Pietų pertrauka neišėjo iš mados


2002-09-14
Jūratė KUZMICKAITĖ
Pietų pertrauka neišėjo iš mados

Kai kavines vienu metu užplūsta tarnautojai ir studentai, paaiškėja, kad Laisvės alėjoje vos pakanka 50 maitinimosi įstaigų

Kad Kaune gausėja žmonių, turinčių vidutines ir didesnes pajamas, įrodo kavinių lankytojai, be vargo sumokantys 20-25 litus už pietus.

Vidudienį, kai susirengia pietauti įstaigų ir biurų darbuotojai, studentija, reikalus tvarkantys verslininkai, miesto centre rasti laisvą stalelį tampa ganėtinai keblu.

Įsišaknijusi tradicija

“Prieš dvidešimt metų pietaudavau “Astroje”, prieš penkerius - “Raudonmedžio rojuje”, dabar užsuku į “Tris milžinus”, “Pas Paolo”, - kalbėjo Kazimieras Motiekaitis, buvęs prekybininkas, dabar turintis, anot jo, “nedidelį šeimyninį versliuką”.

Vyriškio, save vadinančio užkietėjusiu kauniečiu, tikinimu, Kaune visada klestėjo garbingos ir gana aristokratiškos pietų pertraukos tradicijos.

“Sumuštiniai ir kava iš termosų anais laikais - taip, kai kas iš taupumo rinkdavosi ir tokį variantą. Bet mano bendradarbės eidavo kavutės į “Tulpytę” arba “Pasaką”, vyrai pietaudavo “Astroje” ar “Versalyje”, studentai kirsdavo žirnius “Rambyne” arba bandeles “Pieno bare”. Pilnos būdavo ir valgyklos - “Kauno svetainė”, “Ramunė”, “Šatrija”, - kalbėjo K.Motiekaitis.

“Tais laikais, kai visi buvo biudžetininkai ir gyveno pagal principą “kareivis miega - tarnyba eina”, pietų pertraukos būdavo ilgos, su pasisėdėjimais prie šampaniuko ir konjakėlio”, - prisiminė buvęs prekybininkas.

Vienvaldį durininką pakeitė demokratija

Šiandien, kai “Astros” ir “Kijevo” kotletus nurungė picos bei steikai, pietų pertrauka kavinėje iš mados anaiptol neišėjo.

Laisvės alėjoje beveik nebeliko tarybiniais laikais pamėgtų maitinimosi įstaigų, tačiau jų vietą užėmė kitos - ne mažiau populiarios, kur kas demokratiškesnės. Ir jų keliskart daugiau nei anuomet, kai durininkas buvo didelis viršininkas, o neoficialus užmokestis, norint patekti be eilės, - 5 rubliai.

Kauno savivaldybės Verslo skyriaus duomenimis, centrinėje miesto alėjoje veikia per 50 kavinių, užeigų ir barų. Dvidešimt turi savo lauko kavines.

Apie 12-14 valandą, kai įstaigų ir kontorų darbuotojai susirengia pietauti, rasti laisvą stalelį tokiose vietose, kaip “Pizza Jazz”, “Pizza Arena”, “Bugi vugi”, “Miesto sodas”, “Desertinis baras”, - problemiška.

“Kiek laiko teko laukti padavėjos?” - paklausėme dviejų damų, ką tik baigusių pietauti restorane “Pizza Jazz”. “O, ilgai. Per pietus, kai šitiek žmonių, visada taip”, - sakė farmacininkė, dirbanti “Ąžuolyno” vaistinėje.

Trūksta laiko

Pasižvalgę po masiškai pietaujančią Laisvės alėją “Kauno dienos” reporteriai įsitikino: pietų pertraukos tradicija, patogiai įsitaisius ant kavinės krėslo, sėkmingai klesti, nepaisant niūrių kalbų apie menką kauniečių perkamąją galią.

“Standartiniai pietūs, susidedantys iš užkandžio, sriubos, karštojo patiekalo bei stiklinės sulčių ir puodelio kavos, normalioje kavinėje kainuoja apie 20-25 litus”, - kalbėjo padavėjas Aidas, dirbantis Laisvės alėjoje veikiančioje užeigoje.

“20 litų pietums vidutinis kaunietis gali sau leisti”, - įsitikinęs jis. Paklaustas, ar, jo manymu, mieste daug tokių “vidutinių”, Aidas užtikrino, kad pakankamai. “Žmonės dabar dažniau neturi laiko nei pinigų pietums”, - pastebėjo padavėjas.

Pasižvalgius po Kauno centrą, akivaizdu, kad kavinės, picerijos, liaudiško stiliaus užeigos, kuriose pietūs vidutiniškai kainuoja apie 15-20 Lt, populiaresnės už tas, kurios siūlo “kompleksinius pietus už 5 litus”.

Meras mėgsta košę

“Man regis, pietauti į Laisvės alėją išeina ir nemažai Savivaldybės tarnautojų”, - sakė “Kauno dienai” Raimonda Česnauskienė, UAB “Kauno guoda” direktorė. Jos vadovaujama bendrovė šeimininkauja Savivaldybės valgykloje, kurioje valgiaraštis keičiamas kas dvi dienas, o pavalgyti pigių košių, blynų, troškinių užsuka ne tik miesto valdžia, bet ir klientai “iš gatvės”.

Savivaldybės valgyklos meniu su kasdien verdamomis keturiomis sriubomis, keturiais mėsos, dviem daržovių ir bulvių patiekalais, 8-10 pavadinimų šaltaisiais užkandžiais, visuomet sulaukia komplimentų, bet, direktorės manymu, kai kurie politikai ir tarnautojai pasiilgsta kameriškesnės aplinkos. “O gal tiesiog nebenori matyti tų pačių veidų?” - svarstė R.Česnauskienė.

Tačiau lankytojų stygiumi ji nesiskundžia. “Į bendrą eilę stodavo visi ligšioliniai miesto merai. Ir dabartinis meras, jei tik nesutrukdo svečiai ar renginys, kasdien pietauja pas mus”, - sakė R.Česnauskienė.

Virtuvės darbuotojų pastebėjimu, Giedrius Donatas Ašmys labiausiai mėgsta košes ir blynus.