Raimondas Rumšas dopingo gniaužtuose


2003-07-01
Romas PODERYS
Raimondas Rumšas dopingo gniaužtuose
Pasitvirtinus įtarimams, jog geriausias 2002 metų Lietuvos sportininkas vartojo draudžiamą preparatą, Italijos profesionalų komanda “Lampre” pareiškė atsisakanti mūsų šalies dviratininko paslaugų

Lozanoje (Šveicarija) ištyrus dviratininko Raimondo Rumšo dopingo testo antrąjį - B - mėginį, vakar paskelbta, jog geriausias 2002 metų Lietuvos ir Kauno miesto sportininkas vartojo draudžiamą hormoninį preparatą.

Koją pakišo eritropoetinas

“Mane nuvylė žinia iš Lozanos. Buvau įsitikinusi, kad Raimondas dopingo nevartojo. Kaip ir jis, laukiau neigiamo atsakymo, juo labiau kad A mėginyje eritropoetino koncentracija buvo labai nedidelė”, - vakar “Kauno dienai” teigė Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) antidopingo programos vyriausioji specialistė Rima Berlovienė.

Pirmasis dopingo testas Italijos dviračių komandai “Lampre” atstovaujančiam 31 metų R.Rumšui buvo atliktas gegužės 16-ąją, įpusėjus prestižinėms lenktynėms “Giro d’Italia”. Ištyrus A mėginį konstatuota, kad jis “nėra neigiamas”.

Kategoriškai atmesdamas įtarimus dėl dopingo vartojimo, atletas pareikalavo ištirti antrąjį mėginį. “Tikiuosi, kad viskas bus gerai, nes per varžybas jokių uždraustų vaistų nevartojau. Man keista, kad A mėginyje kažkas aptikta”, - tvirtino R.Rumšas.

B mėginio tyrimo procedūrą stebėti į Lozaną buvo išvykusi ir R.Berlovienė.

“Atsakymas, kurį vakar atsiuntė laboratorija, kaip įprasta tokiais atvejais, lakoniškas: tyrimo rezultatas teigiamas, mėginyje rasta eritropoetino - EPO. Išsamią ataskaitą po dviejų savaičių pirmiausiai turėtų gauti Tarptautinė dviračių sporto sąjunga - UCI”, - sakė ji.

Eritropoetinas - hormoninis preparatas, reguliuojantis raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą. EPO piktnaudžiaujama norint pasiekti geresnių rezultatų ištvermės reikalaujančiose sporto šakose.

“Lampre” ekipa nutraukia santykius

“Raimondas išvykęs tvarkyti reikalų. Daugiau nieko negaliu pasakyti ir komentuoti”, - namuose Italijoje pakėlusi telefono ragelį vakar sakė R.Rumšo žmona Edita. Sportininkas planuoja artimiausiomis dienomis grįžti į Lietuvą ir atskleisti skandalo užkulisius bei papasakoti apie nesutarimus su “Lampre”.

“Komanda nebeturi jokių santykių su šiuo dviratininku”, - vakar BNS agentūrai pabrėžė “Lampre” atstovas spaudai Ferdinandas Kortinovis. Jis pažymėjo, kad klubo pozicija išlieka tokia pati, kaip ir buvo tada, kai buvo paskelbti pirmieji rezultatai - pašalinti R.Rumšą iš ekipos.

Pastaruoju metu “Lampre” vadovai buvo nušalinę R.Rumšą nuo varžybų. Italus įsiutino lietuvio abejonės, jog galbūt jam “kažką suleido” ekipos gydytojas.

“Jaučiamės labai įskaudinti. Ne tik aš, bet ir kiti ekipos nariai - medikai, masažuotojai bei visi tie, kurie padėjo jam įveikti praėjusių metų negandas”, - piktinosi “Lampre” bosas Džiuzepė Saronis.

Kai kurių šaltinių teigimu, “Lampre” pastaruoju metu turėjo finansinių sunkumų ir įsiskolinimų dviratininkams, todėl yra tikimybė, kad ji galėjo būti suinteresuota dopingo skandalu ir tokiu būdu išvengti finansinių įsipareigojimų, nes dviratininkų kontraktuose atsakomybė už tai tenka patiems sportininkams.

Gresia bauda ir diskvalifikacija

Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) vykdomasis komitetas sprendimą dėl R.Rumšo ketina priimti šiandien. Po to sportininkas turės teisę pateikti savo protestą ar pradėti bylinėtis. Dviratininkas yra pareiškęs, jog tolesnius jo veiksmus lems būtent B testo rezultatai.

LDSF generalinis sekretorius Valentinas Rutkauskas informavo, jog R.Rumšui gresia mažiausiai dvejų metų diskvalifikacija ir 2000 Šveicarijos frankų bauda. Tokias sankcijas numato UCI reglamentas. Beje, diskvalifikacija gali būti ilgesnė - iki ketverių metų.

“Lozanoje įsitikinau, jog Raimondas nusiteikęs nepasiduoti. Ką toliau daryti, jis pats nuspręs. Manau, jog vienas galimų variantų - prašyti ir siekti, kad būtų taikoma minimali bausmė, turint galvoje, jog B mėginį tyrusi laboratorija neišvengė procedūrinių pažeidimų”, - svarstė R.Berlovienė.

Anot “Kauno dienos” pašnekovės, pradėjus tirti B mėginį, ji atkreipusi dėmesį į du niuansus, keliančius abejonių. Pirmiausia, atšildyto šlapimo mėginio tūris tesiekė 25 mililitrus, o pagal procedūrinius reikalavimus minimalus kiekis turi būti 35 mililitrai.

Nustačius pH rodiklį, jis siekė 7,5, o R.Berlovienė mano, kad jis buvo beveik 8. Pirmojo mėginio rodiklis buvo 6,78. Pagal testų atlikimo procedūras, šis rodiklis turi būti 5-7, todėl įprastai, nustačius neatitikimą, mėginys būna kartojamas.

“Tai gana svarūs argumentai, jei reikėtų užginčyti testo rezultatus,” - sakė R.Berlovienė.

Specialistės teigimu, trečiasis testas dviratininkui nebus atliekamas, nes dopingo kontrolės procedūra reglamentuoja dviejų mėginių tyrimą.

Sportininkas buvo įspėtas

Profesionalo karjerą R.Rumšas pradėjo 1996 metais. Pernai prestižiškiausiose lenktynėse “Tour de France” jis užėmė trečiąją vietą. Tai - kol kas svariausias sportininko laimėjimas.

Per šias varžybas abu R.Rumšo dopingo testai buvo neigiami, tačiau netrukus jis atsidūrė po didinamuoju kontrolės stiklu - įsiplieskė lig šiol iki galo neišnarpliotas skandalas, kai Prancūzijos ir Italijos pasienyje buvo sulaikyta, o vėliau įkalinta jo žmona Edita, gabenusi įvairius medikamentus, tarp kurių vietos muitininkai aptiko ir draudžiamų, dopingui priskiriamų preparatų.

“Nepaisant kaltinimų Jūsų žmonai, visi Jūsų dopingo testai buvo neigiami. Vis dėlto turėtumėte žinoti, kad mes į Jus žiūrėsime kaip į įtariamą dopingo vartojimu, todėl stebėsime ir reguliariai tikrinsime”, - tada raštu įspėjo R.Rumšą UCI medicinos tarnybos specialistai.

Lietuvis nestokojo dėmesio: vos prasidėjus šių metų sezonui, balandžio ir gegužės mėnesiais jis buvo patikrintas keletą kartų Belgijoje bei Italijoje, tačiau tąkart dviratininko kraujyje ir šlapime uždraustų preparatų nerasta.

Todėl žinia apie eritropoetiną pribloškė sporto specialistus - jie abejojo, ar R.Rumšas, žinodamas, jog yra akylai stebimas, galėjo savo noru užsinerti kilpą. Pasigirdo kalbų apie vidines “Lampre” ekipos problemas, intrigas, trintį tarp sportininkų.

Prognozuojama, dabar gali būti anuliuotas “Giro d’Italia” lenktynėse pasiektas lietuvio rezultatas - šeštoji vieta, sportininkas taip pat neteks per šias varžybas pelnytų įskaitinių taškų pajėgiausių planetos dviratininkų klasifikacijoje, kurioje jis birželio viduryje buvo 28-asis.