirmiausia ne nuo vietinių nusikaltėlių, o nuo vietinio gyvenimo tradicijų. Kitaip, ką padės naikintuvai, jei lakūnai žemėje švęs.