Laukimą sudrumstė netikėti siūlymai


2002-09-14
Stasys GUDAVIČIUS
Laukimą sudrumstė netikėti siūlymai

Tranzitas į Kaliningradą kelia politines audras ne tik Vilniuje

Kitą savaitę Europos Sąjunga paskelbs savo bendrą nuostatą dėl vizų režimo tranzitu į Kaliningrado sritį keliaujantiems Rusijos piliečiams. Ši pozicija taps atskaitos tašku derantis dėl to, kaip turėtų būti sprendžiamas šis opus klausimas.

Lietuva laukia bendros ES išvados ir tvirtina, kad šiomis dienomis pasirodę neoficialūs kai kurių aukšto rango Lietuvos pareigūnų pastebėjimai, kaip galėtų būti sprendžiama Kaliningrado problema, neatitinka oficialios Vilniaus pozicijos.

Atvyks rusų atstovas

Kaip žinoma, Lietuva, rengdamasi tapti Europos Sąjungos nare, o ateityje - ir Šengeno sutarties bevizės zonos nare, nuo kitų metų pradžios turi įvesti vizas iš Rusijos į Kaliningrado sritį ir atgal traukiniu važiuojantiems Rusijos piliečiams. Maskva tam priešinasi, tuo tarpu ES iki šiol laikėsi griežtos nuomonės, kad vizos būtinos.

Lietuva, per kurią vyksta didžiausi keleivių iš Rusijos į Kaliningradą srautai, mano, kad ES ir Rusija tuo klausimu turi susitarti tarpusavyje, nepalikdama nuošalyje ir oficialiojo Vilniaus. Tuo tarpu Lietuva rengiasi įvesti vizas keleiviams, nes laiko lieka nedaug.

Ateinantį trečiadienį ES vykdomoji institucija Europos Komisija turėtų paskelbti savo požiūrį į tai, kaip turėtų būti sprendžiami Rusijos tranzito į Kaliningradą klausimai. Lietuva žada išklausyti šią poziciją ir aktyviai į ją reaguoti.

Prieš tai į Vilnių jau antrą kartą per pastaruosius du mėnesius turėtų atvykti specialusis Rusijos Prezidento įgaliotinis Kaliningrado problemoms Dmitrijus Rogozinas. Atvykęs sekmadienį vakare jis pirmadienį turėtų susitikti su Lietuvos Prezidentu Valdu Adamkumi.

Lietuvos diplomatai nekantriai laukia, su kokiomis iniciatyvomis atvyks D.Rogozinas.

Iniciatyvą parodė sekretorius

Tuo tarpu Lietuvos aukščiausiuose valdžios ešelonuose netikėtai kilo politinė sumaištis Kaliningrado problemos sprendimo klausimu.

Į viešumą pateko konfidencialūs Vidaus reikalų ministerijos sekretoriaus Virgilijaus Bulovo parengti pasiūlymai, kaip palikti Rusijai jos aktyviai siekiamas iki šiol galiojančių vizų režimo išimtis.

Pagal šią schemą tranzitinės vizos galėtų būti išduodamos ant Lietuvos sienos visiems traukinių keleiviams, pateikusiems kelionės į Kaliningradą bilietus. Arba traukiniai per Lietuvos teritoriją turėtų keliauti užplombuoti ir pakankamu greičiu, kad niekas iš jų negalėtų iššokti.

Tačiau abu šie pasiūlymai prieštarautų Lietuvos duotiems ES įsipareigojimams laikytis Šengeno sutarties reikalavimų.

V.Bulovo raštas sukėlė nuostabą šiuo metu ES pirmininkaujančioje Danijoje, nes jai tapo neaišku, kokios iš tiesų pozicijos šiuo klausimu laikosi Lietuva.

Prezidentas pasipiktino

Nors ant V.Bulovo rašto yra Vyriausybės kanceliarijos antspaudas, premjeras Algirdas Brazauskas, vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis ir kiti aukšto rango pareigūnai atsiribojo nuo jo.

“Gavau tą raštą, bet jokių jo svarstymų nebuvo nei Vyriausybėje, nei kur kitur”, - teigė Ministras Pirmininkas.

J.Bernatonis tvirtino, kad šie pasiūlymai yra tik asmeninė V.Bulovo iniciatyva, neįpareigojanti ir nereiškianti oficialios pozicijos pasikeitimo. Tą iš esmės pripažino ir pats Vidaus reikalų ministerijos sekretorius.

Prezidentas Valdas Adamkus pasipiktino “dvigubais žaidimais” kai kuriose Lietuvos valstybės žinybose, ieškant Rusijos tranzito į Kaliningradą problemos sprendimo. “Tokie žaidimai silpnina mūsų pozicijas derybose”, - tvirtino Prezidento atstovė spaudai Violeta Gaižauskaitė. Pasak jos, valstybės vadovas reikalauja išsiaiškinti, kas įgaliojo V.Bulovą kreiptis į Danijos atstovus “su tokiais pasiūlymais”.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas Petras Zapolskas teigė, kad Lietuva yra maksimaliai lanksti Kaliningrado klausimu, tačiau Šengeno sutarties rėmuose.

Tikimasi, kad Lietuva į Šengeno erdvę įstos apie 2009-2010 metus. Tačiau, norėdama sėkmingai tai padaryti, jau nuo 2004 metų, kai tikriausiai taps ES nare, ji turės laikytis gana griežtų šios sutarties reikalavimų.