Prieš pat rinkimus teismas atvers K.Prunskienės bylą


2002-11-23
Prieš pat rinkimus teismas atvers K.Prunskienės bylą

ELTA. Vilniaus apygardos teismas nutarė atnaujinti juridinio fakto nustatymo procesą dėl galimo parlamentarės Kazimieros Prunskienės bendradarbiavimo su KGB.

Penktadienį paskelbta šio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Naują teismo procesą numatoma pradėti prieš pat Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimus - gruodžio 18 dieną.

Su tokiu prašymu į teismą šį rudenį kreipėsi K.Prunskienė, teigdama prieš dešimtmetį tapusi falsifikacijų ir politinio susidorojimo auka.

Kadangi 1992 metų rugsėjo 14 dieną Aukščiausiojo Teismo teisėjos Onos Dzedulionienės vadovaujama Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija patvirtino juridinį faktą, jog K.Prunskienė sąmoningai bendradarbiavo su KGB, Vyriausioji rinkimų komisija Prezidento rinkimų kampanijoje dalyvaujančią politikę šiemet įpareigojo tai skelbti kiekvienoje savo vaizdo ir garso agitacijoje. Tačiau Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos pirmininkė K.Prunskienė teigia neketinanti vykdyti šio reikalavimo, nes jis grindžiamas neteisingu teismo sprendimu. Ji siekia, kad sprendimas būtų panaikintas.

K.Prunskienė neneigia sovietmečiu susidūrusi su KGB žvalgybos darbuotojais, tačiau pabrėžia, kad tokio pobūdžio kontaktai buvo neišvengiami bet kuriam mokslininkui, jeigu jis norėdavo išvažiuoti į Vakarų valstybes. Jokių tiesioginių ataskaitų KGB ji sako niekada nerašiusi, kaip ir vadinamojo “pasižadėjimo” bendradarbiauti. Būtent juo remdamasis teismas prieš 10 metų priėmė K.Prunskienei nepalankų sprendimą.

Tokio dokumento byloje nėra, yra tik nepatvirtinta kopija - teismui aiškino K.Prunskienė.

Pagal įstatymus dokumentų kopijos teisme nelaikomos įrodymais.

Pradėjusi ieškoti minėto dokumento originalo, ji neaptiko jo nei Seimo kanceliarijos archyve, nei Ypatingajame archyve. Iš šio archyvo politikė taip pat gavo patvirtinimą, kad nuo 1992 metų nebuvo jokių prašymų galbūt esantį dokumentą surasti ar išduoti, todėl abejotina, ar originalas apskritai yra.

Būtent šią aplinkybę Vilniaus apygardos teismas laiko esmine, dėl kurios verta atnaujinti procesą.

Siekdamas išsiaiškinti galimą originalaus dokumento buvimą, teismas nutarė posėdyje apklausti buvusios Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo SSR KGB veiklai Lietuvoje tirti komisijos pirmininką Balį Gajauską ir minėtą dokumentą tyrusius ekspertus.

K.Prunskienė pabrėžia nepasitikinti prieš dešimtmetį atliktos ekspertizės išvadomis, nes rašysenos ekspertizė buvo daroma tiriant kopiją, o atliekant vadinamojo originalo ekspertizę nustatyta tik tai, kad tekstas yra vientisas.

Anot jos, neaišku, ar toks originalas apskritai buvo, jeigu šiuo metu jo niekur nėra. K.Prunskienės interesus ginančio advokato Kęstučio Lipeikos žodžiais, vadinamasis originalas 1992 metais Seimo komisijoje atsirado labai paslaptingai - be jokio lydraščio, tik žodžiu buvę paaiškinta, kad jis aptiktas KGB rūmuose. Vėliau šis dokumentas taip pat paslaptingai dingo.

K.Prunskienė sako neabejojanti, kad tariamas pasižadėjimas buvo kažkieno sufalsifikuotas, nes jo reikėjo kaip įrodymo sufabrikuotoje byloje.