Rusų kavinėje - lietuviški cepelinai


2003-02-15
Rusų kavinėje - lietuviški cepelinai
Kubiečio Kaliningrade įsteigtame lietuviškų patiekalų restorane tradicinius šaltibarščius ar plokštainį gamina lietuviškos virtuvės subtilybes perpratę vietiniai kulinarai

“Nida”. Šią iškabą pastebi važiuojantieji viena centrinių Kaliningrado gatvių. Žvilgsnį patraukia lietuviškas kavinės eksterjeras - medinės iškabos, stogelis, žibintas. Prie kavinės durų pakabintame meniu mėgstamą patiekalą nesunkiai išsirinks ir tie lietuviai, kurie nežino nė vieno rusiško žodžio: valgiaraštis pateikiamas rusų ir lietuvių kalbomis. “Restoraną jau spėjo pamėgti ne tik lietuviai, bet ir rusai. Nors kainos čia ganėtinai aukštos, tačiau yra tokių, kurie įprato valgyti lietuviškus cepelinus”, - vos užėjus į vidų paaiškina vyriausiasis lietuviško restorano virėjas Vasilijus Andrėcinas.

Mokė virėjas iš Klaipėdos

“Niekada ši kavinė nepriklausė lietuviui, - pasiteiravus, ar tik ne mūsų tautietis nusprendė Kaliningrade pradėti verslą, atsakė Vasilijus. - Žinau, kad lietuvišką virtuvę propaguoti sumanė kubietis, kuris atostogavo Nidoje ir susižavėjo lietuvių gamta bei patiekalais. Jūsų kurortiniame miestelyje patirti įspūdžiai jam paliko neišdildomą įspūdį”.

Kaliningrade apsistojęs Ramonas Gudjeris nusprendė, kad šioje Rusijos dalyje turėtų būti populiarūs lietuviški patiekalai. Ilgai nedvejojęs ir pasikonsultavęs su lietuvių dizaineriais pradėjo įrenginėti kavinę, kuri dabar priklauso stambiam Kaliningrado verslininkui. Jo kompanija valdo ne tik lietuviškų, bet ir karibų, meksikietiškų patiekalų restoranus. “Rusams įdomu paragauti kaimyninės šalies patiekalų”, - mano restorano darbuotojai.

V.Andrėcinas sakė, kad restoranas įrengtas tariantis su Lietuvos architektais. Meniu sudarinėjo virėjas Raimondas iš Klaipėdos, restorane dirbęs kelis mėnesius. “Ilgai mokiausi, kaip tinkamai pagaminti lietuviškus patiekalus. Manau, kad pavyksta visai neblogai. O klaipėdietis, čia padirbėjęs kelis mėnesius, tiesiog pasidalijo patirtimi ir išvyko”, - paaiškino virtuvės šefas.

Dabar jis vadovauja lietuviškų patiekalų gamybai, todėl nesunkiai įvardija populiariausius patiekalus. “Mūsų svečiai labiausiai mėgsta cepelinus ir žemaičių blynus. Kai paragauja, dažnai sugrįžta ir prašo to paties. Nors pas mus kainos, kaip ir maisto kokybė, gana aukštos, tačiau jau turime nuolatinių klientų”, - pasakojo “Nidoje” dirbantis virėjas.

Žemaičių blynų ypatybės

Šaltibarščiai, cepelinai, vėdarai, žemaičių ir tarkuotų bulvių blynai, plokštainis (kavinės meniu vadinamas kugeliu) - tai tik dalis lietuviškų patiekalų, kuriuos gali užsisakyti į Kaliningrado centre esančią kavinę užsukę lankytojai. Joje net desertas lietuviškas. “Tortą “Angelas” pagaminau pagal jūsų šalyje sukurtą receptą”, - iš prie baro stovėjusio šaldytuvo ištraukdamas baltu glajumi apteptą ir braškėmis papuoštą tortą aiškino V.Andrėcinas.

Ką tik iškeptus žemaičių blynus patiekė žalią liemenę vilkėjęs ir geltos spalvos juostą pasirišęs padavėjas. “Ir aptarnaujančiojo personalo drabužius derinome prie tradicinės - liaudiškos lietuvių aprangos. Neatsitiktinai pasirinkome žalią spalvą”, - pastebėjęs nustebusius žvilgsnius paaiškino vyriausiasis virėjas ir, kol blynai neatvėso, pasiūlė jų paragauti.

Kaliningrado restorano virtuvėje iškepti žemaičių blynai nuo mums įprastų skiriasi ne tik apvalia forma, bet ir įdaru - ne malta, bet gabaliukais susmulkinta mėsa. Žemaičių blynai “Nidoje” patiekiami su stambiai pjaustytų grybų padažu. Regis, kad jie iš tiesų pagaminti pagal lietuvišką receptą, tačiau skonis kažkuo vis dėlto skiriasi.

Tai sako pastebėjęs ir Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vytautas Žalys, anksčiau mėgęs pietauti netoli Lietuvos konsulato įsikūrusioje kavinėje. Jis nurodo ir pakitusio skonio priežastį. “Anksčiau “Nidoje” dirbo lietuvių virėjas. Kai jis grįžo atgal į Lietuvą, pakito ir patiekalų skonis”, - pripažino generalinis konsulas.

Padavėja dirbo lietuvė

Kad ir kaip būtų, “Nida” lieka populiariausia į Kaliningradą atvykusių lietuvių susitikimo vieta. Čia, pasak restorane pietavusio Gintaro Baršausko, lietuvius vilioja ne tik tautiški patiekalai, bet ir lietuviška muzika. “Iš tiesų tokios turime, - išgirdęs kliento kalbas, pertarė virtuvės šefas ir po kelių minučių atnešė Rūtos Morozovaitės ir “Balių dainų” kompaktines plokšteles.

“Kai atvažiuoju į Kaliningradą, visuomet pietauju “Nidoje”. Čia rengiu ir dalykinius susitikimus, nes tam tinka restorano aplinka. Žinau, kad čia visuomet sutiksiu lietuvių. Ir dabar išgirdęs taisyklingą lietuvių kalbą labai apsidžiaugiau”, - kalbėjo restorane pietavęs verslininkas. Jis sako pasigendantis restorane dirbusios padavėjos iš Lietuvos. “Vaida buvo puiki padavėja. Ne tik maloniai aptarnaudavo, bet ir kalbėjo lietuviškai”, - prisiminė nuolatinis kavinės klientas.

“Deja, Vaida pas mus jau nebedirba. Dabar ji įsidarbino Lietuvos konsulate. Nebloga karjera”, - nugirdęs pokalbį, pridūrė V.Andrėcinas.

Kol kas restorane trūksta tik lietuviškų alkoholinių gėrimų, nors kavinės vadovai stengėsi jais prekiauti. “Kalbėjome su dviejų alaus bendrovių vadovais, tačiau jiems neapsimoka į Kaliningradą eksportuoti alaus, - pastebėjo virtuvės šefas ir pridūrė, kad atidaryme dalyvavę svečiai galėjo pasivaišinti ir lietuviškais gėrimais. - Daugeliui labai patiko ne tik alus, bet ir “Trejos devynerios”.

Išsileido pirmieji cepelinai

Nidos nuotraukomis ir paveikslais nukabinėtomis restorano sienomis žavisi ir lietuvių verslo klubo Kaliningrade nariai. “Čia jie surengė ne vieną susitikimą su vicegubernatoriumi, kitais aukštais Kaliningrado pareigūnais”, - pasakojo V.Andrėcinas ir pridūrė, kad ilgai kavinėje kabėjo ir Lietuvos vėliava.

Tačiau net ir labai stengiantis tinkamai patiekti lietuviškus patiekalus kartais kyla nenumatytų sunkumų. “Restorano atidaryme dalyvavusiems svečiams pranešėme, kad visus vaišinsime cepelinais, tačiau, kai atėjo laikas juos patiekti, pamatėme, jog jie išsileidę. Išsiaiškinome, kad tiekėjai nupirko lenkiškų bulvių, kuriose praktiškai nėra krakmolo”, - nesėkmės priežastį greitai išsiaiškino virtuvės darbuotojai.

Nenorėdami nuvilti svečių Kaliningrade sugebėjome rasti tinkamų bulvių ir svečiams, nors ir šiek tiek pavėluotai, patiekti tradicinį patiekalą. “Tačiau daugiau tokių nesklandumų nekilo, manau, kad perpratome lietuviškos virtuvės subtilybes”, - džiaugėsi “Nidos” restorane dirbantis lietuviškos virtuvės meistras.