Šiltnamiai, virtę žiedų jūra


2008-03-06
Rūta STANKEVIČIŪTĖ
Šiltnamiai, virtę žiedų jūra

Lietuvos vyrai moterims tebedovanoja gėlių Kovo 8-osios proga. Bendrovė „Žiežmarių gėlės“ šventiniam savaitgaliui ketina pražydinti ir parduoti apie 200 tūkstančių gėlių.

 Labiausiai perka tulpes

Tulpės, hiacintai, azalijos, raktažolės – per gėlių jūra virtusius šiltnamius veda bendrovės „Žiežmarių gėlės“ savininkė Rasa Stonienė. Daugiau kaip 3 hektarų ploto moderniuose šiltnamiuose besiskleidžiantys gėlių žiedai netrukus iškeliaus į prekybos centrus ir turgavietes.

Žiežmarių gėlininkai pavasario šventei pradeda rengtis rudenį: sėjamos ir daiginamos gėlės, kurios pražysta prieš pat Tarptautinę moters dieną. „Kovo 8-ąją vyrai moteris mėgsta apipilti gėlėmis. Tradiciškai šią dieną paklausios tulpės, tačiau populiarėja ir vazoninės gėlės“, – pastebėjo R.Stonienė.

Šventinį savaitgalį Žiežmariuose sužydės apie 100 tūkstančių tulpių ir tiek pat vazoninių gėlių.

Olandai – ne konkurentai

Pražydinti gėles tam tikrą dieną yra itin sudėtingas uždavinys.

Jį įveikti pavyksta ne kiekvienam sodininkui. Žiedus gėlės sukrauna reikiamą dieną tik auginant jas specialaus mikroklimato aplinkoje, tręšiant ir laistant nustatytu režimu. Augimą paspartina ir reikiama temperatūra, apšvietimas, vėdinimas.

„Kiekvieną augalą reikia prižiūrėti su meile ir pagarba, gėlės yra labai jautrios, su jomis neturėtų dirbti pikti žmonės“, – papildomą sąlygą nurodė R.Stonienė. Šeimininkėms gali pavykti pražydinti gėles ir namuose, tačiau tuomet raktažolės, azalijos ir kitos vazoninės gėlės sukraus liaunesnius žiedus.

Gėlių apyvartos rodo, kad augalų paklausa mūsų šalyje kasmet didėja. Nemenką rinkos dalį yra atsiriekusi Olandija ir kitos šalys. Tačiau užsienio tiekėjų R.Stonienė savo konkurentais nelaiko.

„Mes – kolegos, gerbiu juos, nes žinau, ką reiškia užsiimti šiuo verslu. Ne taip paprasta iš sėklytės išauginti gėlę“, – R.Stonienė žino, kad net patyręs sodininkas, pražydus gėlei, pajunta didžiulį emocijų antplūdį.

Anot gėlininkės, importinės gėlės lietuviškoms kokybe neprilygsta. Iš užsienio gabenamos gėlės patiria pervežimo traumų, jas alina temperatūrų kaita. Iš ūkių jos gabenamos į aukcionus, iš jų – į lėktuvus ar kitas transporto priemones.

„Mūsų gėlės jokių traumų nepatiria, klientai jas išsirenka čia pat, todėl jos – šviežios, ilgiau žydi“, – lietuviškų gėlių privalumus vardijo R.Stonienė.

Prieskoniai ir gėlių terapija

Gėlininkai pastebi, kad naujoves lietuviai priima palengva, egzotiškų augalų paklausa didėja nežymiai. Asortimentas spalvingais, nematytais kambariniais augalais gausinamas po truputį.

Šeimininkės jau pamėgo Žiežmariuose auginamus prieskonius. Pastaruoju metu, anot R.Stonienės, didėja kalijų pardavimai, todėl šių gėlių planuojama auginti daugiau.

Baigę naujo trijų hektarų šiltnamio statybas žiežmariškiai atgaivins lietuviškų rožių auginimo tradicijas – per metus planuojama priskinti apie tris milijonus žiedų.

Žiežmariškiai svarsto galimybę pasiūlyti dar vieną naujovę – gėlių terapiją. „Pavasarį dažną puola niūrios nuotaikos, o pasivaikščiojimas šiltnamyje tarp gėlių suteikia daug teigiamų emocijų. Tai prilygsta spalvų terapijai, visi išvažiuoja šypsodamiesi“, – kalbėjo R.Stonienė.

Atidarys šiltnamį-parduotuvę

Prieš pusantrų metų iš bendrovės „Kopų lūgnė“ „Žiežmarių gėles“ įsigiję nauji šeimininkai į šiltnamių plėtrą investavo beveik 15 milijonų litų. Per artimiausius trejus metus investicijos pasieks 40 milijonų.

„Kol kas plėtra vyksta pagal planą. Tikėkimės, kad orai nesuprastės ir biurokratinių kliūčių nepadaugės“, – R.Stonienė planuoja iki 2010 metų šiltnamių plotą padidinti iki šešių hektarų.

Iki Kalėdų planuojama pastatyti penkių tūkstančių kvadratinių metrų ploto šiltnamį-parduotuvę, kurioje bus siūloma įsigyti ne tik augalų, bet ir vazonėlių, trąšų, kitų reikmenų. Prie šiltnamio bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, žaidimų kambarys vaikams.

Pernai bendrovė įsigijo naują katilinę – šildymas dujomis yra brangesnis, tačiau patikimesnis nei kietuoju kuru ar pjuvenomis. Pagrindines gėlininkų sąnaudas sudaro dujos, mokesčiai ir darbo užmokestis. Šiuo metu šiltnamiuose triūsia 60 darbuotojų, išplėtus šiltnamių plotą darbo vietų padaugės iki šimto.