Našlaičiams siūloma benamių draugija


2005-01-29
Jurgita ŠAKIENĖ
Našlaičiams siūloma benamių draugija

Vakar Kauną pasiekė italų finansinė parama

Pilnametystės sulaukusiems Kauno miesto našlaičiams paskirta 50 tūkstančių eurų. Už šiuos pinigus netrukus bus pradėtas rekonstruoti pastatas R.Kalantos gatvėje. Mauros vardu pavadintame name už simbolinę kainą galės gyventi jaunuoliai, išėję iš vaikų globos ar globėjų namų. Pirmame jo aukšte ir toliau veiks Benamių nakvynės namai. Projekto įgyvendinimo suma - 1 mln. litų.

Neatitinka paskirties

Vakar Kauno miesto savivaldybėje lankęsi italas Serdžijas Paterlinis ir Italijos viešosios organizacijos ANPAS LOMBARDIA atstovas Andrė Borijo (kairėje) perdavė banko dokumentą, patvirtinantį, jog iš šios organizacijos fondo kauniečiams pervedė 50 tūkstančių eurų (190 tūkstančių litų).

Tačiau šie “Mauros namui” skirti pinigai kol kas negali būti naudojami, nes dar trūksta leidimų, būtinų darbams pradėti. Daugiau kaip metus užtruko įvairių kitų dokumentų tvarkymas.

“Didžiausia kliūtis ta, jog mūsų sumanymas neatitinka formalios šio pastato paskirties. Jis yra buvusio “Centrolito” teritorijoje ir yra įvardijamas kaip gamybinės, o ne gyvenamosios paskirties. Tačiau pirmame aukšte veikia Benamių nakvynės namai”, - pasakojo Kauno socialinių paslaugų centro “Vilties krantas” prezidentė Vida Kontvainienė.

Kaip aiškino Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai, tereikia kreiptis į Registrų centrą ir paprašyti šį pastatą perregistruoti.

“Vilties krantas” buvo įkurtas prieš dvejus metus būtent šio projekto įgyvendinimui, vietiniams finansavimo šaltiniams ieškoti, patalpoms įrengti. Italai rekonstrukcijai skirtus pinigus pervedė į “Vilties kranto” sąskaitą.

Buvo kilę diskusijų dėl galimos tame pačiame ir šalia esančiame pastatuose veikiančių Nakvynės namų gyventojų grėsmės ką tik savarankišką gyvenimą pradėjusiems žmonėms. “Tačiau gal besistengiantys kabintis į gyvenimą jaunuoliai paskatins susiimti kai kuriuos Nakvynės namų gyventojus?” - retoriškai klausė Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Birutė Valmienė.

Siūlymas “Mauros namą” steigti Lampėdžiuose, Gintaro gatvėje esančiame pastate, buvo atmestas, nes namas yra grąžintinas.

Vieni labdarai, kiti - pelnui

“Mauros namas” gyventojų lauks geriausiu atveju kitais metais. Tačiau kai kuriems šiemet pilnametystės sulaukusiems našlaičiams projekto iniciatoriai pagelbės jau netrukus. “Serdžijas Paterlinis rado rėmėjų, kurie dešimčiai našlaičių padengs būsto nuomą (po šimtą penkiasdešimt litų). Pirmadienį renkamės ir atrinksime tuos, kuriems labiausiai reikalinga ši parama”, - džiaugėsi B.Valmienė.

“Mauros namas” įsikurs R.Kalantos gatvės 57-ojo namo antrajame ir trečiajame aukštuose. Šios patalpos dabar nenaudojamos. Jų rekonstrukcijos ir pritaikymo naujai paskirčiai projektą rengia “Jungtinės pajėgos”. Jį įgyvendins bendrovė “Eksta”. Italai patys išsirinko firmas, su kuriomis bendradarbiaus. Už paslaugas jos nesitenkins vien “ačiū”. “Jungtinėms pajėgoms” labdariai jau pervedė 5 tūkstančius eurų, vėliau perves dar 10 tūkstančių.

Kauno miesto savivaldybė “Mauros namui” skyrė pastatą ir yra įsipareigojusi padengti jo eksploatavimo išlaidas. Užsieniečiai sakė tikį, jog geri projekto rezultatai paskatins įsteigti ne vienerius pilnamečių našlaičių namus. Vicemeras Kazimieras Kuzminskas bandė spėlioti, kada kauniečiai galės kuo nors padėti italams.

Apgyvendins ir mokys

Kiekvienas “Mauros namo” gyventojas gaus po atskirą kambarį, galimybę konsultuotis, kaip pasirinkti profesiją, planuoti savo išlaidas. Norinčiuosius dirbti bus stengiamasi įdarbinti. Rengiamos kitos socialinės programos, padėsiančios “Mauros namo” gyventojams kuo greičiau įsilieti į visuomenę.

Kiek laiko bus galima gyventi “Mauros namuose”, priklausys nuo pilnamečio pastangų ir individualių aplinkybių. “Galės gyventi, kol, pavyzdžiui, baigs aukštąją ar aukštesniąją mokyklą arba Savivaldybė skirs bendrabutį”, - sakė Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja B.Valmienė.

Šio projekto reikalingumu niekas neabejoja. Sulaukę 18 metų ir turintys palikti vaikų globos namus jaunuoliai kartais neturi kur apsistoti. Vienu metu “Mauros name” galės gyventi 22 žmonės. Pasak B.Valmienės, tiek vietų pakanka padėti visiems reikalingiems pagalbos.

Kauno savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybos duomenimis, Kaune 5 vaikų globos namuose gyvena 470 našlaičių.

Už pilnametystės sulaukusiems našlaičiams valstybės skiriamus 6500 litų būstą ne visi sugeba įsigyti, o jį nuomojantis šie pinigai greitai ištirpsta. Tiesa, besimokantieji tėvų globos netekę jaunuoliai gauna 500 litų stipendiją.

“ANPAS Lombardia” ir kitos italų socialinės paramos organizacijos su miesto Savivaldybe jau kelerius metus dalyvauja bendruose našlaičių paramos projektuose, remia vaikų ir senelių namus.

Prieš dvejus metus už labdaringą veiklą Serdžijui Paterliniui skirta simbolinė “Gerumo plyta”, kurios kasmet Kaune teikiamos labiausiai visuomenei nusipelniusiems žmonėms.