Kauniečiai nelaukė paskutinės minutės


2003-05-12
Arūnas ANDRIUŠKEVIČIUS
Kauniečiai nelaukė paskutinės minutės

Kaunas vienas pirmųjų Lietuvos didmiesčių vakar peržengė 50 procentų balsavusių rinkėjų ribą 

Miesto referendumo komisijos pirmininkas Kęstutis Šerėnas jau 14 valandą oficialiai paskelbė, kad antrajame Lietuvos mieste balsavo daugiau nei 50 procentų rinkėjų. Po keturių valandų šis skaičius šoktelėjo iki 60 procentų. Aktyviau už kauniečius balsavo tik Neringos ir Palangos gyventojai. K.Šerėno teigimu, per dvi dienas didesnių pažeidimų nepastebėta.  

Jaunimas buvo aktyvesnis  

Šeštadienį 6 valandą ryto darbą pradėjo visos 116 apylinkių. “Referendumui buvo pasirengta išvakarėse. Per naktį nieko blogo nenutiko”, - teigė referendumo komisijos pirmininkas K.Šerėnas.

Pirmą kartą referendumas vyko dvi dienas, todėl apylinkių komisijų nariams teko atlaikyti nemažą krūvį. Be to, ir balsuoti buvo galima ilgiau - nuo 6 iki 22 valandos. “Pirmųjų rinkėjų sulaukėme 6 valandą ryto - į darbą skubančios moterys išreiškė savo valią. Iš anksto susitaikėme su mintimi, kad reiks dirbti dvi dienas. Tai nelengva, tačiau džiugina, kad rinkėjai yra labai tolerantiški”, - šeštadienio rytą sakė Rasos referendumo apylinkės pirmininkė Danutė Skaralienė. Jos teigimu, skirtingai nuo Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimų, referendume dalyvavo kur kas daugiau jaunimo.  

Meras atvyko su šeima  

Kauno miesto vadovas Arvydas Garbaravičius šeštadienio popietę į rinkimų apylinkę atvyko kartu su šeima. “Beveik visada visi kartu einame balsuoti. Sūnus specialiai grįžo iš Palangos”, - šypsojosi meras.

Sukilėlių referendumo apylinkėje buvo gana ramu. “Pas mus ramus rajonas. Aplinkui daug privačių namų, todėl tikimės, kad nekils jokių problemų”, - sakė komisijos nariai.

Mero teigimu, prieš referendumą mieste pakako agitacinių renginių. Juose dalyvavo studentai, moksleiviai, mokslininkai. “Vyko ir tiesioginis darbas. Svarbiausia - negalima buvo žmonėms įkyrėti. Jų negalima priversti balsuoti už ES - reikia įtikinti”, - sakė A.Garbaravičius.  

Kito referendumo šalininkai pasinaudojo proga  

Šeštadienį Kauno miesto referendumo komisija sulaukė keleto signalų apie galimus pažeidimus. “Žmonės pasakojo, kad prie rinkimų apylinkių kažkas renka parašus referendumui, kad Seimo nariai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose. Formaliai mes galime paprašyti, kad jie atsitrauktų 50 metrų nuo pastato, tačiau tai nekeičia padėties”, - teigė komisijos pirmininkas K.Šerėnas.

“Kauno dienos” žurnalistai įsitikino, kad Seimo nario Viktoro Uspaskicho šalininkai iš tiesų renka parašus. Šalia Gamyklos referendumo apylinkės stovėjęs jaunuolis siūlė žmonėms pasirašyti, kad būtų surengtas dar vienas referendumas. Jis elgėsi gana korektiškai. Tuo tarpu kai kurie kauniečiai žurnalistams pasakojo, kad prie kitų apylinkių šie agitatoriai bandė apgauti žmones. “Pirmiausiai pasiteiravo, ar pritariu Lietuvos narystei ES. Išgirdęs teigiamą atsakymą, pasiūlė pasirašyti. Tik tada atkreipiau dėmesį, kas parašyta ant tų lapų”, - pasakojo vienas kaunietis.

V.Uspaskicho šalininkai kai kuriose apylinkėse “dirbo” tiesiog koridoriuose. “Pamačiau, kad kažkokie jaunuoliai nešiojasi lapus. Paklausiau, ką jie čia daro, tada vaikinai atšovė, kad renka parašus už NATO. Girdėjau kaip kitiems žmonėms jie jau, tvirtino, kad parašai renkami už ES”, - pasakojo Vyturio referendumo apylinkės rinkėjas Vytautas Šeputis.  

Balsadėžes saugojo policininkai  

Sekmadienio rytą daugelio apylinkių komisijų nariai nuobodžiavo. Pasak K.Šerėno, štilis tęsėsi apie porą valandų. Naktį balsavimo urnas saugojo policija, tačiau nebuvo užregistruota jokių incidentų.

Nemuno referendumo apylinkėje 14 valandą jau buvo balsavę daugiau negu pusė rinkėjų. “Šeštadienio vakaras ir sekmadienio rytas buvo labai ramus. Per porą valandų sulaukėme vos penkiolikos žmonių”, - sakė šios komisijos pirmininkas Nerijus Strikulys.  

Aistros dėl lipdukų  

Specialią akciją vakar surengė ir prekybos centrai “T-Market”, “Minima”, “Media” ir “Maxima”. Kiekvienas, pateikęs lipduką “Aš balsavau”, po 19 valandos tik už vieną centą galėjo įsigyti butelį alaus, skalbimo miltelių, vaisvandenių ar šokoladuką.

Apie šią naujieną vakar buvo pranešta per televiziją. Kai kuriose minėto prekybos tinklo parduotuvėse jau prieš pietus žmonės teiravosi, kada galės lipdukus iškeisti į prekes. Į “Kauno dieną” paskambinęs Rimantas Jackūnas tvirtino, kad jo žmona išgirdusi apie šią akciją iškart nuskubėjo balsuoti. “Vėliau į apylinkę nuėjau ir pats, tačiau man pasakė, kad už mane balsavo žmona. Tai grubus mano teisių pažeidimas”, - tikino kaunietis. Paklaustas apie santykius šeimoje, vyriškis atkirto, kad jo žmona primena vieną ne patį protingiausią gyvūną.

Kauno miesto referendumo komisijos pirmininkas K.Šerėnas sakė, kad tokio piliečio nėra rinkėjų sąraše. “Girdėjau, kad jis buvo užsukęs į apylinkę ir domėjosi, ar žmona nebalsavo už jį. Tačiau minėti lipdukai iš tiesų sukėlė didelę sumaištį. Jie buvo pagaminti privačia iniciatyva. Niekas nevedė jokios apskaitos, tačiau išgirdę apie prekybos centrų akciją, žmonės užplūdo, reikalaudami duoti lipdukų. Kai kurie net grasino atsiimti savo balsą”, - teigė K.Šerėnas.  

Skubėjo švęsti  

Vienybės aikštėje linksmybės prasidėjo dar prieš pietus. Prie VDU centrinių rūmų suplevėsavo Europos ir Kauno vėliavos. Aikštėje įrengta speciali žaidimų aikštelė, o visus susirinkusiuosius linksmino vaikų popchorai ir atlikėjai.

Nuo 15 valandos pradėjo veikti Euromugė, o scenoje pasirodė grupės “Delfinai”, “Rebelheart”, dainininkė Džordana Butkutė ir kt. Kalbinti renginio dalyviai neslėpė, kad neįsivaizduoja Lietuvos be Europos Sąjungos. “Ar ne per anksti pradėjome švęsti? Manau, viskas bus gerai. Girdėjau, kad 50 procentų riba jau peržengta”, - tikino jaunuoliai.