Stereotipus keičia filmu


2003-05-30
Stereotipus keičia filmu

Kauno moksleivių techninės kūrybos centro jaunieji žurnalistai juostoje įamžino rajono miestus, miestelius bei gyvenvietes  

Penkiolika jaunųjų žurnalistų kartu su vadove dar prieš metus pradėjo įgyvendinti projektą “Pakeliaukime”. Gavę finansavimą iš Europos Sąjungos programos “Jaunimas”, moksleiviai keliavo po Kauno rajono miestus, miestelius bei gyvenvietes, filmavo, rinko naujausią informaciją, vėliau režisavo, montavo, išleido knygą.  

Kadrai provincijose  

Moksleivė Neringa Gudišauskaitė, atsakinga už projekto dalį Kulautuvoje, prisipažino, kad prieš apsilankymą miesteliuose įsivaizdavo, kad gyvenimas juose nuobodus, žmonės - pasyvūs ir abejingi. “Pabendravus su vietiniais gyventojais, požiūris visiškai pasikeitė. Mane sužavėjo jaunimo aktyvumas, glaudžios bendruomenės, kiekvieno miestelio savitumas, gamta...” - kalbėjo jaunoji žurnalistė.

Ji pabrėžė, kad miestiečių sukurtas stereotipas apie gyvenimą provincijoje yra klaidingas, o moksleivių filmas skirtas jam pakeisti. “Stengėmės pasirinktas vietoves kuo išsamiau apibūdinti, pristatyti, parodyti gerąsias puses, gražiausias vietas. Manom, kad mums tai pavyko”, - sakė jaunieji filmo ir knygutės autoriai.  

Išsigando kamerų  

Vyresniųjų klasių mokiniai su šypsena prisimena praėjusią vasarą ir rudenį vykusias dvi ekspedicijas. Daugiau nei per dvi savaites jie aplankė Kulautuvą, Kačerginę, Zapyškį, Vandžiogalą, Babtus, Čekiškę, Raudondvarį, Vilkiją, Ežerėlį, kitus miestelius.

Žurnalistais, režisieriais ir operatoriais buvę jaunuoliai tvirtino, kad miesteliuose buvo labai rimtai priimti, jiems labai pravertė seniūnijų, kultūros bei švietimo įstaigų darbuotojų geranoriškai suteikta informacija. Nors, moksleivių teigimu, būta ir išimčių.

“Pasijutom keistai, kai Raudondvaryje mūsų net išsigando, kai pamatė, jog esame su kamera, diktofonais, fotoaparatais. Bet žmonės suprato, jog mūsų norai ir ketinimai geri, ir stengėsi padėti”, - prisiminė filmo kūrėjai.  

Atgrasė nuo žurnalistikos  

“Surinkę duomenis, nufilmavę, sėdome prie dar sunkesnių darbų - knygos sudarymo ir filmo montavimo. Tas juodas darbas, net “atbaidė” mane nuo minties tapti profesionalia žurnaliste”, - kalbėjo Giedrė Raubaitė, Kauno “Žiburio” vidurinės mokyklos vienuoliktokė.

Mergina pasakojo, kad labai sunku kurti scenarijų, kelias valandas per dieną daryti kelių minučių trukmės montažą. Giedrė prisiminė, kaip visą dieną Kauno televizijoje, kuri sutiko moksleiviams padėti, praleido kurdama dalį apie Kačerginę.

“Tačiau tai - menkniekis, palyginti su tuo darbu, kuris teko mūsų vadovei. Mes jai labai dėkingi už darbą “iš idėjos”, su mumis dirbant praleistus savaitgalius ir atostogas”, - kalbėjo Kauno moksleivių techninės kūrybos centro (KMTKC) moksleiviai.  

Nemiga ir graužatis  

Jaunųjų žurnalistų studijos vadovė Liudmila Kazlauskienė neneigė, kad organizaciniai darbai labai sunkūs, sekinantys, atima daug laiko. “Buvo visko: ir nemiegotų naktų, ir graužaties dėl nepasisekusių dalykų, tačiau ne tai svarbiausia. Aš negailiu pastangų mokiniams, kurie nori tobulėti”, - tvirtino vadovė.

Ji sakė, kad poilsis dabar yra labai reikalingas, tačiau jau yra planų projektą “Pakeliaukime” tobulinti, tęsti bendradarbiaujant su kitų šalių jaunimu.  

Transliuos per televiziją  

Darbo rezultatai, džiuginantys tiek jaunuosius žurnalistus, tiek jų vadovę, bus pristatomi visuomenei. Anot moksleivių, 500 knygų egzempliorių bus išdalyti Kauno miesto ir rajono mokykloms bei bibliotekoms, o filmas KMTKC demonstruojamas visiems norintiesiems bei transliuojamas per Kauno televiziją.

“Tikimės, kad žmonėms, norintiems daugiau sužinoti apie Kauno rajoną, filmas ir knygutė bus naudingi”, - vylėsi jaunieji žurnalistai. Jie pasakojo, kad rudenį laukia dar savaitė Kauno rajono kultūros, švietimo ir sporto skyriaus organizuojamų kelionių, kai projekto “Pakeliaukime” rezultatai - dokumentinis filmas ir knygutė - bus pristatomi Kauno rajono miestelių bendruomenėms.