Skaudi pamoka verčia imtis saugumo priemonių


2003-07-19
Remigijus JURGELAITIS
Skaudi pamoka verčia imtis saugumo priemonių
Po tragedijos “Ukmergės gelžbetonio” gamykloje pradėtas ir Kauno apskrityje veikiančių polistireninio putplasčio cechų patikrinimas

Po sprogimo “Ukmergės gelžbetonio” gamykloje vakar Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai pradėjo tikrinti Kaune veikiančius polistireninio putplasčio gamybos cechus. Skubius patikrinimus sukėlė ne tik premjero raginimas, bet ir aiškėjantys faktai apie “Ukmergės gelžbetonyje” nutylėtą anksčiau įvykusį sprogimą.

Preliminarūs Kauno įmonių patikrinimo duomenys bus pateikti pirmadienį, tačiau bendrovių vadovai tikina, kad jų vadovaujamuose cechuose nėra pavojaus, kad įvyktų sprogimas.

Dėmesys technologijoms ir ventiliacijai

Visos trys Kauno apskrityje veikiančios polistireninio putplasčio gamintojos jau yra baustos Valstybinės darbo inspekcijos. Įmonių vadovai tvirtina, kad tuomet užfiksuoti smulkūs pažeidimai pašalinti.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, Kauno apskrityje veikia trys tokio profilio įmonės: “Kauno šilas”, “Baltijos polistirenas” ir “Pališkės”.

Šios įmonės jau ne kartą tikrintos Valstybinės darbo inspekcijos specialistų, dvi jų baustos piniginėmis baudomis. Besikurianti bendrovė “Baltijos polistirenas” gavusi žodinį įspėjimą. Per šių metų pradžioje vykusį patikrinimą Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai pastarojoje įmonėje užfiksavo, kad kai kurie ceche dirbantys operatoriai neturi medicininių pažymų, aptikta ir kai kurių kitų smulkių pažeidimų. “Kauno šilas” paskutinį kartą tikrintas prieš penkerius, o “Pališkės” - prieš trejus metus.

Vakar visų apskričių Valstybinės darbo inspekcijos padaliniai gavo oficialius raštus, kuriuose nurodoma iki liepos 29 dienos patikrinti visas tokio profilio įmones. Iki pirmadienio inspektoriai įpareigoti parengti specialų klausimyną, pagal kurį bus atlikta tikrinimo procedūra.

“Šiuo metu rengiame specialius nurodymus, tačiau daugiausia dėmesio kreipsime į gamybos technologijas ir ventiliavimo sistemas. Jei jų gamyklose nėra, cechai bus uždaryti”, - tikino laikinai Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus viršininkės pareigas einanti Violeta Kučinskienė.

Atsižvelgus į įvykius Ukmergėje ir realiausią nelaimės versiją, jog sprogimas įvyko susikaupus pentano dujų ir oro mišiniui, kartu su inspektoriais įmones tikrins ir laborantai. Jie specialiais prietaisais matuos kenksmingų medžiagų kiekį darbo zonose.

Nutylėtas sprogimas

Vakar sprogimo “Ukmergės gelžbetonyje” priežastis tirianti Valstybinė darbo inspekcija taip pat pareiškė įtarianti, kad likus kelioms dienoms iki nelaimės gamykloje buvo įvykęs nedidelis sprogimas, apie kurį nutylėta. Inspekcijos vadovas Mindaugas Pluktas sako, kad tokie įtarimai kilo peržiūrint gamykloje vykdytų darbų planus, esą tai patvirtino ir kai kurie gamyklos darbuotojai.

Tačiau įmonės generalinis direktorius Vaclovas Pakulis sako nieko nežinąs apie nutylėtą sprogimą. “Galime svarstyti įvairius variantus, tačiau apie jį nebuvau informuotas. Gali būti, kad pirminės išvados nepasitvirtins”, - svarstė V.Pakulis.

Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus pareigūnai sako patikrinimo metu atkreipsią dėmesį, ar Kauno įmonėse nebuvo panašių incidentų.

Taupo nusižengiant saugumui

Vakar Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus inspektorius Leonas Martinaitis bei Sprogių, degių gamybų ir technologijų skyriaus vyr. inspektorė Sigita Matulytė, nelaukdami šiuo metu sudarinėjamų tikrinimo reikalavimų, pradėjo darbą bendrovėje “Baltijos polistirenas”. Kol kas inspektoriai nekomentuoja tyrimo eigos. “Apie pažeidimus galėsime kalbėti nebent pirmadienį”, - sakė S.Matulytė. Ji neneigia, kad inspektuoti “Baltijos polistireną” pradėjo dėl tragedijos Ukmergėje.

Ketvirtadienį premjeras Algirdas Brazauskas nurodė nedelsiant atlikti cheminių medžiagų cechų patikrinimą. Taip siekiama užkirsti kelią panašioms tragedijoms. “Po skaudžių įvykių tikrinimas aktyvinamas”, - aiškino inspektoriai.

Jie sako, kad pažeidimų įmonėse bus užfiksuota, nes kai kurie vadovai nėra gerai susipažinę su saugaus darbo taisyklėmis. “Būna atvejų, kai vadovai sąmoningai jomis nesidomi. Į darbų saugą reikia investuoti nemažai lėšų, kai kurie vadovai mano, kad tai sritis, kurioje galima taupyti”, - pastebėjo V.Kučinskienė.

Tačiau “Baltijos polistireno” ir “Kauno šilo” vadovai tvirtina, kad jų įmonėse užtikrinta darbuotojų sauga, įmonės atitinka visus saugos standartus. “Kol kas ne viską įgyvendinome, nes įmonė tik pradeda veiklą. Statome sandėlius, keičiame kai kuriuos įrenginius. Tačiau darbuotojams mūsų ceche visiškai saugu”, - aiškino “Baltijos polistireno” technikos direktorius Juozas Velička.

Baiminasi šeimų nariai

Darbininkai, regis, taip pat nesibaimina dirbti darbo, kuris vienam jų kolegų baigėsi mirtimi. “Iš pradžių gal ir buvo neramu, ypač mūsų šeimų nariams. Jiems paaiškinome, kad pavojus mums negresia. Tokį darbą dirbu jau dešimt metų, žinau taisykles. Svarbu laikytis darbo saugos reikalavimų”, - sakė operatorius Vytautas Noreika.

Nė vienas darbininkas po nelaimės Ukmergėje nepaliko darbo kitose polistireno putplasčio gamyklose. “Kai kurie teiravosi, ar jiems negresia pavojus. Paaiškinau, kad Ukmergės sprogimas - beprecedentis įvykis pasaulyje”, - kaip nuramino darbuotojus, aiškino “Baltijos polistireno” gamybos direktorius Algimantas Salys.

Patys darbuotojai neslepia dar kartą įdėmiai perskaitę darbų saugos taisykles, dabar tikina, kad laikosi jų itin kruopščiai. “Išklausėme instruktažą. Nuraminome ir namiškius, sprogimas neturėtų drumsti mūsų darbo ritmo”, - kalbėjo “Baltijos polistireno” darbininkai.

Spėlioja tragedijos priežastis

Panašios nuotaikos - ir didžiausioje tokio pobūdžio įmonėje “Kauno šilas”. “Tikrai neketiname stabdyti gamybos. Nejaučiame, kad panikuotų darbuotojai. Daugelis gamykloje dirba ne vienerius metus, jie puikiai žino, kad sprogimas galėtų įvykti tik susidarius tam tikroms sąlygoms. “Kauno šilo” cechas įrengtas pagal visus standartus”, - aiškino bendrovės direktorius Vytautas Adomavičius.

“Kauno šilo” darbininkai sako visuomet laikęsi darbo saugumo reikalavimų. “Darbe nejaučiame jokios įtampos. Kai išgirdome, negalėjome patikėti, kad Ukmergėje sprogo polistireno gamykla”, - prisipažino Vitalijus Ladoga.

“Kauno šilo” ceche įrengta ventiliacijos sistema, gamybos konteineriai sumontuoti ant lygių grindų. Tai būtinos sąlygos, kad gamybos patalpoje nesikauptų gamybos žaliavose esančios pentano dujos. Jos sunkesnės už orą, todėl nusėda ant žemės. Spėjama, kad Ukmergėje pentano dujos galėjo susikaupti cecho patalpose, nes rekonstruojant gamyklą nebuvo išmontuota šachta. A.Salys spėja, kad pentanas susikaupė neišmontuotoje šachtoje, kuri nebuvo ventiliuojama. Be to, anot jo, tokiuose cechuose negalima atlikti suvirinimo darbų.

Tarp įmonių - konkurencija

Premjeras A.Brazauskas vakar užsiminė, kad atitinkamoms institucijoms bus liepta parengti naujas darbų saugos taisykles. Prognozuojama, kad jos bus gerokai griežtesnės nei iki šiol galiojusios. Tačiau A.Salys sako, kad jų laikymasis nepareikalaus papildomų investicijų.

“Manau, kad mūsų ceche visos sistemos įdiegtos. Susprogti galima tik per kvailą galvą arba vaikantis didesnio uždarbio”, - sakė A.Salys. Tuo tarpu “Kauno šilo” vadovas pripažįsta, kad ceche nesumontuoti oro tyrimo prietaisai. “Tačiau oro koncentracija nuolat tiriama. Iki šiol tokie prietaisai nebuvo privalomi”, - sakė V.Adomavičius.

Neatmetama ir tyčinio susprogdinimo versija, nors ji mažai tikėtina. “Baltijos polistireno” gamybos viršininkas sako, kad trotilas nebūtų sugriovęs visos gamyklos. “Šiuo atveju sprogimas apėmė visą patalpą. Jei gamykloje būtų įmontuoti dideli langai, manau, ji nebūtų sugriuvusi. Pirmiausiai išlėktų langai”, - svarstė specialistas.

Nors polistireno gamintojai neslepia, kad tarp šios statybinės medžiagos gamintojų - nemaža konkurencija, tačiau netiki, kad konkurentai rinkos dalį galėtų išsikovoti tokiu būdu. “Vasarą, kai padaugėja statybų, polistireną vos spėjame gaminti. Be abejonės, dabar atsiras daugiau darbo”, - pripažino A.Salys.