Ritmingu ”Dramblio” žingsniu - į garsų pasaulį


2005-11-26
Ritmingu ”Dramblio” žingsniu - į garsų pasaulį

Pirmasis tarptautinis mušamųjų muzikos instrumentų festivalis kviečia džiazo improvizacijų gerbėjus

Šį sekmadienį Vytauto Didžiojo universiteto koncertų salę pripildys mušamųjų muzikos instrumentų skambesys. Pirmojo Lietuvoje tokio pobūdžio festivalio rengėjai muzikos mylėtojams pristatys būgnininkus ir perkusininkus - improvizacinio džiazo meistrus, įtrauktus į populiariausias pasaulio muzikos enciklopedijas.

Rengia specialias programas

Festivalis “Dramblys” - trijų dalių koncertas. Į jį susirinkusieji turės galimybę išvysti ir išgirsti būtent šiam festivaliui muzikantų parengtas specialias programas. Be žinomų lietuvių atlikėjų Arvydo Jofės, Arkadijaus Gotesmano, Gedimino Laurinavičiaus bei Balio Dvariono muzikos mokyklos mokinių, pirmą kartą Lietuvos scenoje pasirodys šveicaras Fricas Hauzeris (Fritz Hauser) ir Hanas Beninkas (Han Bennink) iš Nyderlandų.

Įdomu tai, kad bus grojama įvairiausiais instrumentais. “Nebus apsiribojama vien būgnais. Kiekvienas festivalyje pasirodysiantis atlikėjas rengia žiūrovams netikėtumų ir siurprizų”, - teigė renginio organizatoriai, kūrybinės grupės “Red” atstovai.

Festivalio simbolika

Anot renginio organizatorių, festivalio spalva - raudona. Būtent taip, išvertus iš anglų kalbos, ir vadinasi organizatorių kūrybinė grupė. “Red” gimė sudėjus pirmąsias rengėjų - Remio, Erikos ir Dariaus - vardų raides. Į festivalį organizatoriai lankytojus ragina ateiti apsirengus raudonai arba turėti šios spalvos aksesuarą.

Festivalio pavadinimas “Dramblys” poetei Erikai kilo iš asociacijų. Fonetiškai šis žodis labai artimas frazei “drum please” (“prašom mušti būgnus”). “Žmogaus ir visatos egzistencija yra paremta ritmu. Aritmija sukelia chaosą, ritmas - tvarką. Būgnas įvairiuose ritualuose - vienas pagrindinių instrumentų. Jo garsai žmogų priveda iki ekstazės. Taigi taip ritmingai, lyg einantis dramblys, įžengsim į advento laikotarpį”, - sakė Erika.

Muzikantas groja kėdėmis

Į šių metų festivalį atvyksiantys du pasaulyje aukščiausius reitingus turintys šio žanro muzikos atlikėjai - žinomiausių JAV ir Europos džiazo festivalių laureatai. H.Beninko pirmuoju mušamuoju instrumentu buvo kėdė. Iki šiol šis muzikantas groja ne tik jomis, bet ir įvairiausiais daiktais, kuriuos randa scenos užkulisiuose. H.Beninkas yra ne tik būgnininkas ir multiinstrumentalistas, bet ir vizualiųjų menų kūrėjas, F.Hauzeris yra dalyvavęs teatro, šokio, kino, radijo, architektūros projektuose.

Koncertuos kelios kartos

Anot organizatorių, labai svarbu, kad festivalyje muzikuos ir vaikai. “Stengiamės jungti visas amžiaus grupes. Be to, festivalio metu koncertuojantys atlikėjai gros skirtingomis stilistikomis. Tai nebus koncertas “į vienus vartus”, - teigia renginio organizatorė Erika. Beje, tarp Gedimino Laurinavičiaus globojamų jaunųjų Balio Dvariono muzikos mokyklos muzikantų - Vladimiro Tarasovo ir Arkadijaus Gotesmano sūnūs, kurie sekmadienį taip pat užlips ant scenos.

Kaunui reikia muzikos

“Norėjome, kad Kaune būtų kuo daugiau muzikos, kuo daugiau festivalių”, - teigė festivalio organizatorė Erika. Mintis surengti siauro žanro - tik mušamųjų instrumentų festivalį, buvo generuojama apie metus. “Visi trys labai mėgstame džiazą. Mes nevalgom, nemiegam. Vien džiazas...” - juokdamasis sakė renginio organizatorius, pirmojo muzikinio klubo Kaune “Senas stalčius” įkūrėjas Darius. Anot jo, didžiausias festivalio organizacinis sunkumas - finansavimas, nes pakankamai sudėtinga jį gauti ypač tokios siauros srities projektams. Festivalio sąmata - apie 90 tūkstančių litų. Trečdalį šios sumos skyrė Kauno miesto savivaldybė.