Ūkininkaujantis pensininkas nutarė atkurti Lietuvos karalystę


2002-09-14
Jūratė KUZMICKAITĖ
Ūkininkaujantis pensininkas nutarė atkurti Lietuvos karalystę

Pirmuoju būsimosios monarchijos kunigaikščiu numatytas šiuo metu pretenduojantis į prezidentus Juozas Petraitis

Rytoj, lygiai 14 valandą 30 minučių, Kauno rajone, Gailiušių kaime, bus įkurta Lietuvos karalystė. Bent jau taip mano 72 metų Antanas Tamulis.

Savo žemėje ūkininkaujantis pensininkas prieš kelias dienas pastatė paminklinį akmenį su Aušros vartų Marijos atvaizdu ir užrašu “Atkuriama Lietuvos karalystė”.

Sekmadienį šis akmuo, pasak A.Tamulio, bus pašventintas, ir tai reikš naujos epochos mūsų šalyje pradžią.

Sūnus sakė: dar viena nesąmonė

“Sūnus sako, kad man reikia gydytis. Kad visos mano akcijos yra vieni nuostoliai. Jis jas vadina nesąmonėmis”, - guodėsi Lietuvos karalystės steigėjas A.Tamulis, prieš kurį laiką pagarsėjęs tuo, jog išvertė prie Kauno rajono savivaldybės toną burokėlių. Taip jis protestavo prieš rajono valdžią, nesutvarkančią kelio į A.Tamulio ūkį.

Naujausias jo sumanymas - paminklinis akmuo atkuriamai Lietuvos karalystei kainavo 1200 litų. Panašu, kad ūkininko sūnaus tai nesužavėjo.

“Jis sakė - dar vieną nesąmonę sugalvojai, geriau tuos pinigus būtum paskyręs namo pamatams, - pasakojo A.Tamulis. - Bet aš sūnui paaiškinau: namas palauks, aš turiu kur gyventi. O štai Lietuva griūva. Reikia galvoti apie ją”.

Kertinis akmuo jau yra

“Dabar mūsų šalyje viską atkuria. Stato Valdovų rūmus. Na, jei bus rūmai, tai turi būti ir karalius. Bet pirmiausia reikia karalystės”, - samprotauja ūkininkas.

Suradęs savo laukuose didžiulį gražios formos akmenį A.Tamulis nusprendė: toks akmuo galėtų tapti Lietuvos karalystės atkūrimo simboliu.

Atgabenęs būsimąjį paminklą į gerai iš visų pusių matomą vietą A.Tamulis pasamdė meistrą, kad iškaltų akmenyje karalystės pradžią skelbiantį įrašą bei Aušros vartų Marijos atvaizdą. Taip pat - datą bei karalystės atkūrimo iniciatoriaus vardą ir pavardę.

Praėjusį trečiadienį šis akmuo buvo užritintas ant specialiai jam įtvirtinto postamento.

Karaliaus kol kas nerinks

Paklaustas, ar jau aišku, kas galėtų pretenduoti į Lietuvos karaliaus sostą, A.Tamulis pradeda emocingai aiškinti apie karalystės struktūrą.

“Iš karto karaliaus rinkti dar negalima, - pareiškia jis. - Pirmiausia reikia kunigaikštysčių ir kunigaikščių. Savo žemėje pastatęs akmenį, aš įkursiu pirmąją Lietuvos kunigaikštystę. Paskui galės pradėti kurtis ir kitos”.

Pasak A.Tamulio, kunigaikštystės - tai apytikriai tas pats, kaip dabartinės apskritys. Jos, ūkininko manymu, visiškai nepasiteisino.

Apskričių vietoje įsteigtos kunigaikštystės - žymiai perspektyvesnis reikalas. O ir skamba gražiau. “Kur apskritis, kur kunigaikštystė. Nėra ko nė lyginti”, - sako A.Tamulis.

Visus kandidatus - į kunigaikščius

“Kauno krašto, tiksliau, vidurio Lietuvos kunigaikščiu aš siūlyčiau Juozą Petraitį”, - iškilmingai sako A.Tamulis, aiškiai simpatizuojantis gana ekscentriškam pretendentui į Prezidento postą.

“Kiti pretendentai į Prezidentus tegu kuriasi kitose vietose. Taip nebus problemų nei su kunigaikščiais, nei su kunigaikštystėmis. Ir visi kandidatai bus patenkinti”, - mano ūkininkas.

“Čia, mano žemėse, geras kelias, iškasti tvenkiniai. Tiesa, juos reikėtų kokiu metru pagilinti, bet aš neturiu sveikatos ir pinigų. Tegu rūpinsis kunigaikštis”, - kalba A.Tamulis.

Pensininko manymu, kunigaikščiui J.Petraičiui jo ūkyje turėtų patikti: “Kai tvenkiniuose atsiras vandens ir plaukios auksiniai karpiai, čia bus gražu. O gyventi kunigaikštis galės Kaune ir iš ten viskam vadovauti”.

P.Cidziko bendražygis

“Aš dirbu ne dėl pinigų, man jų užtenka. Aš iš pensijos pragyvenu. Stengiuosi dėl Lietuvos. Lietuvos žemė šventa. Jos negalima parduoti niekam, nei Rytams, nei Vakarams. Tiems išgamoms, kurie eina prieš Lietuvą, nori pardavinėti jos žemes, tik akmenį po kaklu ir į šitą štai tvenkinį”, - karščiuodamasis kalba A.Tamulis, jo paties teigimu, buvęs aktyvus sąjūdininkas, pastatęs pirmąjį kryžių VI forto kalnelyje ir su P.Cidziku nešęs kryžių į Maskvą.

Negali sakyti, kad šiandien A.Tamulio aktyvumas nuslopęs. “Prabundu naktį. Neima miegas. Tada imu rašyti”, - pasakoja jis. Taip gimsta oficialūs ūkininko raštai su įvairiais pasiūlymais ir idėjomis, adresuoti Prezidentui ir premjerui, Artūrui Paulauskui ir Vytautui Landsbergiui.

Kartais bemiegėmis naktimis jis kuria eiles apie politines Lietuvos aktualijas. Pastaruoju metu visą energiją A.Tamulis nukreipė būsimosios karalystės vizijai.

Utopiškas iškilmių scenarijus

Lietuvos karalystės kertinio akmens šventinimą A.Tamulis įsivaizduoja kaip itin iškilmingą renginį. Jo manymu, turėtų susirinkti gausybė žmonių, būti daug linksmybių, jaunimo, muzikos ir šokių.

“Babtų seniūnas atsisakė man padėti”, - apgailestauja ūkininkas. Užtat, jo manymu, nuošalyje neturėtų likti Vyriausybė. Jos funkcija, pareiškia karalystės kūrėjas, aprūpinti iškilmių organizatorių bei prelegentus garsiakalbiais.

Tobulą Lietuvos karalystės starto scenarijų 72 m. ūkininkas įsivaizduotų maždaug taip: 2002 metų rugsėjo 15 dieną visi Lietuvos gyventojai vienu metu išeina į gatves, o vairuotojai penkiom minutėm sutartinai įjungia automobilių garso signalus. Tuo pat metu ima skambėti bažnyčių varpai, saliutuoja kariškiai. O į A.Tamulio kaimą, kur šventinamas akmuo, raiti patraukia “pirmieji riteriai”.

Reikalauja nušienauti pakeles

“Iš tavęs visi juokiasi”, - sako A.Tamuliui 26 metų sūnus Svajūnas. “Kaip buvau sąjūdininkas, taip ir likau”, - atremia tėvas, mėgstantis kelti reikalavimus įvairioms institucijoms - nuo seniūnijos iki Prezidentūros.

Jis reikalavo, kad iki jo valdos būtų nutiestas geras kelias. Dabar - kad autostrados Vilnius-Klaipėda šalikelėje ties jo žemėmis būtų iškirsti krūmai. “Kokia čia atgimusi Lietuva, jei pakelės apžėlusios”, - motyvuoja A.Tamulis.

Pavasarį jis pareiškė, kad ketina parodyti Lietuvos valdžiai, kaip turėtų atrodyti pavyzdinis kaimas. Tačiau šiandien jo asmeninis ūkis kažin ar galėtų pretenduoti į pavyzdinius.

Gyvena moliniame name

Du didžiuliai, vieno hektaro ploto, tvenkiniai stūkso tušti ir primena gigantiškų statinių pamatų duobes. Aplinkui - išdžiūvę molynai, kai kur ruduoja ražienos.

Lietuvos karalystės atkūrimo iniciatorius gyvena dideliame name, kuriame po vienu stogu glaudžiasi ir tvartas, ir žmonių, tėvo ir sūnaus, gyvenamosios patalpos. Universalusis namas ne plytinis ir ne medinis - jis drėbtas iš molio. “Pasistačiau namą, kokius statydavo senovėje”, - paaiškina A.Tamulis.

Jis turi nedidelį seną traktorių, penkias vištas, du šunis, katę ir karvę. “Anksčiau turėjau 70 paršų, bet atsisakiau, nes juos auginti nuostolinga. Daržoves auginti irgi nuostolinga. Atsiperka nebent žiemkenčiai”, - aiškina ūkininkas.

Žmona neištvėrė

“Prieš 26 metus aš labai gėriau, - prisipažįsta vyriškis. - Pragėriau labai gerą žmoną, šeimą. Su žmona teko išsiskirti”.

“Nuo alkoholizmo gydžiausi gal penkis kartus, bet nepadėjo, - pasakoja A.Tamulis. - Nugalėjo tik mano paties ryžtas. Kai mečiau, tai mečiau. Nuo sūnaus gimimo - daugiau nė lašo. Net alaus. Dabar sūnui 26 metai. Tiek laiko aš negeriu”.

Ryžtingu žmogumi save vadinantis A.Tamulis sako, kad gyvenimas dviese su sūnumi atokiame vienkiemyje jo nebaugina, nevaro į neviltį.

“Neištvėrė tik žmona, - kalba jis. - Išvažiavo gyventi pas savo mamą”.