Noriu miego rytą, per pietus ir vakare


2002-12-02
Noriu miego rytą, per pietus ir vakare
Kiekviena moteris, besistengianti suspėti įvykdyti užduotis darbe, sutvarkyti namus, pabendrauti su vaikais, jaučia miego stygių

Kas vakarą tipendami į vonią iš naujo sau prisiekinėjame: “Šįvakar jau tikrai atsigulsiu anksčiau”. Tai pažadai, kuriems vis nelemta išsipildyti.

Amerikiečiai kartkartėmis savo spaudoje sukelia triukšmą: žmonės miega per mažai. Manoma, kad kasdieną pavagiame iš savęs nuo 60 iki 90 minučių miego. Dažnėja klaidos darbe, didėja avarijų pavojus. 90 proc. visų nelaimingų atsitikimų darbe - “žmogaus mechanizmo užsikirtimo” pasekmė. Jo priežastis - alkoholis, narkotikai ir miego stoka.

Miego stoka sukelia agresiją

Kas per mažai miega, tam reikia rimtai susirūpinti savo sveikata. Sugebėjimas sutelkti mintis, kūrybingumas, atmintis, protiniai sugebėjimai - visa tai staigiai silpnėja. Nesiseka netgi bendrauti su artimaisiais: pervargęs žmogus į viską reaguoja jautriau ir agresyviau.

Nuo seno ginčijamasi, kur yra riba tarp būtino miego ir tingaus mėgavimosi lovoje. “Keturios valandos vyrams, penkios - moterims, šešios - idiotams”,- teigė mažai miegodavęs Napoleonas. Išties tik labai nedaugelis miega mažiau nei penkias valandas. Apie 2 proc. piliečių miegui skiria daugiau nei 10 val. Didžioji dalis tenkinasi 7-8 val. Moterys miega šiek tiek daugiau nei vyrai, seni žmonės miega mažiau už jaunus, bet jie dažniau snaudžia dieną.

Jei miegama blogai ir per mažai, labiausiai “pažeidžiami” pamainomis dirbantys žmonės. Jų miegas dažniausiai prieštarauja natūraliam ritmui, dėl to yra trumpesnis. Prieš kelerius metus tokie darbuotojai miegodavo 6,5 val. Blogiausia - prasta dirbančiųjų naktinį ir pamaininį darbą miego kokybė. Tai atsispindi ir jų išvaizdoje: turėdami 40 metų, jie gali atrodyti kaip šešiasdešimtmečiai.

Ramybės pertraukėlės

Kai miegame, keliais laipsnio dešimtadaliais krinta kūno temperatūra, atsipalaiduoja raumenys, lėtėja kvėpavimas ir širdies plakimas. Organizmas ilsisi. Tuo metu į kraują patenka daugiau hormono, reikalingo vaikų vystymuisi ir suaugusiųjų ląstelių atstatymui.

Endokrinologijos profesorius iš Vokietijos mano, kad miegoti mus verčia imunitetas. Juk sirgdami gripu ar kita liga miegame daug ir gerai. Nuo tada, kai mokslininkai išmoko nustatyti ir išmatuoti smegenų aktyvumą, mes žinome: miegas nėra vienoda ramybės būsena, jo kreivė tai kyla, tai krinta.

1953 m. vienas amerikiečių mokslininkas nustatė tolygiai besikartojančias greitesnių akių judesių miegant fazes. Tuomet užfiksuojame dieną sukauptą informaciją: pokalbius, vaizdinius, garsus, kvapus, jausmus ir t.t. Gilaus miego fazėje mūsų kūnas gauna užtarnautą poilsį.

Būtent gilaus miego poreikis yra pats didžiausias. Deja, mūsų gilaus miego laikas vis trumpėja. Smegenys per naktį “pereina” nuo 4 iki 6 miego ciklų, kiekvienas jų trunka apie 90 min. Bet juos veikia triukšmas, ilgalaikis stresas, baimė, per didelis alkoholio ir nikotino kiekis, konfliktai šeimoje, nepasitenkinimas darbu.

Kiek miegoti būtina?

Miuncheno chronobiologijos institute atliktame eksperimente nustatyta, kad žmonių, kurių miegas buvo sutrumpintas perpus, negilaus miego fazės suprastėjo ir sutrumpėjo. O štai gilaus miego kokybė beveik nepakito. Šis faktas paaiškina, kodėl, nepaisant miego stokos, bandyme dalyvavusių žmonių nuotaika išliko gera. Tad teiginys apie būtinas 7 ar 8-ias valandas miego yra diskutuotinas. Vokiečių mokslininko dr. J.Zulley teigimu, nakties miegą galime sutrumpinti palaipsniui net iki 5-ių valandų, “neatsigriebdami” dieną. Jo kolega iš Didžiosios Britanijos J.Horne daro panašias išvadas. Jo bandymų dalyviams taip pat be didelių pastangų pavyko sutrumpinti nakties poilsį viena ar dviem valandomis. Buvo nuspręsta, kad geras maistas ir ramybė yra daug svarbiau negu miego trukmė.

Kas teisus? Ar mes miegame per mažai, ar beprasmiškai praleidžiame tokį brangų laiką sapnų karalystėje nieko neveikdami?

Mokslininkai vieningai sutaria, kad nuolatos miegoti mažiau nei 6 valandas nėra gerai. Galime skaičiuoti valandas ir minutes, matuoti kraujospūdį, tikrinti reakciją - išvada bus ta pati: miegas yra daugiau nei biologinis procesas. Jis ne tik atstato kūno ląsteles, bet taip pat padeda ir mūsų dvasiai. O šito ypač reikia gyvenant nuolatinėje įtampoje. Miegodami mes atsipalaiduojame nuo patirtų neigiamų įspūdžių, slėgusių mus visą dieną. Net jeigu mūsų miegą lydi košmariški sapnai, mes vis vien atsipalaidavome nuo dienos rūpesčių.

Tabletės ir sapnų karalystė

Beveik pusė apklaustų suaugusiųjų žmonių kenčia nuo didesnių ar mažesnių miego sutrikimų. Besiskundžiančių nemiga moterų dalis didėja proporcingai jų amžiui. Gydytojai sako: bemiegė naktis, jei ji nesikartoja dažnai - visai normalu. O ką gi darome mes? Per dažnai griebiamės tablečių, nors tai nėra būtina.

Tam, kuris neramiai įsikniaubęs į pagalvę laukia, kol pagaliau ateis taip išsvajotas miegas, netgi kasdieniai rūpesčiai virs košmaru. Ir tada tabletė atrodo greičiausias ir veiksmingiausias mūsų gelbėtojas. Kiekvienas turime miegoti tiek, kad dieną gerai jaustumėmės. Tai bus šešios ar dešimt valandų miego, spręskime patys.

Eksperimentuose dalyvavę žmonės po keleto savaičių sutrumpinto miego grįžo prie savo įprastinių miego valandų. Gal dėl to, kad įtampa gyvenime, o tuo pačiu ir ramybės poreikis vis didėja? Be to, miegas - ypatingas malonumas.

Pagal “Health” (“Sveikata”) ir “Family” (“Šeima”) parengė Daiva VALEVIČIENĖ