Ministro pažadas išjudino valdininkus


2004-01-27
Arūnas ANDRIUŠKEVIČIUS
Ministro pažadas išjudino valdininkus

Aplinkos ministerija po beveik metų ginčų pripažino, kad Lapių sąvartynas - netinkama vieta draustiniui 

Beveik metus truko Kauno ir Aplinkos ministerijos valdininkų ginčas dėl moderniausio Lietuvoje sąvartyno statuso. Praėjusių metų pradžioje netikėtai paaiškėjo, kad prieš vienuolika metų Lapėse įsteigtas geomorfologinis draustinis. Neseniai Kaune viešėjęs aplinkos ministras Arūnas Kundrotas miesto vadovams pažadėjo išspręsti šią problemą. Po šio vizito Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pakeitė savo nuomonę ir artimiausiu metu atliekų kaupimo laukai išsivaduos nuo draustinio statuso.  

Rengiamas naujas planas  

Savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Marija Stanikūnienė prieš keletą dienų buvo susitikusi su Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktore Rūta Baškyte.

“Tai buvo dalykinis pokalbis. Kaune viešėjęs ministras užsiminė, kad ministerijos lėšomis bus parengtas specialusis planas ir Lapių sąvartynas bus išbrauktas iš draustinio teritorijos. Susidarė įspūdis, kad sostinėje pagaliau pripažino, jog buvo padaryta klaida”, - teigė vedėja.

“Kauno diena” rašė, kad miesto vadovai ne kartą su ministru A.Kundrotu kalbėjo apie absurdišką Lapių sąvartyno situaciją. Tačiau po šių pokalbių niekas nepasikeisdavo. Prieš keletą mėnesių R.Baškytė dar teigė, kad nėra galimybių pakeisti sąvartyno teritorijos statuso.

M.Stanikūnienė neslėpė, kad su ministerijos darbuotojais vyko aršūs ginčai. “Tačiau dabar situacija pasikeitė”, - teigė Savivaldybės tarnautoja.  

Procesą norėtų paskubinti  

Specialiojo plano rengimas gali užtrukti keletą mėnesių. “Mums labai svarbūs du dalykai. Iš draustinio teritorijos turėtų būti išbrauktas ne tik sąvartynas, bet ir sanitarinė zona - į ją galėtume iškelti aukštos įtampos laidų atramas, nutiesti kelius. Kita problema - danų ekspertai jau rengia atliekų tvarkymo galimybių studiją. Ji turėtų būti baigta kovą. Sutarėme, kad Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė oficialiu raštu informuos danus apie rengiamą planą”, - teigė M.Stanikūnienė.

Danų ekspertai vadovaujasi šiuo metu patvirtintais planais. Juose Lapių sąvartyno teritorijoje pažymėtas draustinis. Dėl šios priežasties moderniausias Lietuvos sąvartynas gali nepatekti į galimybių studiją. “Po poros savaičių teirausimės ekspertų, ar gavo oficialų raštą apie rengiamus pakeitimus? Tikimės, kad tarnybos direktorė tesės duotą pažadą”, - sakė Aplinkos apsaugos skyriaus direktorė.

Geomorfologinis draustinis netoli Lapių turėtų išlikti, tačiau jo teritorija gerokai sumažėtų. Šios saugomos teritorijos išskirtinis bruožas - natūralūs upeliai, tekantys giliose rėvose.  

Milijoninės investicijos  

Lapėse buitinės atliekos kaupiamos nuo 1973-iųjų. Šiuo metu sąvartyną eksploatuoja Savivaldybės bendrovė “Kauno švara”. Per kelerius metus miestas kartu su tarptautiniais fondais į šį objektą investavo apie 17 milijonų litų. “Eksploatuojamas 12 hektarų ploto laukas. Pusė jo įrengta pagal Europos Sąjungos reikalavimus. Iš viso sąvartynas užima apie 35 hektarų ploto teritoriją. Jos turėtų pakakti dar dvidešimčiai metų”, - sakė M.Stanikūnienė.

Pagal Aplinkos ministerijos parengtą programą, Lietuvoje steigiami regioniniai atliekų tvarkymo centrai. Kauno regione vyksta savotiška konkurencija tarp Lapių ir Kėdainių. Šalia šio miesto rengiamasi steigti naują sąvartyną.  

Keisti sutapimai  

Kauno strateginio planavimo ir investicinių projektų koordinavimo komisijos pirmininkas Ramūnas Garbaravičius neslėpė, kad pastaruoju metu nemažai stambių projektų “bandoma pritraukti” arčiau Kėdainių. “Net Lapių sąvartyną paskelbia draustiniu, o naują norėtų kurti netoli šio miestelio”, - sakė politikas, leidęs suprasti, kad Kėdainius proteguoja Seimo narys Viktoras Uspaskichas.

Tuo tarpu M.Stanikūnienės teigimu, Lapių sąvartyne panaikinus draustinį - Kėdainių projektas turėtų tapti ateities vizija. “Netoli šio miestelio jau dabar galima įrengti vieną kaupimo lauką. Kai Lapių objektas bus baigtas eksploatuoti, regiono centru galėtų tapti Kėdainių, Zabieliškių sąvartynas”, - sakė aplinkosaugininkė.

“Kauno dienos” žiniomis, praėjusių metu pabaigoje gana intensyviai buvo svarstomas Kėdainių variantas. Aplinkos ministerijos valdininkai teigė, kad būtina detaliai išanalizuoti abi galimybes. Vienas pagrindinių argumentų tada buvo neaiškus Lapių sąvartyno statusas.