Prezidentą gins ir Henriko Daktaro advokatas


2003-12-30
Prezidentą gins ir Henriko Daktaro advokatas

Darbą pradėjusioje apkaltos komisijoje R.Pakso interesams atstovaus šeši garsiausi šalies advokatai 

Seimo specialioje komisijoje, turinčioje nuspręsti, ar gali būti pradėtas Prezidento Rolando Pakso apkaltos procesas, valstybės vadovas neapsiribos trijų prieš Konstitucinio Teismo posėdį pasamdytų advokatų paslaugomis.

Prezidentui metamų kaltinimų svorį mėgins sumažinti dar trys baudžiamosios teisės praktikai, tituluojami kaip vieni garsiausių ir brangiausių advokatų šalyje: Advokatų tarybos pirmininkas Rimas Andrikis, Vytautas Sviderskis bei Kęstutis Stungys.  

Mokės pats R.Paksas 

Vakar komisija neskubėdama ėmėsi svarstyti jai pavestus klausimus. Komisijos nariai pripažįsta, jog nori darbą atlikti itin kokybiškai, tačiau neslepia, jog dėl kruopštumo iki Seimo nustatytos datos - vasario 13-osios - pateikti išvadą gali ir nespėti.

Prie trijų civilinės teisės specialistų iš advokatų kontoros “Baublys ir partneriai”, atstovavusių R.Paksui Konstituciniame Teisme, prisijungė dar trys baudžiamosios teisės praktikai. Prezidento atstovė spaudai Jūratė Overlingienė pabrėžė, kad R.Paksas sutartis su šiais advokatais sudarė kaip privatus asmuo.

Taip pat pažymėta, jog Prezidentas visiems advokatams, atstovausiantiems jo interesams per apkaltos procesą Seime, mokės iš asmeninių lėšų.

Komisijos darbo reglamente turės būti nustatytos jų teisės. Tačiau jau dabar aišku, kad jie bus tik stebėtojai, galintys tik teikti siūlymus. Advokatai negalės daryti įtakos komisijos priimamiems sprendimams.

Advokatų kontoros “Baublys ir partneriai” vadovas Gediminas Baublys patvirtino, kad jų kontora ir toliau liks Prezidento gynybos koordinatore.

Tačiau specialiosios komisijos darbas vyks pagal baudžiamojo proceso principus, todėl, anot G. Baublio, ir paprašyta Prezidento papildomai pakviesti teisininkų, baudžiamosios teisės specialistų.

Pasak G.Baublio, pastiprinimui reikalingi advokatai su R.Paksu buvo parinkti ir pakviesti “bendru sutarimu”.

Kiek Prezidentui kainuos šešių advokatų paslaugos, nutylima. Sutarties sumų neskuba įvardyti nei advokatai, nei pats šalies vadovas. Eltos teigimu, Prezidentūros koridoriuose sklando gandai, kad valstybės vadovas nusiteikęs parduoti ir savo namą, kad galėtų atsiskaityti su advokatais.

“Atskleisti ar neatskleisti šiuos susitarimo momentus yra kliento privilegija. Advokatas negali pažeisti susitarimo konfidencialumo”, - sakė G.Baublys. Jis teigė nesiimąs kalbėti už kolegas, bet užtikrino, kad su jo kontora visi atsiskaitymo klausimai “yra išspręsti”.  

Nebuvo labai aktyvūs  

“Kauno dienos” žiniomis, visi šeši Prezidento advokatai pirmame komisijos posėdyje nebuvo labai aktyvūs, daugiau klausėsi, nei diskutavo su komisijos nariais. Po posėdžio jie taip pat nebuvo kalbūs. “Profesinė etika man neleidžia komentuoti jokių susitarimo su Prezidentu detalių”, - žurnalistams sakė advokatas R.Andrikis.

Komisijos vicepirmininkas Seimo narys Julius Sabatauskas pripažino, kad Prezidento pasirinkti advokatai yra aukščiausios klasės profesionalai. “Tai advokatų elitas”, - sakė jis.

J.Sabatauskas atkreipė dėmesį, kad, skirtingai nei teismo procese, komisijos posėdžiuose advokatai negalės įvairiais procesiniais veiksmais stabdyti ar vilkinti darbo. “Sprendimus priims komisijos nariai. O advokatai tik dalyvauja komisijos posėdžiuose, stebėdami jos darbą, teikdami pasiūlymus, į kuriuos nebūtinai turi būti atsižvelgta”, - sakė jis.  

Posėdžiai bus uždari  

Pagal Seimo statutą, komisija “paprastai posėdžiauja uždaruose posėdžiuose”. Pasak jos vadovų, atviri komisijos posėdžiai galimi tik tuo atveju, jeigu visi jos nariai nuspręs, jog toks būtinas.

Vakar įvykusio pirmojo apkaltos komisijos posėdžio darbotvarkėje buvo įrašyti keturi klausimai: dėl komisijos darbo reglamento, tyrimo krypčių, liudytojų sąrašo ir papildomų dokumentų bei kitų įrodymų. Po pustrečios valandos trukusio posėdžio pripažinta, kad nė vienas šių klausimų nebuvo galutinai išspręstas.

Komisijos pirmininkas, teisininkas Pranciškus Žalkauskas su žiniasklaida nebendravo, įpareigojęs tai daryti savo pavaduotoją Seimo narį Julių Sabatauską. Pasak jo, pirmame posėdyje suspėta tik padiskutuoti kai kuriais procedūriniais, organizaciniais klausimais. Diskusijos bus pratęstos šios dienos ir rytdienos posėdžiuose. “Galbūt tas darbas galėtų būti spartesnis. Šiandien gal atrodo, kad pakankamo tempo nėra, bet vėliau, tikiuosi, seksis gerokai sklandžiau”, - kalbėjo J.Sabatauskas.

Komisijos vicepirmininko teigimu, iki ateinančio pirmadienio žadama priimti darbo reglamentą, patvirtinti liudytojų ir nagrinėjamų papildomų dokumentų sąrašą bei komisijos darbo kryptis. Tada svarbiausia bus nustatyti, kurie iš šešių apkaltos iniciatyvoje išdėstytų kaltinimų Prezidentui šiurkščiai pažeidus Konstituciją ir sulaužius priesaiką gali būti parinkti paklausimui Konstituciniam Teismui.  

Terminas gali būti pratęstas  

J.Sabatauskas tvirtino, kad norima dirbti ir intensyviai, ir kokybiškai. “Mūsų tikslai yra du - mes turime išsiaiškinti tiesą ir norėtume tai padaryti iki Seimo nustatyto termino”, - sakė jis.

Tačiau jeigu iki vasario 13-osios nebus suspėta pateikti išvados, pasak J.Sabatausko, bus kreiptasi į parlamentą prašant pailginti darbo terminus.

Anot komisijos vicepirmininko, darbe bus vadovaujamasi ne tik Seimo laikinosios tyrimo komisijos išvadomis ir surinkta medžiaga, nors būtent tai sudarė pagrindą apkaltos iniciatyvai. “Gali būti ir daugiau dokumentų, kitokie liudytojai”, - pareiškė jis.

Kai kurie komisijos nariai neturi teisės dirbti su slapta informacija, todėl bus operatyviai kreiptasi į atitinkamas tarnybas, prašant išduoti tokį leidimą, nes dalis komisijai reikalingos medžiagos yra įslaptinta.  

Įspūdingos pergalės  

Prezidento į pagalbą pasikviestų advokatų paslaugos yra prieinamos toli gražu ne visiems piliečiams. Šie sostinės advokatai yra gynę ne pačią geriausią reputaciją turinčių žmonių interesus rezonansinėse baudžiamosiose bylose.

Dabartinis Advokatų tarybos pirmininkas Rimas Andrikis prieš kelerius metus gynė skandalingai pagarsėjusį kaunietį verslininką Arvydą Stašaitį, kuris kartu su kitais teisiamaisiais buvo kaltinamas sukčiavimu, svetimo turto iššvaistymu stambiu mastu bei kitais finansiniais nusikaltimais. A.Stašaičiui už tai, kad būdamas bendros Lietuvos ir JAV įmonės “Balticum” vadovas, surinko ir negrąžino įvairiems kreditoriams daugiau kaip 13 mln. litų, Kauno miesto apylinkės teismas dar 1998 metais buvo skyręs 7 metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau gynybos pastangomis byla pasiekė Aukščiausiąjį Teismą, kuris nuosprendį panaikino ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo. Teisminis procesas tebevyksta iki šiol.

Tikra gynybos pergale prieš kelis mėnesius baigėsi įtempta ir ilga Kauno holdingo kompanijos byla, kurioje vieną pagrindinių kaltinamųjų Algirdą Pašukevičių, EBSW viceprezidentą, taip pat gynė R.Andrikis. Bylos dėl 81 mln. litų iššvaistymo baigtis buvo labai netikėta valstybinį kaltinimą palaikiusiems prokurorams, kuriems beliko pripažinti A.Pašukevičiaus išteisinimo faktą.

R.Andrikis buvo apsiėmęs ginti ir buvusį Vilniaus apskrities mokesčių policijos komisarą Mindaugą Silickį, kaltinamą kontrabanda stambiu mastu. Tačiau, kaltinamajam pasitraukus iš gyvenimo, advokatas savo darbo nebaigė.

Jam teko ginti ir daugiau baudžiamojon atsakomybėn patrauktų pareigūnų bei kitų įvairiomis aferomis kaltinamų piliečių. Pakanka paminėti Saulės akmens pagrobimo bylos kaltinamojo Lino Mileškos, didelio masto cigarečių kontrabandos į Lietuvą organizavimu įtariamo Viliaus Karaliaus, sukėlusio “teisėjų skandalą”, pavardes. R.Andrikis turi patirties ir vadinamosiose politinėse bylose. Jis kartu su savo ginamuoju buvusiu parlamentaru bei krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi siekė, kad būtų iš naujo nagrinėta Nepriklausomybės Akto signataro byla.  

Garsios ir ginamųjų pavardės  

Ne mažiau garsus yra ir advokatas Vytautas Sviderskis, lig šiol prisimenamas kaip “Vilniaus brigados” vadeivos Boriso Dekanidzės, nuteisto mirties bausme už žurnalisto V.Lingio nužudymą, gynėjas. O vos prieš kelias savaites jo ginamasis Kauno nusikaltamo pasaulio autoritetu tituluojamas Henrikas Daktaras lengviau atsiduso išgirdęs išteisinamąjį nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje buvo kaltinamas turto prievartavimu. Suėjus senaties terminams ir nepavykus įrodyti nusikalstamos veikos, Henytė išvengė 6,5 metų jam prokurorų siūlytos laisvės atėmimo bausmės.

V.Sviderskis gynė ir daugiau nusikalstamo pasaulio atstovų iš Kauno bei kitų šalies miestų. Beje, jis ėmėsi ginti ir vieną Marijampolės medikių, kaltintų dėl neatsargumo prieš dvejus metus nudeginus naujagimius dvynukus.

V.Sviderskis ir R.Andrikis dirba vienoje kontoroje “Spes”. Kartu su jais darbuojasi ir advokatas A.Liutvinskas, ginantis dosniausią R.Pakso rėmėją Jurijų Borisovą.

Vienas brangiausių šalies advokatų yra vadinamas ir Kęstutis Stungys. Atskirą advokato kontorą turintis teisininkas pastaraisiais metais gynė tokias nusikalstamo pasaulio garsenybes kaip klaipėdietį Sigitą Gaidjurgį, panevėžietį Algimantą Vertelką, siejamą su “Tulpinių” gauja ir kaltintą mažeikiškių Kiesų bei vairuotojo nužudymu. K.Stungys gynė ir buvusį policijos bei Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotoją šiaulietį Eugenijų Joniką, kaltintą pasikėsinimu šnipinėti.