Prie LRT vairo stoja senbuvis


2003-04-03
Remigijus JURGELAITIS
Prie LRT vairo stoja senbuvis
Lietuvos radijo ir televizijos generaliniu direktoriumi paskirtas beveik dvejus metus Lietuvos radijui vadovavęs Kęstutis Petrauskis

Vakar vykusiame LRT tarybos posėdyje, kaip ir prognozuota, naujuoju visuomeninio radijo ir televizijos vadovu paskirtas Lietuvos radijo vadovas, laikinai ėjęs ir LRT generalinio direktoriaus pareigas Kęstutis Petrauskis. “Stengsiuosi įgyvendinti buvusios administracijos pradėtus darbus”, - žadėjo vakar paskirtas visuomeninio transliuotojo vadovas.

Buvo penki pretendentai

“Iš penkių kandidatų Kęstučio Petrauskio kandidatūra pasirodė priimtiniausia: jis turi aiškią LRT viziją ir jau artimiausiu metu ketina ją įgyvendinti, - sakė LRT tarybos pirmininkas Marcelijus Martinaitis. - Be to, K.Petrauskį puikiai pažįstame: jis sugebėjo vadovauti Lietuvos radijui. Jo darbas tarybą visiškai tenkino”.

Po to, kai buvo išklausyti visų penkių pretendentų į LRT generalinio direktoriaus postą siūlymai, LRT tarybos nariai balsavo už, jų nuomone, tinkamiausią kandidatą. Kiekvienas tarybos narys kandidatus vertino dešimtbalėje sistemoje, daugiausiai - net 98 balus surinko laikinai generalinio direktoriaus pareigas ėjęs K.Petrauskis.

Paraiškas vadovauti LRT buvo pateikę dar keturi kandidatai: studijos “Pro” vadovas ir jau LRT vadovavęs Saulius Sondeckis surinko 40 balų, investicinės kompanijos “Access Industries” vadovas Baltijos šalyse Darius Norkus - 40, UAB “Alvora” vadybininkas, filologas Donatas Valančiauskas - 65, sostinės “11 kanalo” ir kabelinės televizijos “Vilsat” rinkodaros ir pardavimų direktorės pavaduotojas, buvęs LRT operatorius Zigmas Gružinskas - 49 balus.

Nejaudina R.Pavilionio nuomonė

“Reforma dar nebaigta, ją derėtų tęsti, o ne galvoti apie esmines naujoves”, - kodėl visi tarybos nariai vienbalsiai pritarė K.Petrauskio kandidatūrai, aiškino M.Martinaitis.

Kiti tarybos nariai neslėpė, kad juos tenkina laikinai generalinio direktoriaus pareigas einančio žurnalisto darbas. “Galima drąsiai teigti, kad taryba juo visiškai pasitiki”, - užtikrino M.Martinaitis.

Neabejotinai naujasis LRT vadovas nepatiks Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkui Rolandui Pavilioniui. Jis yra leidęs suprasti, kad visuomeninėje televizijoje neturėtų likti nė vieno atsistatydinusio LRT generalinio direktoriaus Valentino Milaknio komandos nario.

Tačiau M.Martinaitis sako, kad jo, kaip ir kitų tarybos narių, nejaudina R.Pavilionio nuomonė. “Mes darome tai, ko reikalauja įstatymai. Vadovas išrinktas konkurso būdu, mums nereikia atsiklausti kitų nuomonės”, - ryžtingai kalbėjo LRT tarybos pirmininkas.

Sieks abonentinio mokesčio

Pagal Visuomeninio transliuotojo įstatymą generalinis direktorius skiriamas penkerių metų kadencijai, tačiau R.Pavilionis yra pareiškęs, kad derėtų priimti įstatymo pataisas ir keisti LRT tarybos formavimo principus. Pakeitus tarybą, automatiškai privalėtų atsistatydinti ir generalinis direktorius. Nepaisant to, K.Petrauskis viliasi dirbti penkerius metus.

Tryliktasis LRT vadovas ryžtingai nusiteikęs tęsti pradėtus darbus. “Norėtųsi sukurti tokį visuomeninį transliuotoją, kurį kuo mažiau įtakotų įvairios interesų ir politikų grupės. Norisi, kad juo pasitikėtų žmonės”, - trumpai LRT viziją apibūdino K.Petrauskis.

Kol kas naujasis vadovas nesiryžta įvardyti pretendentų į radijo ir televizijos vadovų postus, bet pripažįsta, kad rasti tinkamus ir kvalifikuotus specialistus bus ganėtinai sunku. Radijo ir televizijos vadovai turėtų paaiškėti šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje.

Buvusi administracija siekė, kad politinės partijos sutartų dėl abonentinio mokesčio įvedimo, naujasis vadovas ketina laikysis tokios pozicijos. “Norint įtvirtinti visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą, abonentinis mokestis - būtinas”, - įsitikinęs K.Petrauskis.

Baiminasi politinio spaudimo

Beveik dvejus metus visuomeninei televizijai vadovavęs Valentinas Milaknis iš LRT generalinio direktoriaus pareigų atsistatydino kovo 4 dieną.

Kalbėdamas apie pasitraukimo priežastis V.Milaknis sakė, kad jis nebegalėjo atlaikyti vis stiprėjančių kai kurių politikų ir valstybės institucijų spaudimo. Atsistatydinęs LRT vadovas nevengė kaltinimų ne tik Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkui R.Pavilioniui, bet ir kitiems aukštiems pareigūnams, anot jo, įtakojamiems komercinių transliuotojų ar politinių partijų.

Ir naujasis vadovas sako, kad atlaikyti politinį spaudimą bus labai sunku. “Iš tiesų tai didžiausias iššūkis. Vis dėlto viliuosi, kad Lietuvoje per 13 nepriklausomybės metų išaugo politinė kultūra, kad pagaliau atsiras daugiau politinės išminties ir spaudimo nebebus”, - vylėsi LRT generalinis direktorius.