Vidurdienio šūviai į ”Italiana International” pagrindinį akcininką


2004-04-24
Vidurdienio šūviai į ”Italiana International” pagrindinį akcininką

Nušautas Valdas Jakutis - Lietuvos ir JAV uždarosios akcinės bendrovės “Italiana International” valdybos pirmininkas ir pagrindinis akcininkas, kartu su kitais prieštaringos reputacijos verslininkais minėtas garsiojoje Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje, dėl kurios pernai rudenį kilo beveik pusmetį trukęs Prezidentūros skandalas

Ne tik VSD, bet ir policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybai (ONTT) gerai žinomas keturiasdešimt penkerių metų verslininkas patykotas prie savo dviaukščio Sukilėlių prospekte. Išpuolio, surengto vakar vidury baltos dienos, būta gana įžūlaus: kaip manoma, samdomas žudikas, užsimaskavęs peruku ir akiniais nuo saulės, visiškai nepaisė intensyvaus žmonių bei automobilių judėjimo šia judria Eigulių mikrorajono gatve.  

Liudytojų nėra  

V.Jakutis nušautas vietoje, jį į namus parvežęs metais jaunesnis brolis Gediminas, beje, taip pat žinomas specialiųjų tarnybų operatyvininkams, sužeistas.

Žudikas pabėgo iš nusikaltimo vietos nušautojo kaimynų nuosavų namų kiemais.

Pirminiais duomenimis, V.Jakutis patykotas grįžtant su broliu į namus pastarojo, pirminiais duomenimis, automobiliu “VW Passat”. Nė vienas iš jų nespėjo išlipti laukan.

Prie automobilio pribėgęs žudikas paleido šūvių seriją į priekinio keleivio langą, už kurio sėdėjo V.Jakutis. Langas sutrupėjo į šipulius, pagrindinis, kaip manoma, šio išpuolio objektas - vienas iš AB “Italiana International” savininkų nušautas tiesiog keleivio kėdėje.

Pirminiais duomenimis, tiesioginių šio išpuolio liudytojų jį tiriantys teisėsaugininkai neturi. Vakar “Kauno dienai” pavyko rasti vieną vyriškį, perpasakojusį savo bendradarbio, važiavusio keliolika minučių po dviejų pro žudynių vietą, įspūdžius. Netiesioginis nusikaltimo liudytojas bendradarbiui pasakojo sukęs su automobiliu į vieną priešais Jakučių namą esančių kiemų ir išgirdęs šūvius. Jų buvo apie penkis.

Atsigręžęs šūvių link, vyriškis matė per tvorą šokantį vyriškį, kuris nubėgo kaimyninių namų kiemais į mikrorajono gilumą - Voveraičių gatvės bei Jaunimo aikštės link. Liudytojas spėjo įsidėmėti į akis krentančią geltonos spalvos į brezentinę panašią striukę bei peruką primenančias nubėgančiojo garbanas.  

Kaimynus ir artimuosius ištiko šokas  

Neatmetama, kad žudikas tykojo aukos, slėpdamasis už kaimyninio namo prieigose augančių tujų. Šio namo šeimininkė “Kauno dienai” pasakojo, kad, būdama virtuvėje, kurios langai - į kiemo pusę, išgirdusi garsą, primenantį lyg lūžtantį, lyg dūžtantį stogą. Nubėgusi į miegamąjį, kurio langai - į gatvę, moteris pamatė su sirenomis atskubantį greitosios pagalbos automobilį. “Pamaniau, Jėzau, turbūt autoavarija”, - pasakojo ji “Kauno dienai”.

Išbėgusi gatvėn, sutiko ne mažiau sutrikusią kaimynę Rositą Jakutienę bei šios aštuoniolikmetę dukrą Mileną. Į klausimą, kas atsitiko, kaimynė atsakiusi: “Nebėra Valdo”. Tik tada įvykio vieton subėgę kaimynai pamatė šūvių sudarkytą automobilį. Įvykio vietoje susirinkę žmonės vakar “Kauno dienai” pasakojo, kad sužeistas “VW Passat” vairuotojas iš pradžių dar šaukėsi pagalbos.

Išpuolio metu namuose buvusi V.Jakučio žmona taip pat ne iš karto suprato, kas atsitiko. Kaimynų teigimu, prieš išbėgdama į gatvę, ji dar apšaukė paauglį sūnų, manydama, kad šis kažką namuose sudaužė.  

Brolio gyvybei pavojus negresia  

Po kelių minučių įvykio vietoje buvę greitosios pagalbos medikai konstatavo, kad V.Jakutis, kurio smilkinyje bei krūtinėje žiojėjo šautinės žaizdos, nebegyvas.

Keturiasdešimt ketverių metų Gediminui Jakučiui kulka buvo kliudžiusi dešiniąją krūtinės pusę. Sąmonės nepraradusiam sužeistajam pirmiausiai suleisti nuskausminamieji vaistai. Nukraujavęs vyriškis su lašine bei automatu ginkluota policijos apsauga nugabentas į Klinikas.

Tą pačią pavakarę jis skubiai operuotas, tačiau Kauno policijos atstovės spaudai Ramunės Gražulienės teigimu, pavojus sužeistojo gyvybei negresia.

Nežinia, ar dėl patirto šoko, ar sąmoningai, jis atsisakė medikams nurodyti savo darbovietę.

Policijos duomenimis, G.Jakutis taip pat linkęs prisistatyti verslininku. Pastarojo sūnus vakar “Kauno dienai” teigė nežinąs tėvo darbovietės, o UAB “Italiana International” administracijos atstovu prisistatęs jos telefonu atsiliepęs asmuo tepasakė, kad V.Jakučio brolis su jų bendrove nesusijęs.  

Iškalbinga aplinka  

Kauno ONTT brolius Jakučius sieja su 2001-ųjų lapkritį Vilniuje nušauto Remigijaus Daškevičiaus, pravarde Daškė, aplinka. Kaip jau ne kartą rašyta, po susidorojimo su lyderiu “daškiniai” iširo. Operatyvininkų duomenimis, vakar nušautas V.Jakutis buvo susijęs su cigarečių kontrabanda iš Kaliningrado srities. VSD duomenimis, jis turėjo Kaliningrado srityje bendrą verslą su prieštaringos reputacijos Rusijos verslininku Anzoriu Aksentjevu-Kikališviliu, taip pat minimu Prezidentūros skandalą sukėlusioje pažymoje. Vienas buvęs teisėsaugos struktūrų darbuotojas vakar velionį buvo linkęs apibūdinti taip: “Sunkiau būtų pasakyti, kas Kauno nusikalstamame pasaulyje nežinojo V.Jakučio, arba, ko nepažinojo jis”.

Žudynių vietoje sutiktas V.Jakučio aplinkos žmogus, sužinojęs apie tragediją iš jo žmonos, po to, kai niekaip jam neprisiskambino, prasitarė, kad draugas jautė, kad į jį bus pasikėsinta. Dėl šios priežasties jis prieš dvi savaites pakeitė automobilį: su savuoju nebevažinėjo.

Stipriai susijaudinusio “Kauno dienos” pašnekovo teigimu, V.Jakutis mėgdavo ilgiau pamiegoti ir išeidavo iš namų ne anksčiau kaip vidurdienį. Atrodo, žudikui tai buvo žinoma, kaip ir tai, kad tądien jo pasikėsinimo objektas bus be apsaugos. Draugo teigimu, su ja V.Jakutis pastaruoju metu nesiskirdavo. Lemtinga jo klaida galėjo tapti įsitikinimas, kad vidury baltos dienos judriame Sukilėlių prospekte jo niekas neužpuls.  

Neatmetama “Agram” versija  

Žudynių vietoje teisėsaugininkai surinko penkias, kitų šaltinių teigimu, - aštuonias kulkų tūteles. Kai kam jos priminė gilzes, prieš porą metų rinktas kito “daškinio” - Vidmanto Mickevičiaus, pravarde Kryžius, nužudymo vietoje. Šiandien - lygiai dveji metai, kai susidorota su šiuo taip pat Sukilėlių prospekte gyvenusiu Kauno nusikalstamo pasaulio atstovu, operatyvininkų duomenimis, Daškei kalint Pravieniškėse, vadovavusio grupuotei - per jį buvo tvarkomi grupuotės pavogtų automobilių išpirkos reikalai. Kryžius nužudytas automatiniu ginklu “Agram 200”, kuris po poros mėnesių rastas nuskandintas Kauno mariose. Tokio modelio greitašaudžiais automatais kai kuriose užsienio šalyse ginkluoti specialiųjų tarnybų pareigūnai: geriausiai “Agram” savybės atsiskleidžia artimos kovos sąlygomis. Šio tipo ginklu nušauta ir daugiau Kauno nusikalstamo pasaulio atstovų: 1998-ųjų rugsėjį - Aidas Visockas, pravarde Audyla, 2000-ųjų birželį - Ramūnas Kuzminas, pravarde Ramaškė. Viena kulka, 2002-ųjų balandį skirta V.Mickevičiui-Kryžiui, nulėkė net į šalia esančio daugiabučio penktojo aukšto virtuvę ir įsmigo jos šaldytuve.  

Reikia visuomenės pagalbos  

Vakarykščių žudynių vietos apžiūra taip pat užsitęsė. Manoma, kad nusikaltėlio gretimoje, ko gero - Voveraičių gatvėje laukė automobilis su bendru.

Teisėsaugininkai prašo visuomenės pagalbos: mačiusius iš nusikaltimo vietos sprunkantį žudiką - tai buvo apie 180 cm ūgio, stambaus veido, juodaplaukis, greičiausiai maskavęsis peruku, pareigūnų duomenimis, dėvėjęs ilgą chaki spalvos lietpaltį bei slėpęsis po akiniais nuo saulės, prašome paskambinti šiais Kauno telefonais: 30 31 61, 30 31 56, 02 arba 30 30 60 (anoniminis pasitikėjimo telefonas). Šiais telefonais prašome skambinti ir galėjusius rasti bėglio išmestą ginklą, vilkėtus drabužius ar kokį nors kitą tyrimui vertingą daiktą.

Pasikėsinimą į brolius Jakučius tiria Kauno apygardos prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyrius. Tuo metu, kai gyvas likęs jaunesnysis iš brolių buvo vežamas į Klinikų operacinę, Kauno vyriausiajame policijos komisariate sušauktas skubus įvairių policijos bei prokuratūros tarnybų vadovų pasitarimas. Jis užsitęsė.