Paminėjo literatą ir lakūną


2004-06-05
Rūta KANOPKAITĖ
Paminėjo literatą ir lakūną

Vakar Aviacijos muziejuje surengtoje literatūrinėje prisiminimų popietėje buvo paminėtas prieš 90 metų gimęs rašytojas ir lakūnas Jonas Dovydaitis. Baigęs Karo aviacijos mokyklą, jis prieškariu dirbo Lietuvos aeroklube, redagavo žurnalą “Lietuvos sparnai”, skraidė civiliniais lėktuvais. To meto jo kūryboje dominavo karių ir lakūnų gyvenimo, Lietuvos nepriklausomybės kovų tematika.

Sovietmečiu Jonas Dovydaitis iš Kauno persikėlė į Vilnių ir buvo vadinamosios “darbininkiškos” tematikos artojas: rašė daugybę apsakymų ir apybraižų apie pramonės gigantų kūrimą, darbininkijos gyvenimą. Jo prozą kritika vadina gana schematiška ir ideologizuota. Rodyti ypatingą lojalumą Tarybų valdžiai J.Dovydaičiui buvo privalu - plačioji visuomenė nežinojo, kad jis - Vasario 16-osios akto signataro sūnus, tačiau to niekada nepamiršo budrieji socializmo sargai.

Iš gausios Jono Dovydaičio kūrybos dažniausiai prisimenamas romanas apie darbininkus “Dideli įvykiai Naujamiestyje”, romanas apie Elektrėnų šiluminės elektrinės statybą “Žydrieji ežerai”, scenarijus vienam pirmųjų lietuviškų filmų “Tiltas”.