Užsieniečių angelai sargai padeda nepasiklysti


2002-10-04
Remigijus JURGELAITIS
Užsieniečių angelai sargai padeda nepasiklysti

Vilniaus universiteto studentai į Lietuvą atvykusius kitų šalių jaunuolius supažindina su universitetu bei rengia ekskursijas į įdomiausias Lietuvos vietas

Jau trejus metus į Vilniaus universitetą studijuoti atvykę užsieniečiai nepasiklysta painiose Vilniaus Senamiesčio gatvelėse, nes pirmąją studijų savaitę juos visur lydi vadinamieji mentoriai. Kone trisdešimt aukštosios mokyklos vaikinų ir merginų savanoriškai padeda užsieniečiams pažinti aukštąją mokyklą ir kitus studentams svarbius bei įdomius objektus. “Be to, rengiame įvairias ekskursijas ir vakarones, kurių metu užsieniečiai pristato savo šalių tradicijas”, - aiškino jau ilgiau nei mėnesį užsieniečiams padedantys mūsų šalies studentai.

Pasitinka oro uoste

Pasak studentų, svarbiausias jų tikslas - padėti užsieniečiams įsilieti į akademinę bendruomenę. “Daugiausiai darbo turime pirmosiomis rugsėjo dienomis. Kai kurie mentoriai užsieniečius pasitinka oro uoste. Vėliau suteikia informacijos apie mūsų šalį”, - aiškino užsieniečių kuratorė Laura Vaiciauskaitė. Mergina neslepia, kad daugeliui kyla nuostaba, vos išgirdus nelietuvišką pareigų pavadinimą. “Mentoriais vadinasi kai kurių Vakarų Europos universitetų užsieniečių kuratoriai. O pats žodis kilęs iš graikų kalbos ir reiškia padėjėjas”, - aiškino studentė, įsitikinusi, kad užsieniečiams labai naudinga jų pagalba.

Pirmąją savaitę į Lietuvą atvykę užsieniečiai paprastai ir patiria daugiausiai įspūdžių. Tuomet jie apžiūri ne tik universitetą, sostinės muziejus ir bibliotekas, bet ir apsilanko senojoje Lietuvos sostinėje Trakuose.

“Šį savaitgalį rengiame kelionę į mūsų šalies pajūrį”, - pasakojo iš Vokietijos atvykusiam studentui Niko Vinkleriui mūsų šalį pažinti padedanti antro kurso studentė Laima Bendžiūnaitė.

Niko mokosi lietuvių kalbos

Laima pasakojo, kad ji atsitiktinai tapo vokiečio Niko kuratore. “Atsitiktine tvarka nusprendžiame, kurį studentą privalėsime prižiūrėti. Viskas labai paprasta. Daugeliui užsienio studentų dar prieš jiems atvykstant į mūsų šalį išsiuntinėjamos specialios anketos, kuriose pateikiamas klausimas, ar jiems reikės mentoriaus. Atsakiusieji teigiamai, jį gauna”, - aiškino Matematikos ir informatikos fakulteto antrakursė.

Mentoriai tikina, kad per trejus metus (tiek vykdoma ši programa) nė vienas jų netapo itin artimas savo globojamam užsieniečiui, tačiau prisipažįsta, kad su kitų šalių studentais bendrauti būna labai įdomu.

“Be abejonės, man labai malonu bendrauti. Be to, Niko neblogai kalba lietuviškai. Kai žodžius beriu greitakalbe, jis prašo pakartoti, tačiau ir kai kurie lietuviai nesupranta, kai greitai kalbu”, - kvatojo Laima, pridūrusi, kad Niko studijuoja politikos mokslus, o lietuvių kalbą vaikinas nusprendė išmokti tik todėl, kad sykį Vokietijoje susitikęs su lietuvių studentais nesuprato, ką jie nori pasakyti. “Be to, Niko studijuoja politikos mokslus, pasirinko Baltijos šalių specializaciją. Jis privalėjo mokytis lietuvių arba latvių kalbos”, - aiškino studentė.

Nemato skirtumo tarp miestų

Užsieniečiams, pasak mentorių, didžiausia įspūdį palieka ne puikiai sutvarkytos Lietuvos miestų gatvės ar namų fasadai, bet unikalūs, tik mūsų šaliai būdingi reiškiniai. “Ko gero, labiausiai užsieniečius sužavėjo apsilankymas bitininkystės muziejuje. Patiko ir Ignalinos atominėje elektrinėje. Tik kai kurie apgailestavo, kad gidai neleido visko pačiupinėti”, - prisiminė Vilniaus universiteto studentė.

Pasak studentų, užsieniečiai dažnai nepastebi jokio skirtumo tarp didžiųjų Lietuvos miestų. “Jie mato taip pat sutvarkytas gatves, panašaus stiliaus senamiesčius. Lygiai tokius pačius miegamuosius rajonus.

“Į vakarėlius paprastai susirenka daugelis mentorių ir užsieniečių, todėl bendrauju ne tik su Niko, bet ir su kitais užsienio šalių studentais, - sakė Laima. - Į Niko tikrai nežiūriu kaip į savo gyvenimo meilę ar vyrą. Nesistengiu jam patikti”.

Žavi gamta

Laimai patinka bendrauti su iš kitų kontinentų atvykusiais studentais. Šiemet Vilniaus universitete pradėjo studijuoti pirmoji australė. “Ji labai įdomi. Skiriasi australų ir lietuvių tradicijos. Labiausiai jos išryškėja, pavyzdžiui, aiškinantis santykius. Vieni būna ramesni, kiti labai greitai užsidega”, - įsitikinusi Laima.

Savo temperamentu visus žavi italės, o jas labiausiai žavi Lietuvos gamta. “Merginos prisipažino dar pro lėktuvo langą išvydusios, kiek daug ežerų telkšo mūsų šalyje, - pokalbį su Pietų Europos valstybės gyventojomis prisiminė Laima. - Pirmasis įspūdis užsieniečiams būna labai geras”. Jai pritarė ir Laura. “Prieš vykdami į mūsų šalį užsieniečiai susiranda pakankamai informacijos apie mūsų šalies ekonominę situaciją. Todėl labai nustebusių tikrai nebūna”, - sakė mentorių programą rengianti studentė.

Daugelis užsienio studentų net ir grįžę į savo šalis negali pamiršti Lietuvos gamtos grožio. “Šiais metais į Lietuvos universitetus įstojusiems užsieniečiams didžiausią įspūdį paliko Aukštaitijos nacionalinis parkas, todėl ir kitąmet į mūsų ekskursijų maršrutą būtinai įtrauksime šį objektą”, - jau dabar apsisprendusi L.Vaiciauskaitė.

Paklausta, ar pirmą valandą nakties skubėtų padėti Niko, Laima atsakė: “Ne tik privalėčiau, bet ir norėčiau. Mes pažįstami vos mėnesį, tačiau jam būtinai pagelbėčiau”.

Išklauso specialius kursus

Studentai sakė, kad mentoriais gali dirbti tik specialius kursus išklausę jaunuoliai. Vilniaus universitete daugiausia mentorių - merginos, tarp jų - tik trys vaikinai.

“Be abejonės, visų pirma lietuvis turi mokėti nors vieną užsienio kalbą ir išklausyti specialius kursus, - aiškino Laura, pastebėjusi, kad atsižvelgiama ir į pretendento asmenines savybes. - Mentorius privalo būti pareigingas. Priešingu atveju, jis nesugebėtų pasirūpinti Lietuvos nepažįstančiu užsieniečiu”.

Šiais metais būsimieji mentoriai į specialius kursus rinkosi rugpjūčio mėnesį. “Toks laikas pasirinktas neatsitiktinai, nes šio mėnesio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje į Lietuvą atvyksta daugiausiai užsieniečių. Mentoriai visuomet privalo būti pasirengę juos sutikti”, - aiškino projekto koordinatorė.