Miglos aplink dolerį


2002-11-14
Marius JOKŪBAITIS
Miglos aplink dolerį
Krintantis JAV valiutos kursas gausina skeptikų gretas

Kritus dolerio kursui, Lietuvos gyventojai, laikantys indėlius doleriais, jau prarado 300 mln. Lt. Tačiau net ir ši nuostolių suma neišbaidė daugumos indėlininkų, tvirtai tikinčių JAV pinigų ateitimi. Tačiau valiutų rinkos dalyviai sutaria, jog tolesnė JAV dolerio kurso tendencija išlieka ta pati - jis smuks toliau.

Gali smukti iki 3 litų

Kai kurie šalies bankininkai bei rinkos analitikai, šių metų pradžioje prognozavę dolerio kurso kilimą, liko skaudžiai nuvilti. Šiandien krintantis dolerio kursas netrukus gali dar labiau priblokšti valiutų rinkos stebėtojus.

“JAV vidaus rinkos vartojimas - vienas pagrindinių Amerikos ekonomikos augimo veiksnių. Paskutiniai skaičiai rodo vartotojų pasitikėjimo mažėjimą, todėl mažėja ir tos šalies piliečių vartojimas. Jei tokia tendencija išliks, galima bus laukti pakartotinio JAV ekonomikos smukimo. O tai turėtų smarkiai susilpninti JAV dolerį kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu”, - “Kauno dienai” teigė banko “Hansa-LTB” Valiutų prekybos skyriaus vadovas Vytautas Eidukaitis.

Lapkričio 5 d. euro kursas, peržengęs dolerio ribą, vėl pradėjo augti. Šią savaitę EUR/USD santykis pasiekė 1.0171 ribą. Kai kurie tarptautinių bankų atstovai nevienareikšmiškai prasitarė laukiantys dar didesnės kritimo bangos. “Visiškai tikėtina, kad litas gali ir toliau brangti dolerio atžvilgiu ir 1 USD kainuos 3 litus”, - teigė kalbinti bankų atstovai bei rinkos analitikai.

Atsakomybė - ant savų pečių

Lito persiejimo prie euro metu Lietuvos bankas ir komerciniai bankai gana atsargiai teikė rekomendacijas ir santūriai komentavo, kaip vertėtų elgtis. Tačiau šiandien bankininkai tvirtina, jog dauguma nepasinaudojo siūlymu pakeisti turimus indėlius JAV doleriais į indėlius eurais, todėl patyrė nemažą nuostolį.

“Gyventojai sąmoningai, nors ir būdami informuoti apie riziką, pasirinko variantą - indėlius laikyti doleriais. Todėl jie patys prisiėmė atsakomybę. Mes ne kartą kalbėjome, jog jeigu indėlininkai nori būti ramūs - tegul renkasi litus”, - sakė Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas Gitanas Nausėda.

Beje, dar šią vasarą Lietuvos banko atstovai tikino, jog vis dėlto doleris turėtų atsigauti - “tai tik laiko klausimas”. Centrinio šalies banko specialistų manymu, JAV ekonomika turi didelį potencialą, geresnę infrastruktūrą nei ES. Tačiau jų teiginiai, jog dolerio nuosmukis - laikinas reiškinys, kurį eskaluoja įvairios pesimistinės prognozės, nepasitvirtino. “Niekada nereikėtų pamiršti, kad prognozės ne visada pasitvirtina”, - sako V.Eidukaitis. Beje, vienintelė išsipildžiusi bendra prognozė - doleris dar šį rudenį susilygino su euru.

Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto eksperto Andriaus Bogdanovičiaus, panašu, kad net patys bankininkai nesitikėjo tokio staigaus dolerio kurso kritimo. “Specialistai, prognozuodami pokyčius valiutų rinkoje, visada daro išlygas. Gyventojai, ko gero, į jas neatsižvelgė”, - teigė ekspertas.

Skuba išsikeisti

“Kalbant apie Lietuvos gyventojų pasitikėjimą JAV doleriu, jaučiame, kad pasitikėjimas tikrai krito. Pastarosiomis dienomis padaugėjo JAV dolerių keitimo į litus operacijų. Galima manyti, kad, bijodami tolesnio dolerio kritimo, indėlininkai skuba išsikeisti Amerikos pinigus į eurus arba litus”, - pabrėžė “Hansa-LTB” Valiutų prekybos skyriaus vadovas.

Tačiau Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas nemato didelių pokyčių, rodančių masišką indėlių konvertavimą. “Daugelis galbūt tikisi valiutos kurso stiprėjimo, tačiau pastebime didesnį pasitikėjimą litu. Ne tik dėl jo stiprėjimo, bet ir dėl didesnių indėlių nacionaline valiuta palūkanų”, - pabrėžė G.Nausėda. Jo nuomone, persiskirstymo niekaip negalima būtų pavadinti radikaliu.

Visgi doleriui smukus žemiau euro, dalis indėlininkų, nenorėdami toliau rizikuoti, konvertuoja turimus dolerius į eurus arba litus. Kai kuriuose kituose šalies bankuose operacijų santykis taip pat sparčiai keičiasi.

Tačiau, pasak bankininkų, valiutų kursų rizika visada kažkam ir pasiteisina. Šiandieninė situacija rodo, kad laimėjo tie, kurie pasiėmė paskolą doleriais, o indėlius pasidėjo litais. Pasak Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjo G.Nausėdos, daug gyventojų paskolas doleriais pakeitė eurais. “Kad ir kaip būtų ironiška, kas to nepadarė, šiuo metu turi daugiausiai naudos”, - pastebėjo G.Nausėda.

Stabas negriuvo

Dolerio kursui, pasak analitikų, koją kiša ne tik JAV vartotojų pasitikėjimas. Pasak V.Eidukaičio, valiutų kursų pokyčiams įtakos turės ir karo (ne)buvimas Irake, šalių makroekonominiai rodikliai, taip pat techniniai kurso svyravimo lygiai, net gandai. Svyravimų stiprumą lemia rinkos dalyvių lūkesčių ir realių faktų atitikimas.

“Pasitikėjimas doleriu susvyravo, tačiau stabas dar negriuvo. Nekilnojamojo turto rinkoje jau galima pastebėti, kad pardavėjai vis dažniau reikalauja atsiskaityti ne užsienio, bet nacionaline valiuta”, - pastebėjo G.Nausėda.

LLRI ekspertas taip pat mano, jog pasitikėjimas doleriu ir jo naudojimas Lietuvoje gerokai sumažėjo. “Dolerių naudojimas ir dar mažės dėl kelių priežasčių. Dalis indėlininkų jau konvertavo indėlius. Be to, Lietuvoje jau galima atsiskaityti grynaisiais eurais. Turint mintyje, jog mūsų valstybė greitai taps ES nare, naudojimo santykis neabejotinai didės euro naudai”, - mano A.Bogdanovičius.

Liūdnos prognozės

Beje, per kitus dvejus metus doleris Europos bendrosios valiutos euro bei Japonijos jenos atžvilgiu gali smukti net 15-20 proc. Tokią prognozę antradienį paskelbė JAV investicinio banko “Morgan Stanley” vyriausiasis ekonomistas Stefanas Roučas. Tokijuje vykusiame seminare S.Roučas sakė, jog tokį nuosmukį gali skatinti keli veiksniai: JAV užsienio prekybos deficito korekcija, JAV vyriausybės vykdomos “stipraus dolerio” politikos pokyčiai ir Kinijos sprendimas susieti savo nacionalinę valiutą su JAV doleriu.

“Nesvarbu, ar tai bus JAV einamosios sąskaitos pakoregavimas, ar kokie nors JAV “stipraus dolerio” politikos pokyčiai, esu įsitikinęs, jog dolerio kursas turėtų ristis žemyn. Klausimas - kada tai atitiks”, - sakė “Morgan Stanley” pareigūnas. Turint mintyje žlugusį investuotojų pasitikėjimą JAV korporacijomis “Enron”, “Worlcom”, “Andersen” ir daugybe kitų, ekspertų manymu, JAV valiutos ateitis nėra džiuginanti.

Vilniaus banko atstovas pastebėjo, kad, norint prognozuoti kurso svyravimą, reikia įvertinti visą priežasčių kompleksą, tačiau kaip svarbiausią jis išskyrė karinius veiksmus Irake.

Ką reikėtų daryti?

Bankininkai bei rinkos analitikai vieningai nepataria ir toliau rizikuoti valiutų kursais. “Norint atsiriboti nuo tolesnio JAV dolerio kritimo, pinigus reikėtų konvertuoti. Žinoma, tikintis dolerio stiprėjimo, galima būtų palaukti ir parduoti juos brangiau, tačiau tai jau būtų spekuliacija valiutų kursais. Nepasitvirtinus laukiamam trendui, būtų patirti dar didesni nuostoliai”, - nuo rizikos siūlo atsisakyti “Hansa-LTB” Valiutų prekybos skyriaus vadovas.

Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjo nuomone, lietuviams reikėtų pripažinti, jog jų dalies indėlių doleriais jau nesugrąžinsi. “Galbūt kada nors kursas ir kils, tačiau juk santaupas laikome terminuotam laikotarpiui. Todėl laukti tos dienos, kai viskas apsivers aukštyn kojom, yra tas pats, kaip mėginti surasti briedį girioje”, - apibendrino G.Nausėda. Specialistas pataria nesiblaškyti ir pagalvoti, kada reikės atsiimti indėlius.

Netgi jei doleris smuks pamažu, tai turės neigiamų padarinių ne tik JAV įmonėms, bet ir dolerio atsiskaitymo rinkose dirbantiems Lietuvos verslininkams. Tarptautinių institucijų ekspertai taip pat nepataria aklai pasikliauti prognozėmis planuojant įmonės pajamas dolerio atsiskaitymo rinkose ir ragina draustis nuo valiutų rizikos.