Santuoka - užuovėja arba karo laukas


2004-12-21
Santuoka - užuovėja arba karo laukas

Žmonės be reikalo tiki, kad laiminga meilė yra tiesiog gyvenimo sėkmė

Psichologai, konsultuojantys šeimos klausimais, net neabejoja, kad didžiausia sutuoktinių klaida yra tikėjimas, jog tikra meilė nugali visas kliūtis.

Išties tikra meilė tik skatina už ją kovoti ir nepasiduoti, iškilus rimtesniems sunkumams. Sėkminga santuoka yra ne tik lemties, teisingo pasirinkimo, bet ir pasirengimo darbuotis dėl abiejų laimės rezultatas.

Sieja ir skiria

“Ištekėjau labai jauna. Maniau, kad vyras mane ant rankų nešios. Jis buvo už mane vyresnis, o, be to, - negražus. Nemylėjau jo, bet gyventi tetos namuose man buvo blogai. Mano tėvai dirbo užsienyje, mama įsimylėjo savo bendradarbį, išsiskyrė su tėčiu. Jis grįžo namo, bet pradėjo gerti, parsivesdavo namo moterų. Aš niekam nerūpėjau, tik Sauliui. Maniau, pamilsiu jį už gerumą. Tačiau nepajėgiau ištverti jo pavyduliavimo”, - pasakoja Ingrida.

“Galėčiau vadinti save ištekėjusia trečią kartą, nors oficialiai šios vedybos man - pirmosios. Būdama studente dvejus metus gyvenau su kurso draugu, bet jis panoro vesti ne mane. Sakė sutikęs idealiai jį suprantančią merginą. Paskui sutikau vyrą, kurį beprotiškai įsimylėjau. Jis buvo vedęs, žadėjo skirtis. Mūsų santykiai truko net penkerius metus. Susilaukėme dukros, tačiau ji irgi netapo pakankamai svaria priežastimi skyryboms. Jo ankstesnėje šeimoje buvo du sūnūs, todėl ir įsipareigojimai jai didesni. Supratau, kad niekada nebūsime normali šeima”, - prisimena Žaneta. Dabar ji ištekėjo už žmogaus, su kuriuo gali pasidalyti ne tik džiaugsmu, bet ir pasikliauti absoliučia jo parama.

Bendri interesai ir veikla, galimybė pasidalyti mintimis ir jausmais, palaikyti vienas kitą sunkią akimirką suartina. Psichologų teigimu, būtent tai nulemia, ar užsimezgę vyro ir moters santykiai peraugs į santuoką.

Skirtingos moralės normos

“Negaliu suprasti, kodėl mano draugas taip priešinasi vedyboms. Mes gyvename mano bute jau trejus metus. Esame šeima su bendru biudžetu ir tikrai gerai sutariame. Kai klausiu, kodėl jis nenori tuoktis, jis negali man išdėstyti nė vieno protingo argumento. Mane tokia padėtis nervina, nes atrodo, kad jo jausmai nėra tokie stiprūs kaip mano. Aš nedvejodama susiečiau su juo savo gyvenimą. Tačiau kai jis klausia, kodėl taip noriu vestuvių, mano argumentai jam taip pat neatrodo svarbūs”, - sako Jolanta.

Jos draugo mama išsiskyrė vos gimus sūnui, o paskui dvidešimt metų gyveno neregistruotoje santuokoje su kitu vyriškiu. Jolantos šeimoje ir gausiame giminaičių būryje nebuvo nė vienos oficialiai neįregistruotos santuokos.

Tradicinė santuoka praranda populiarumą, atsiranda naujos jos formos, tačiau žmonių santykius veikia kiekvieno jų moralės normos. Yra žmonių, kuriems gyvenimas susidėjus visiškai nepriimtinas, o kitiems tą tiesiog sunku suprasti. Išeitis vienintelė - ne kovoti kiekvienam už savo tiesą, o ieškoti kompromiso.

Šiuolaikinėje visuomenėje vyras ir moteris gali funkcionuoti visiškai nepriklausydami vienas nuo kito. Moterys užsidirba pragyvenimui ir vienos augina vaikus. Jų jau nebeįžeidinėja kaimynai. Vyrai moka išsivirti pietus ir išsilyginti marškinius. Du žmonės kasdienybėje tarsi ir nebereikalingi vienas kitam. Seksualinį poreikį tenkinti galima ir negyvenant drauge.

Gyvenimo drauge patirtis

Psichologinėje literatūroje nurodoma, kad atsirado net savotiška moterų populiacija - jos myli vyrus, mėgaujasi seksu, tačiau neturi jokios bendro gyvenimo su jais patirties. Užaugusios be tėvų ir brolių, vėliau taip pat neturėjusios progų dalytis pastoge su vyriškos lyties asmeniu, jos ima nesuprasti, kam to išvis reikia.

Specialistai teigia, kad seksualiai subrendusiai moteriai būtina bendro gyvenimo su vyriškiu patirtis. Net jei tai ne didžioji gyvenimo meilė, pakanka, kad sietų geri jausmai. Tos moterys, kurios bent metus gyveno drauge su vyriškiu, jaučia didesnį seksualinį pasitenkinimą ir atsipalaiduoja greičiau.

Tačiau tai nereiškia, kad gyvenimas drauge itin gerai veikia poros seksualinius santykius. Pastebėta, kad daugelyje šeimų įsigali seksualinis nuobodulys.

Ištekėjusių moterų intymus gyvenimas būna ir gerokai skurdesnis negu jų išsiskyrusių ar net neištekėjusių draugių.

Seniai žinoma, kad santykiai šeimoje labai priklauso nuo to, kokį sutuoktiniai turėjo pavyzdį savo tėvų šeimose. Augdami vaikai tarsi sugeria tėvų santykių stilių, įskaitant smulkmenas - balso toną, intonacijas. Kiekvienas nejučia kartos tai, ką atsinešė iš savo šeimos. Jei tos šeimos buvo labai skirtingos, pavyzdžiui, vienoje moteris buvo labai gerbiama, o kitoje mušama, sunku tikėtis lengvų poros santykių.

Psichologai, konsultuojantys nesutariančias šeimas, pastebėjo, kad santykių tarp dviejų žmonių trukmė priklauso ne tiek nuo jų interesų bendrumo, kiek nuo to, kiek sutampa jų charakterių neigiamos savybės.

Idealių žmonių nėra, tačiau su vienomis ydomis galima taikstytis, o su kitomis - ne. Ydų nesuderinamumas gali būti akivaizdus ar beveik nepastebimas, tačiau poveikis abiem atvejais yra griaunantis. Žmonės anksčiau ar vėliau išsiskiria.

Svarbiausia - meilė

“Mes mylėjome vienas kitą labiau už gyvenimą. Tėvai mėgino mums sukliudyti, sakė, kad esame per jauni rimtiems jausmams. Tuoktis vos baigus vidurinę, jų supratimu, buvo kvaila. Tuomet galvojome net drauge atsisveikinti su šiuo pasauliu. Atrodė, kad viskas beprasmiška, jei negalime nuolat laikyti vienas kito už rankų. Niekuomet nebūčiau patikėjusi, kad viskas atsitiks, kaip tėvai ir buvo pranašavę”, - tikina Daina.

Jie atšoko vestuves, greitai gimė vaikas, trūko pinigų. Gyveno tai vienų, tai kitų tėvų bute. Nė vieni tėvai, nors ir susitaikė su ankstyvomis vedybomis, nepamiršdavo priminti, kad jų gyvenimas būtų buvęs visiškai kitoks. Mokytųsi, eitų į vakarėlius, o jų meilės netemdytų rūpesčiai.

“Nesijautėme laimingi, o kartais atrodydavo, kad imame vienas kito nekęsti. Mindaugas visiškai nenorėjo keistis, dėl šeimos atsisakyti sporto užsiėmimų, išmokti bent paprasčiausių darbų namie. Sakė, kad jo reikalas - uždirbti pinigus, o vaikai ir namai - moters rūpestis. Jo tėvų šeimoje taip ir buvo, bet ten tėvas uždirbdavo pakankamai. Mindaugo alga buvo maža, jis daug išleisdavo cigaretėms ir alui”, - nepamiršta nuoskaudos jaunutė moteris.

Daugelis naiviai tikisi, kad meilė nugalės visas kliūtis, o išrinktasis ar išrinktoji pasikeis. Įsivaizduoja, kad jei labai mylės ir pasistengs, tas antrasis taps toks, kokio pageidaujama. Tačiau aistringos meilės nepakanka, kad tarpusavio santykiai būtų geri, o pakeisti žmogaus charakterį vargu ar pavyks.

Vyrą ir moterį gali daug kas sieti, tačiau jei meilės nėra, santuoka ilgai netruks. Bet kuris gali sutikti žmogų, prie kurio pradės nenugalimai traukti. Įsimylėjusiojo nesulaikys joks psichologinis suderinamumas su ankstesniuoju sutuoktiniu.

Pipirai ir atsakomybė

Suderinamumas santuokoje turi didelę reikšmę, tačiau tam tikri skirtumai sutuoktinių pažiūrose suteikia santykiams aštraus prieskonio. Blogai tuomet, jei šeimos santykiuose karčių pipirų per daug. Tada kaupiasi kartėlis, kasdienybė tampa kankinanti, o tarpusavio santykiai - skausmingi.

Dar vienas kertinis santuokos akmuo - gebėjimas prisiimti atsakomybę. Jei žmogus neatsakingas, gali iširti net ta šeima, kurios narių tarpusavio santykiai klostosi gana sėkmingai.

Žmonių atsakingumas kartais leidžia gyvuoti santuokai, kurioje nėra abipusės meilės, o charakteriai - nesuderinami. Tokiais atvejais vyras ir žmona arba net abu aukojasi dėl to, kad vaikai augtų aprūpinti ir pilnoje šeimoje. Gal juose ir nedaug džiaugsmo, tačiau tokios santuokos nėra retenybė.

“Gyvenome kaime. Tėvai mažai kalbėdavosi, dirbo kiekvienas savo darbus. Gal jie ir nemylėjo vienas kito, bet tikrai gerbė. Tėvas niekada nepakėlė prieš mamą balso, o ji nepamiršdavo jam pirmajam sriubos įpilti. Man atrodo, kad jie buvo kur kas geresnė šeima nei mano uošviai. Jų namuose kasdien skandalai, o paskui vienas kito atsiprašinėja, meilius žodelius vienas kitam kužda”, - stebisi Vaidotas.